predplatne
 

Rozhovor s vedcom Čekanom: Pripravujeme 100-tisíc testov na koronavírus. Je to prelomová správa pre Slovákov!

09.04.2020

Naša hlavná priorita je, aby bolo Slovensko sebestačné v testovaní COVID-19, hovorí Pavol Čekan. Vedec, ktorý stojí za vývojom nového slovenského testu.

Svetovo uznávaný vedec Pavol Čekan sa po personalizovanej diagnostike rakoviny zameral na koronavírus a Slovensku prinesol dobrú správu.

Svetovo uznávaný vedec Pavol Čekan sa po personalizovanej diagnostike rakoviny zameral na koronavírus a Slovensku prinesol dobrú správu.Autor: MultiplexDX

Pre Slovensko sa podarila veľká vec. Vaša spoločnosť pomohla vyvinúť diagnostické testy na nový koronavírus. Doteraz ste sa špecializovali na personalizovanú diagnostiku rakoviny. Prečo ste sa rozhodli vytvoriť test na COVID-19? 
Naša hlavná expertíza a know-how v MultiplexDX je bioinformatika, chémia nukleových kyselín a molekulárna biológia a RNA biológia. Čo sa týka komercie, do zahranicia predávame najmä modifikované syntetické DNA, ktoré sa používajú v diagnostických metódach založených  na detekcii a sekvenacii RNA. Preto je pre nás úplne logické presedlať z rakoviny na SARS-CoV-2, kedže ide o RNA virus. Pre PCR test, ktorý je najspoľahlivejší pre COVID-19, sú klúčové práve primery, proby a pozitívna kontrola. Tieto komponenty sú tiež modifikované syntetické DNA. A presne toto vieme dizajnovať a vyrábať. Pre MultiplexDX toto bola samozrejmosť začať pracovať na PCR teste pre COVID-19.

MultiplexDX sa teraz spojil s krízovým štábom a sľubujete, že pre Slovensko vyrobí 100-tisíc testov. Kedy môžeme očakávať, že sa tieto testy začnú používať?
Za pomoci Roberta Mistríka sme sa spojili s virológmi z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, s vedcami z Vedeckého parku Univerzity Komenského a s firmami Lambda Life a ProScience Tech. Spoločnými silami sa snažíme vyvinúť, validovať, certifikovať tento test a vyrobiť 100-tisíc kusov, ktoré budú zdarma ponúknuté Slovensku, pretože celý tento proces zaplatila nadácia ESET. Používať sa môžu začať o necelé 3 týždne.

Aká je presnosť testov? Sú porovnateľné s tými, ktoré sa používajú u nás v súčasnosti?
Keďže nás test je založený na protokole z Charite Berlin, ktorý je odporúčaný aj Svetovou zdravotníckou organizáciou a plošne používaný v Európe, nejde o žiaden experiment, ale o čo najrýchlejšie vytvorenie strategických zásob kvalitného COVID-19 testu pre Slovensko. Áno, je porovnateľný s dnešnými komerčnými testami v tej istej kategórii.

Bude teda naša krajina sebestačná v testovaní a možno uvažovať aj o vývoze týchto testov?
Naša hlavná priorita je, aby bolo Slovensko sebestačné v testovaní koronavírusu. Ak sa nám podarí vyrobiť viac, než Slovensko potrebuje, a bude záujem zo zahraničia, určite náš test ponúkneme aj ďalej, či už pôjde o pomoc Slovenska iným krajinám alebo to bude na komerčnej báze.

Exkluzívny rozhovor s epidemiologičkou: Noste rúško a každého berte ako infikovaného

Na Islande ste vyštudovali chémiu, teraz je táto krajina vzorom pre svet v boji s koronavírusom. Testuje všetkých svojich obyvateľov. Viete si masívne testovanie predstaviť aj u nás?
Island je v tomto výnimočný. Keďže je to veľmi malá krajina, čo sa týka populácie. Takmer 60% z celkovej populácie žije v Reykjavíku a jeho okolí, masívne testovanie je preto veľmi efektívne v boji proti SARS-CoV-2. Taktiež uzavrieť hranice Islandu, ktorý je izolovaný ostrov, a tým kontrolovať migráciu, je oveľa ľahšie ako u nás. A preto sú v testovaní úplne niekde inde ako zvyšok sveta. Ale masívnejšie testovanie na Slovensku, ako je dnes, si viem predstavit.

