Ruky potrebujú oddych! Karpálny tunel vás potrápi počas dňa i noci
26. októbra 2015

Syndróm karpálneho tunela, pri ktorom môžete dospieť až do štádia, keď neudržíte v ruke pohár, nezapnete si gombík a namiesto stisku ruky podávate povestnú mŕtvu rybu, postihuje čoraz viac ľudí.

Na podráždený nerv v zápästí sa síce neumiera, ale už len to, že pre mravčenie v ruke sa nevyspíte, vám nepridá ani na pracovnom výkone ani na nálade. „Ochorenie sa rozvíja najmä vtedy, keď ruka sústavne vykonáva tie isté pohyby alebo sú svaly vystavované fixovanému napätiu. Postihuje zväčša ľudí pracujúcich na počítači, ale aj klaviristov, robotníkov pracujúcich so zbíjačkou či ľudí dlhodobo chodiacich o barlách,“ hovorí MUDr. Tomáš Jakubík z prvej špecializovanej nemocnice v odbore ortopédia na Slovensku. Alarmujúce podľa neho je, že syndrómom karpálneho tunela trpí čoraz viac detí, pretože trávia dlhé hodiny hrou na smartfónoch, tabletoch, počítačoch či na herných konzolách. Skrátka, vyrastá nová generácia klientov neurológov a chirurgov.

Mravce aj oheň

„Karpálny tunel je úzka štrbina v zápästí, ktorá je z troch strán ohraničená kostičkami a štvrtú tvorí väzivo. Tunelom vedie niekoľko šliach a stredový nerv, ktorý prenáša vzruchy z mozgu do ruky. Úraz alebo opuch niektorej šľachy zmenší priestor v tuneli, čo spôsobí stlačenie stredového nervu,“ vysvetľuje chirurg.

Čítajte aj: Sedíte v práci? Zistite, čo by sa zmenilo, keby ste pracovali postojačky

Syndróm sa prejavuje mravčením alebo pálením v ruke. Niekedy bolesť dokonca vystreľuje do predlaktia, paže a pleca, bolesťami, ktoré sa v noci zhoršujú, zníženou schopnosťou chytiť do ruky predmet, poruchou vnímania hmatom či opuchom zápästia.

Tehotným to prejde

Syndróm karpálneho tunela môže vzniknúť u tehotných žien v treťom trimestri. Na vine sú hormonálne zmeny. Treba sa vyzbrojiť trpezlivosťou, neponáhľať sa s liekmi a už vôbec nie s operáciou. Pár týždňov po pôrode totiž syndróm sám vymizne. Ak, samozrejme, novopečená mamička nebude vo dne v noci štrikovať svetríky. Aj práca s ihlicami zaťažuje zápästia.

Aby viac nebolel

  • Na začiatku si stačí len uvedomiť, že ruka nie je stroj a potrebuje oddych. Zápästie treba znehybniť voľnopredajným fixátorom alebo ortézou, ktorý pri miernych príznakoch stačí používať iba v noci. Pomôžu aj lieky proti bolesti a zápalu.
  • Ak sú príznaky intenzívnejšie, neurológ pomerne jednoducho zistí, v akom stave nervy v tuneli sú, a predpíše liečbu. „Stáva sa, že pacienti automaticky žiadajú kortikoidnú injekciu, ktorá má protizápalové účinky, no treba si uvedomiť, že má aj vedľajšie účinky,“ varuje MUDr. Jakubík. Oslabuje totiž štruktúru väziva a po opakovaných aplikáciách môže dôjsť k ich vážnemu poškodeniu až roztrhnutiu. 
  • Pomôžu aj rázové vlny. „Je to momentálne najinovatívnejšia a jednoduchá liečba. Na postihnuté miesto sa nanesie gél a na pár minút sa priloží aplikátor. Minimálny počet opakovaní je šesť až desať v troj- či štvordňových intervaloch. V zahraničí sú dokonca špeciálne pracoviská, zaoberajúce sa iba touto liečebnou metódou. 
  • V ťažších prípadoch sa zrejme nevyhnete operácii, pri ktorej sa preruší väzivo tlačiace na nerv.

Zachráňte si ruku

  • Ak sa vaše problémy evidentne spájajú s počítačom, na pracovnom stole urobte miesto nielen na hrnček s kávou, ale aj na podložku pod zápästie.
  • Cvičte: Položte ruky na kraj stola a krúžte palcami najskôr jedným a potom druhým smerom. 
  • Pravidelne masírujte a preťahujte prsty, krúžte zápästím a otvárajte a zatvárajte dlaň. 
  • Napätie svalstva dokáže uvoľniť aj vitamín B6 s horčíkom.

Test

Ak nedokážete palec natiahnuť krížom cez dlaň k malíčku, znamená to, že stredový nerv v zápästnom tuneli má problém a potrebuje pomoc.

Sledujte zábavné VIDEO: Pracujte s notebookom bez bolesti chrbta!

.Autor: ŠARM/ Katarína ČULENOVÁ

FocusMedia
viac článkov
Ruky potrebujú oddych! Karpálny tunel vás potrápi počas dňa i noci
ŠARM/ Katarína ČULENOVÁ