predplatne
 

Sú zmeny na vašej koži OK? Tento týždeň prekonajte obavy a príďte na kontrolu!

13.05.2019

Aj vy máte akési obavy a pochybnosti či by znamienko, ktoré pozorujete už pol roka, mal vidieť odborník? Využite dni venované melanómu! Už dnes vás odborníci pozývajú na vyšetrenie.

Zhubný kožný nádor sa môže objaviť aj na zdravej koži.

Zhubný kožný nádor sa môže objaviť aj na zdravej koži.Autor: Shutterstock

Už po šestnásty raz sa Slovensko zapája do európskeho projektu EUROMELANOMA (Európsky deň melanómu EDM 15. 5.) , v rámci ktorého sa vykonáva skríning a preventívne vyšetrenia materských znamienok s cieľom poukázať na dôležitosť samovyšetrenia, prevencie a včasnej diagnostiky materských znamienok, čím sa dá úspešne predchádzať nádorovým ochoreniam kože.

Aby vás nedostala!

Kožu máme každý deň na očiach, je to náš najrozsiahlejší orgán. Napriek tomu ľudia stále podceňujú prípadné, čo i len drobné zmeny na ich pokožke. Touto kampaňou chceme nielen informovať verejnosť o rizikách rakoviny kože, ale predovšetkým naučiť pravidelne navštevovať kožné ambulancie a absolvovať preventívne vyšetrenia“, uvádza prezident Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti Doc. MUDr. Dušan Buchvald, PhD.

  • V posledných rokoch neustále narastá počet prípadov nemelanómovej a melanómovej kožnej rakoviny vo všetkých vekových skupinách. Objavuje sa u stále mladších jedincov a zaberá významné miesto medzi chorobami ľudí v produktívnom veku.

  • Riziko zvyšuje opakované nadmerné vystavovanie sa ultrafialovému žiareniu v detskom a adolescentnom veku zvyšuje hlavne riziko neskoršieho vzniku melanómu.

Bude vás zaujímať: 

Čakajú vás!

Vyšetrenia materských znamienok sa budú vykonávať aj v tomto roku počas ordinačných hodín vo väčšine dermatovenerologických ambulancií po celom Slovensku v dňoch od 13.mája do 24. mája 2019.

Dôkaz, že to má význam

V roku 2018 bolo počas kampane EDM vyšetrených spolu 1543 pacientov, z toho 1014 žien a 529 mužov. Oproti predchádzajúcemu roku bolo diagnostikovaných 26 malígnych melanómov (21/2017), 93 bazaliómov (58/2017) a 4 spinaliómy (4/2017).

Hlavné varovné signály:

  • zmena veľkosti, farby, tvaru znamienka,
  • znamienko, ktoré je iné ako ostatné (fenomén škaredého káčatka),
  • asymetrické alebo s nepravidelnými okrajmi,
  • drsné na pohmat alebo ošupujúce sa,
  • viacfarebné,
  • svrbiace,
  • lesknúce sa,
  • vyzerajúce ako nehojaca sa ranka.

Viac ►►► Znamenie rakoviny ukryté pod nechtom. Vidíte toto? Nečakajte 

Foto: Shutterstock 

Môže vzniknúť aj na celkom zdravej koži!

Melanóm je kožný nádor, ktorý vzniká z melanocytu. Zmena melanocytu na melanóm je postupná a prebieha vo viacerých krokoch. Je dôsledkom súhry genetických faktorov, vystavovaniu sa UV žiareniu (spálenia kože slnkom) a zmien v mikroprostredí.

Len tretina melanómov vzniká z materského znamienka či iných pigmentových névov,“ zdôrazňuje onkodermatologička z Národného onkologického ústavu MUDr. Desana Borecká.

Samovyšetrenie materských znamienok

Niekoľkokrát do roka si sami aj s pomocou niekoho z rodiny prehliadnuť kožu doma pred zrkadlom. Nezabúdajte pritom na uši, pokožku hlavy pod preriedenými vlasmi, ale ani na plôšky nôh, dokonca genitálie.

Čítajte: Nenápadný fľak hlási rakovinu. Všimli ste si v zrkadle toto? 

Máte nález? Prijmite ho!

Pacient, ktorý neprijíma svoju chorobu, nevie sa stotožniť s tým čo sa mu sa stalo, škodí nielen sebe, no môže klásť priveľký tlak na lekára, aby ho vyliečil, ale aj na svoje okolie. Podľa psychologičky Silvie Schmidtmayerovej sú ženy z pohľadu trvalých následkov a sociálnej podpory pacienta po chirurgickom zákroku v oblasti tváre a krku zranitelnejšie a podliehajú depresii. Rovnako tak pacienti s väčšími, rozsiahlejšími trvalými následkami. Prijatie choroby a následkov, ktoré zanechala, je veľmi dôležité. Pacienti dokážu viesť zmysluplný a naplnený život, ak skutočnosť o prítomnosti choroby príjmu.

Melanóm

V tomto článku sa zaoberáme Melanóm ...viac
Autor: TS, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Začína to zimnicou, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Čo robiť, ak sa nakazíte vtáčou chrípkou?

Začína to zimnicou, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Čo robiť, ak sa nakazíte vtáčou chrípkou?

dnes
Aj keď je riziko prenosu vtáčej chrípky na človeka nízka, môže sa to stať. Ohrozenou skupinou sú ľudia žijúci medzi domácimi alebo divožijúcimi... Čítať viac
 
Laparoskopické operácie sú budúcnosťou onkochirurgie, na Slovensku sme ale pozadu

Laparoskopické operácie sú budúcnosťou onkochirurgie, na Slovensku sme ale pozadu

včera
Operácie rakoviny hrubého čreva a konečníka sa na Slovensku robia stále najmä „otvorenou“ metódou. Laparoskopicky je u nás vykonaných... Čítať viac
 
Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

20.10.2019
Za polročnou únavou bude viac ako stres. Zistite, čo vám naznačuje. Čítať viac
 
Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

20.10.2019
Vyrážky podobné akné sa môžu objaviť na celom tele. Prečo sa vám vyhodia a ako sa ich zbaviť? Sú nebezpečné pre vaše okolie? Čítať viac
 
Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

19.10.2019
Zahoďte obavy, že vám stmavne úsmev. Vyplachovanie úst týmto voňavým nápojom by sa malo stať súčasťou pravidelnej ústnej hygieny.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Sú zmeny na vašej koži OK? Tento týždeň prekonajte obavy a príďte na kontrolu!
TS
bd