predplatne
 

Špeciálna metóda odhalí pôvod rakoviny. Vďaka skalpelu a času

14.05.2018

Technika „rýchlej pitvy” má byť kľúčom k pochopeniu genetiky rakovín a pomôže objasniť tajomstvá nádorového tkaniva bezprostredne po smrti.

Ilustračná foto. Myšlienkou okamžitej posmrtnej pitvy je získať tkanivo rakoviny skôr, než sa začne znehodnocovať.

Ilustračná foto. Myšlienkou okamžitej posmrtnej pitvy je získať tkanivo rakoviny skôr, než sa začne znehodnocovať. Autor: Shutterstock.com

Keď rodina príde o príbuzného, prvé hodiny po smrti sú najbolestnejšie. Ale práve to je čas, ktorý veda najviac potrebuje. Skúmanie tkanív krátko po skonaní pacienta s rakovinou umožňuje vedcom pozorovať ešte „živé bunky”. Takzvaná „rýchla pitva” v priebehu niekoľkých hodín od smrti umožňuje vedcom naučiť sa o rakovine čo najviac. A môže byť kľúčom k pochopeniu genetiky rôznych typov rakovín.   

Šport nestačil

Tak to bolo aj v prípade 59-ročného učiteľa atletiky Keitha Becka, ktorý pôsobil na univerzite v štáte Ohio 30 rokov. Na dlhovekosť mu však nestačil ani aktívny život, pretože minulý rok zomrel na vzácnu rakovinu žlčovodov. Ešte predtým sa však rozhodol darovať svoje telo na výskum a podstúpiť tak rýchlu pitvu okamžite po smrti. „Bol o tom na 100% rozhodnutý. Nebolo pre nás jednoduché toto rozhodnutie prijať, vedeli sme však, že je to dôležité urobiť,” povedala o Beckovom prianí pre americkú CNN manželka Nancy.  

Darcovské programy

Podobne ako jej manžel prichádzajú s rovnakou iniciatívou zapísať sa do zoznamu darcov určených na rýchlu pitvu aj ďalší smrteľne chorí pacienti, väčšinou s metastázam. A hoci sú si vedomí, že im už výskum nepomôže, idú do toho s tým, že takýmto činom možno raz pomôžu ďalším ľuďom do budúcnosti pri liečbe rakoviny. „Väčšina pacientov sa o klinických štúdiách dozvie od lekárov. Mnohí sú ochotní, dokonca dychtiví spolupracovať. Pre niektorých je rýchla pitva konečnou fázou ochorenia,” vysvetľuje doktor Jody Hooper, ktorý sa výskumom zaoberá.

Bunky stále nažive

Myšlienkou darcovského programu je získať nádorové tkanivo bezprostredne po smrti ešte predtým, ako sa stihne znehodnotiť. Rýchla pitva umožňuje lekárom odobrať nádorové tkanivo z viacerých častí tela a tiež im umožňuje získať väčší počet vzoriek v porovnaní s tým, ak by pacient ešte žil. Okrem toho rakovinové bunky môžu byť vďaka rýchlym pitvám udržiavané nažive, čo umožňuje výskumníkom experimentovať, ako tieto bunky liečiť alebo zničiť. „Rakovina môže byť omnoho premenlivejšia, než sme si mohli doteraz myslieť,” povedal doktor Sameek Roychowdhury, vedecký pracovník Cancer Center spoločnosti OSU. „Rôzne časti tela môžu mať odlišné rakovinové bunky s odlišnými vlastnosťami, aj keď pochádzajú z tej istej rakoviny,” vysvetli. 

Rýchlosť nadovšetko

Rýchlosť je nevyhnutná pre zachovanie RNA a DNA buniek, ktoré sa môžu po smrti za krátky čas rozpadnúť. Najlepšie je získať vzorky živých buniek do šiestich hodín od smrti a iných tkanív počas 12 hodín od skonania. „Ide o možnosť odberu vzoriek z celého tela súčasne,” vysvetľuje Hooper. Vzorky tkanív tak zabezpečia výskumný materiál pre približne 50 výskumníkov, ktorí sa zaujímajú o rôzne otázky týkajúce sa vzniku a šírenia rakoviny. Napríklad v prípade Becka rýchla pitva odhalila, že mutáciu nádorových tkanív pravdepodobne spôsobil experimentálny liek, ktorý počas ochorenia užíval. Väčšina programov sa zaoberá skúmaním rakoviny, vedci však plánujú rozšíriť výskum do budúcnosti o pacientov s HIV ochorením.

Rakovina

Bude vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Nádor ...viac Rakovina ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Od bolestí brucha k vyšetreniu hrubého čreva. Čo vás čaká?

Od bolestí brucha k vyšetreniu hrubého čreva. Čo vás čaká?

17.10.2018
Signály hroziacej rakoviny hrubého čreva sa dajú zachytiť skôr, ako prepukne. A čím skôr sa ochorenie zistí, tým lepšie je liečiteľné.... Čítať viac
 
Prvá pomoc: Po zástave srdca do 5 minút odumiera mozog. Vyhrajte boj s časom! 

Prvá pomoc: Po zástave srdca do 5 minút odumiera mozog. Vyhrajte boj s časom! 

16.10.2018
Na premýšľanie nie je čas, rozhodujú sekundy. Ak ste nablízku, život človeka je vo vašich rukách. Ak si nie ste istý, je lepšie urobiť... Čítať viac
 
Mŕtvica sa hlási mesiac dopredu. 9 varovaní prehliadate

Mŕtvica sa hlási mesiac dopredu. 9 varovaní prehliadate

15.10.2018
Bolesť hlavy či obyčajné zakopnutie môže predpovedať mozgový infarkt. Všímate si to? Čítať viac
 
Pichanie v kolene už rozchodiť nemusíte. Môže to byť artróza?

Pichanie v kolene už rozchodiť nemusíte. Môže to byť artróza?

14.10.2018
Artróza sa spočiatku prejavuje bolesťou pri námahe či preťažení, neskôr ju pocítite aj v pokoji. Čítať viac
 
Alergia na kov na vás číha všade. Keď svrbí, strážte si aj to, čo zjete!

Alergia na kov na vás číha všade. Keď svrbí, strážte si aj to, čo zjete!

13.10.2018
Väčšina kovových predmetov obsahuje nikel, prvok, ktorý je najsilnejší kontaktný alergén. Nepríjemné vyrážky, svrbenie či začervenanie... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Špeciálna metóda odhalí pôvod rakoviny. Vďaka skalpelu a času
Nina Haceková