Sklerózu multiplex zvládajú vďaka liečbe alebo aj ie. Speváčka Tina sa rozhodla ísť vlastnou cestou, napriek kritike. Čo na to odborníci?
Mať sklerózu multiplex znamená mať nevyliečiteľnú chorobu. „No vďaka medicínskemu pokroku a moderným liekom sa dá liečiť. Pacient tak môže pokračovať vo svojom zamestnaní a koníčkoch, hoci priebeh choroby je u každého pacienta individuálny,“ hovorí neurológ Martin Karlík a dopĺňa: „Dnes je dostupných mnoho liekov, pomocou ktorých sa dá liečba takpovediac ušiť pacientovi na mieru. Pomocou vedeckých štúdií vieme, že čím skôr sa pacientovi terapia nasadí, tým má väčšiu pravdepodobnosť, že jeho ochorenie bude stabilizované. Pretože práve na začiatku ochorenia prevládajú zápalové procesy, ktoré vieme modernou liečbou terapeuticky ovplyvniť.“
Nazýva sa aj roztrúsená mozgovo-miechová skleróza. Ide o chronické ochorenie bielej hmoty centrálnej nervovej sústavy, pri ktorom dochádza k poškodzovaniu myelínových obalov nervových vlákien. Myelín pritom slúži na zrýchlenie prenosu informácií medzi mozgom, miechou a ostatnými časťami tela. Poškodzovanie obalov sprevádza zápalový proces, ktorý nervové bunky nezvratne poškodzuje.
Na adresu speváčky Tiny sa po priznaní tejto vážnej choroby vyvalila vlna kritiky, ale aj povzbudivých komentárov. „Lieky nepotrebujem, keďže som prebrala zodpovednosť za svoj stav a spolupracujem s telom, ktoré som neumlčala... Niekto tú zodpovednosť prenesie na lekára, bez liekov totiž skutočne ohrozuje sám seba na živote, a je to jeho cesta, jeho rozhodnutie a úplne tomu rozumiem, inak to v danej situácii ani robiť nemôže,“ zdôraznila pre časopis Zdravie Tina to, že nikoho nepresviedča a už vôbec nie nahovára, aby po nej opakoval.
VIDEO ► Speváčka TINA priznala vážnu chorobu, liečbu odmieta!
Skleróza multiplex, teda roztrúsená skleróza, je najčastejšie neurologické ochorenie, ktoré vedie k invalidite. Postupne poškodzuje centrálnu nervovú sústavu, teda mozog a miechu. Imunitný systém pri nej napáda vlastné nervové bunky a nezvratne ich poškodzuje. Včasná diagnostika a okamžitá liečba sú jedinou prevenciou pred rozsiahlymi škodami, preto je zásadná a ovplyvní ďalší priebeh ochorenia. V neskorých štádiách sú už možnosti, ako zmierniť poškodenia mozgu, vyčerpané. Napriek tomu sa neurológovia stretávajú aj s prípadmi odmietnutia liečby.
Podľa neurológa MUDr. Martina Karlíka za tým môžu byť rôzne dôvody: „Nedôvera k liekom, túžba liečiť sa po svojom vplyvom odlišného životného štýlu alebo vedľajšie účinky liekov. Našťastie, výrazná väčšina pacientov si uvedomuje, že liečba je pre nich dôležitá.“ Medzi najbežnejšie vedľajšie účinky patrí začervenanie pokožky s návalmi tepla pri injekčnom podávaní liekov, pri liečbe tabletkami sa objavujú nevoľnosti, hnačky, bolesti brucha, ktoré odznejú.
Pozrite sa na ďalšie mýty o skleróze ► TU