predplatne
 

Svrbí a štípe? Dezinfekcia môže pokožku dráždiť. Nezabúdajte na TOTO, radí dermatologička

04.04.2020

Časté čistenie rúk agresívnymi dezinfekčnými prostriedkami a nosenie rukavíc môžu našu pokožku poriadne potrápiť. Ruky sú červené, svrbia a štípu.

Každý tretí človek má po dezinfekcii problémy s kožou.

Každý tretí človek má po dezinfekcii problémy s kožou.Autor: Shutterstock

Podľa slov lekárov sa za posledné 3 týždne rapídne zvýšil počet pacientov s reakciou na koži z podráždenia. „Nejde len o pacientov v ambulanciách, ale pozorujem to aj medzi rodinou, priateľmi a známymi. Takmer každý druhý až tretí človek má tento problém. Nepochybne to súvisí so zvýšenými hygienickými opatreniami v dôsledku epidémie koronavírusu a to tým, že si ľudia častejšie umývajú a dezinfikujú ruky,“ hovorí dermatovenerologička MUDr. Edita Kaiserová.

Dermatologička radí: Ako si správne ošetrovať suché ruky?

Nepríjemný ekzém

Denne si ruky niekoľkokrát umývame rôznymi gélmi a roztokmi, ktoré ich vysúšajú. Problémom je aj nosenie rukavíc dlhšiu dobu. Pokožka na rukách pod nimi nedýcha. V horších prípadoch reaguje začervenaním a svrbeniu. Ide o takzvanú iritačnú dermatitídu, čiže reakciu na koži z podráždenia, ktorá môže prejsť až v kontaktný ekzém.Trpia ňou všetci, čo majú pokožku suchú, podráždenú, mierne začervenanú a drsnú. Niekedy sa vytvoria aj drobné praskliny a v prípade ekzematizácie sú tam pupáčiky alebo pľuzgieriky. Tu už ide ale o vážnejší problém,“ upozorňuje odborníčka. Keď dermatitída neustupuje po bežných krémoch, mali by ste vyhľadať dermatológa, ktorý vám na pár dní nasadí lokálne kortikoidy.

Rozoznáte lišaj od ekzému? Liečba babskými receptami sa neoplatí

Dezinfekčné prostriedky sú veľmi agresívne. Nejde len o antibakteriálne mydlá, ale aj prostriedky v podobe gélu alebo roztoku, ktoré obsahujú viac ako 60% alkoholu. Tie pokožku vysušujú a vedie k jej začervenaniu, štípaniu, páleniu a svrbeniu. Najviac náchylní na tieto dráždivé chemické prostriedky sú najmä pacienti s atopickým ekzémom, ľudia so psoriázou a všetci s chronickými kožnými problémami, ktoré sa prejavujú na rukách.

Pomôže krémovať

Opatrenia by sme mali v každom prípade dodržiavať a ruky si pravidelne dezinfikovať.  No pozornosť by sme mali venovať aj následnej starostlivosti o kožu. „Ak si človek umyje ruky obyčajným mydlom, trvá asi 4 hodiny, kým sa mu regeneruje prirodzený ochranný hydrolipidový film na pokožke, ktorý týmto umytím zlikvidoval. Pri našej činnosti ani normálne nemáme tie 4 hodiny. Preto je vhodné si dať po umytí rúk ochranný krém,“ vysvetľuje.

Umývate si ruky správne? Lekárka o maličkostiach, z ktorých ste chorí

Nie parfumované

Ak aj idete do obchodov, kde vláda zaviedla povinné dezinfikovanie rúk pri vstupe, treba to samozrejme dodržiavať. Ak ale máte citlivú pokožku, doktorka radí, aby ste si po príchode domov ruky umyli pod tečúcou vodou, vysušili dosucha a nakrémovali. „Pokiaľ je to možné a nepracujeme na chirurgickej sále alebo v priamom kontakte na infekčných oddeleniach s pacientmi, kde sú veľmi prísne hygienické normy, nie je problém dať si po umytí rúk ochranný krém," radí dermatologička. Môžete siahnuť po tom, ktorý bežne používate.

Zakázané dotyky: Na tieto časti tela rukami radšej nesiahajte! Koronavírus:

Krémy na denné použitie by nemali byť veľmi mastné, mali by sa rýchlo vstrebať, aby sme mohli pokračovať v činnosti. V lekárni je široký výber takýchto krémov. Na noc môžeme používať výživnejšie a mastnejšie krémy s panthenolom. Určite by nemali obsahovať parfum,“ dopĺňa.

Ako dlho prežije na mobile, vypínači či kľučke dverí? TOTO ho zničí do minúty

V tomto článku sa zaoberáme Ruky ...viac
Autor: TS, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Návštevy v nemocniciach sú opäť POVOLENÉ: Pustia vás za vašimi blízkymi?

Návštevy v nemocniciach sú opäť POVOLENÉ: Pustia vás za vašimi blízkymi?

dnes
Pacienti a ich príbuzní sa konečne dočkali. V nemocniciach a v pobytových zariadeniach sociálnych služieb je opätovne povolené prijímanie... Čítať viac
 
Keď je POTENIE vážny problém: Čo pomôže a čomu sa radšej vyhnite?

Keď je POTENIE vážny problém: Čo pomôže a čomu sa radšej vyhnite?

včera
Stekajúci pot po tvári, mokré dlane, prepotené oblečenie, ktoré musíte meniť niekoľkokrát za deň. Aj toto sú príznaky ochorenia potných... Čítať viac
 
TOTO ničí vašu pečeň najviac! Niekoľko varovných príkladov hovorí za všetko

TOTO ničí vašu pečeň najviac! Niekoľko varovných príkladov hovorí za všetko

02.06.2020
Ľudská pečeň reaguje na čokoľvek, čo vkladáte do úst, či už je to strava, pochutiny, alkohol alebo lieky. Čítať viac
 
Chorobu vyčítate aj z očí: Prezradia cukrovku aj nádor. TIETO signály nepodceňujte!

Chorobu vyčítate aj z očí: Prezradia cukrovku aj nádor. TIETO signály nepodceňujte!

31.05.2020
Oko vás môže varovať pred vážnymi chorobami, ktoré je potrebné včas podchytiť. Ako sa ochorenia prejavujú v oku objasňuje MUDr. Radovan... Čítať viac
 
Úsmev ako najnebezpečnejší príznak depresie. Ku skratu nechýba veľa

Úsmev ako najnebezpečnejší príznak depresie. Ku skratu nechýba veľa

30.05.2020
Depresiou trpí asi jeden človek z desiatich. Približne 15 až 40 percent z nich „smejúcou sa“ formou. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Svrbí a štípe? Dezinfekcia môže pokožku dráždiť. Nezabúdajte na TOTO, radí dermatologička
TS
lua