predplatne
 

Takmer dokonalé: Kde všade sa uplatnia kmeňové bunky?

11.08.2014

Kmeňové bunky sú univerzálne. Premenia sa na akékoľvek, ktoré organizmus potrebuje. Môžu vyliečiť chronické rany, erektilnú dysfunkciu či stresovú inkontinenciu. Na genetické choroby sú však krátke. Zatiaľ.

V bunkách je budúcnosť.

V bunkách je budúcnosť.Autor: profimedia

Kmeňové bunky získavajú čoraz dominantnejšie postavenie v regeneračnej medicíne. Dokážu sa dlhodobo obnovovať, takmer ľubovoľne špecifikovať a „migrovať do poškodených tkanív, kde sa stávajú nielen ich podstatnou súčasťou, ale aj štartérom regeneračných procesov“, vyzdvihuje genialitu kmeňových buniek plastický chirurg MUDr. Martin Boháč, PhD. Medicína rozlišuje embryonálne, teda fetálne, a somatické kmeňové bunky. „Embryonálne sú schopné premieňať sa na rôzne typy buniek, ale ich využitie limituje etika a náboženstvo. Preto sa výskum zameriava najmä na kmeňové bunky izolované z tkanív dospelých jedincov, teda somatické,“ vysvetľuje.

Z KOSTÍ, TUKU, ZO ZUBOV

Najstarší a najviac preskúmaný zdroj kmeňových buniek je kostná dreň. Obsahuje tak somatické, ako aj krvotvorné kmeňové bunky, ktoré predstavujú zvláštny typ dospelých kmeňových buniek. „Koncentrácia somatických kmeňových buniek je však v kostnej dreni veľmi nízka. Izolujú sa síce jednoducho, ale veľmi bolestivo a ich biologické vlastnosti negatívne ovplyvňuje vek darcu,“ porovnáva plusy a mínusy lekár. Za omnoho výdatnejší zdroj kmeňových buniek považuje tukové tkanivo. „Gram tuku obsahuje asi milión somatických kmeňových buniek. Navyše, odoberajú sa liposukciou, čo predstavuje pre pacienta oveľa menšiu záťaž ako odber kostnej drene,“ hovorí Martin Boháč. Mnohé štúdie potvrdili, že kmeňové bunky z tuku majú podobné biologické vlastnosti ako tie z kostnej drene. Relatívne ľahko dostupný a bezpečný zdroj kmeňových buniek je aj zubná dreň. Úspešne sa však podarilo izolovať somatické kmeňové bunky aj z priečne pruhovaných svalov, kože, okostice, korienkov vlasov, pečene a ďalších.

○○○○

Kĺby mladnú?

Najviac preskúmanou oblasťou medicíny, kde sa používajú kmeňové bunky, je liečba artrózy. Priamo do postihnutého miesta sa bunky vstreknú. Potom spustia obnovu chrupavky a utlmia zápalový proces v kĺbovej jamke.

○○○○

BEZ IMPLANTÁTOV

Keď chcete zväčšiť objem mäkkých tkanív alebo potrebujete vyplniť defekt v nich, máte dve možnosti: použiť vlastné tkanivo alebo cudzorodý materiál. „Transplantácia vlastného tkaniva je výhodná najmä v tom, že nedochádza ku komplikáciám, ktoré sa inak spájajú s prítomnosťou cudzorodého materiálu a ďalšou tvorbou jaziev. Jednou z najdiskutovanejších techník je rekonštrukcia prsníka. V posledných desiatich rokoch pribúdajú štúdie, ktoré preukazujú regeneračné aj pôsobenie tukového tkaniva na povrch kože, ak sa správne odoberie a aplikuje. Táto metóda sa už osvedčila pri rekonštrukcii po radikálnej mastektómii, tvarovom a objemovom dokorigovaní po rekonštrukciách pomocou lalokov alebo implantátov,“ vysvetľuje lekár a dodáva, že obavy z návratu nádorového ochorenia po autotransplantácii tuku sa doposiaľ nepotvrdili.