Na aké čísla by sme sa mali dostať, aby bolo hľadanie infikovaných ľudí efektívnejšie?
Včera sme po prvýkrát prekročili hranicu 2000 testov a v pohode časom dáme aj 5000 testov za deň. Vyčkajme. Slovensko to dá. A bude to veľmi nápomocné v boji proti koronavírusu. 

Nikto nevie presne predvídať, ako sa situácia s koronavírusom napokon vyvinie. Ku ktorej teórii sa však ako vedec prikláňate - zachráni nás vakcína, máme čakať na kolektívnu imunitu alebo sa budeme musieť zmieriť s tým, že COVID-19 tu už medzi nami ostane?
Pravdepodobne to bude kombinácia všetkého. Bude to aj kolektívna imunita, ktorá zrazí pandémiu dole a bude to vakcína, ktorá „dorazí“ SARS-CoV-2. Či to ale bude navždy, to je ťažké povedať. Napríklad pravé kiahne sa očkovaním podarilo úplne vyhubiť na celom svete. Ale chrípku nie. Uvidíme. Možno tento koronavírus bude medzi nami kolovať ešte dlhé roky, ako iné koronavírusy, ktoré spôsobujú neškodnú nádchu. Každopádne nás táto pandémia naučí byť oveľa viac pripravení na tú ďalšiu.

Kto je Pavol Čekan

Autor viacerých patentov a svetovo uznávaný vedec, ktorý sa venuje výskumu a vývoju včasnej diagnostiky rakoviny. Je zakladateľ americko-slovenskej biotechnotogickej firmy MultiplexDX. Niekoľko rokov pôsobil ako výskumník na prestížnej Rockefellerovej univerzite v New Yorku, neskôr robil výskum v Národnom rakovinovom inštitúte vo Washingtone. Po 20 rokoch pôsobenia v zahraničí sa vrátil na Slovensko, kde sa mu podarilo vytvoriť vedecký tím, ktorý pracuje na inovatívnych technológiách diagnostiky rakoviny prsníka.

Všetko o novom koronavíruse nájdete v aktuálnom čísle mesačníka Zdravie.

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Ožite v zdravej koži

Ožite v zdravej koži

dnes
Striedanie ročných období je pre našu kožu náročnou skúškou... Nepodceňujme na nej ani drobné zmeny... Čítať viac
 
Šedivenie môže byť alarmujúce! Hrozí vášmu srdcu infarkt?

Šedivenie môže byť alarmujúce! Hrozí vášmu srdcu infarkt?

včera
Sivé vlasy nie sú vždy iba chybičkou krásy. Môžu naznačovať, že sa s vašimi srdcovými tepnami niečo deje. Čítať viac
 
Búrame 14 najväčších mýtov o DEPRESII. Tiež ste im verili?

Búrame 14 najväčších mýtov o DEPRESII. Tiež ste im verili?

26.05.2020
Skutočne je prejavom slabosti a vzniká zo zlého počasia? Mýlite sa! Depresia je u nás stále téma opradená klamstvami. Čítať viac
 
Tieto chyby vám oči spočítajú! Poznáte najväčších nepriateľov zraku? Na toto ste nemysleli

Tieto chyby vám oči spočítajú! Poznáte najväčších nepriateľov zraku? Na toto ste nemysleli

25.05.2020
Očiam dáme denne zabrať, no zväčša im nevenujeme starostlivosť, ktorú by si zaslúžili. Odborníčka radí, ako si ich udržať v čo najlepšej... Čítať viac
 
Straší sezóna kliešťov. TOP 8 rád, s ktorými im nedáte žiadnu šancu

Straší sezóna kliešťov. TOP 8 rád, s ktorými im nedáte žiadnu šancu

24.05.2020
Nejdete do lesa alebo na lúku, len aby sa na vás neprisali tie krvilačné potvory? Máme pre vás overené rady, ako s nimi zatočíte. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Rozhovor s vedcom Čekanom: Pripravujeme 100-tisíc testov na koronavírus. Je to prelomová správa pre Slovákov!
Nina Haceková