ŽIVÁ ZÁPLATA

Kmeňové bunky sú schopné migrovať na miesto, ktoré poškodil zápal, regenerovať tkanivo, stimulovať rast buniek či obnovovať poškodené bunky. To je veľká nádej pre ľudí s chronickými, ťažko sa hojacimi ranami. „Štúdie naznačujú, že somatické kmeňové bunky sa môžu zúčastňovať na štrukturálnej regenerácii kožného a podkožného tkaniva. Pracuje sa na tom, aby sa do lôžka rany dostalo čo najviac buniek a maximalizoval sa tak terapeutický efekt. V zásade existujú dva spôsoby aplikácie kmeňových buniek – infúzia alebo priama aplikácia buniek do rany a jej okolia,“ vysvetľuje lekár.

NECVRKNETE SI

Prvá klinická štúdia, pri ktorej lekári využili somatické kmeňové bunky získané zo svalu na liečbu stresovej inkontinencie moču, prebehla na Univerzite v Toronte. Zúčastnilo sa na nej osem pacientov. „Zlepšenie nastalo medzi tretím až ôsmim mesiacom. Nasledovala ďalšia, slepá štúdia na dvadsiatich deviatich ženách. Somatické kmeňové bunky sa transplantovali dva razy v trojmesačných intervaloch. V polovici prípadov nebol zaznamenaný nijaký únik moču ani po roku.“ Nie každý výskum sa však podarí. V Rakúsku vedci aplikovali bunky ženám zo svalov iným spôsobom a kontrola zistila, že to nebolo v súlade s rakúskymi právnymi predpismi. Ďalšie stovky pacientov, ktorí experimentálnu liečbu absolvovali, mali závažné nežiaduce následky.

OBNOVIA EREKCIU

Čoraz častejšie sa uvažuje aj o využití somatických kmeňových buniek pri liečbe erektilnej dysfunkcie. Dostupné liečivá nenavrátia plnú erekciu najmä pacientom s rozvinutým diabetom či po radikálnej prostatektómii. „Pred štyrmi rokmi v Kórei vykonali prvú klinickú štúdiu, v ktorej aplikovali somatické kmeňové bunky siedmim pacientom s diabetickou impotenciou. U troch z nich sa ranná erekcia vrátila po mesiaci, u ďalších troch po troch mesiacoch. U jedného pacienta terapia nezabrala,“ prezrádza Martin Boháč. O rok neskôr prebehla ďalšia štúdia vo Francúzsku. „Mužom s erektilnou dysfunkciou po odstránení prostaty aplikovali lekári somatické kmeňové bunky. Na výsledky si ešte musíme počkať,“ konštatuje lekár.

ZREGENERUJÚ NERVY?

Schopnosť nervov zregenerovať sa je obmedzená, preto poškodenie nervového systému predstavuje závažný problém. „Somatické kmeňové bunky preukázali výrazný funkčný efekt pri ochoreniach centrálnej nervovej sústavy. Keď ich aplikovali pri cievnych mozgových príhodách, výrazne sa zredukovalo infarktové ložisko a zlepšila sa funkcia,“ tvrdí lekár. Podobné výsledky už vedci zaznamenali aj pri Parkinsonovej chorobe a skleróze multiplex. „V súčasnosti sa sľubné výsledky overujú a testuje sa ich bezpečnosť,“ uisťuje Martin Boháč.

○○○○

Pupočník

Pupočníková krv je krv novorodenca, ktorá po prerušení pupočníka zostáva v placente a vo zvyšku pupočnej šnúry. Kmeňové bunky z pupočníka sú imunitne nezrelé, preto sa lepšie tolerujú a vyvolávajú menšie reakcie proti hostiteľovi. Skladujú sa zmrazené, ale aj geneticky zaťažené. To znamená, že v genetickej výbave máte problém, ktorý sa prejaví počas života. Nedá sa opraviť pomocou vlastných kmeňových buniek, pretože tie sú geneticky pozmenené tiež. Preto životy zachraňujú najmä bunky súrodencov, ktoré nemusia byť geneticky zaťažené, alebo krížové transplantácie – vy poskytnete pupočníkovú krv, aby ste mohli využiť krv niekoho iného. Posúva to výskum dopredu. Problémom pupočníkovej krvi je fakt, že zatiaľ sa použila najstaršia osemročná. Ako dlho sa budú bunky dať použiť, to sa zatiaľ nevie.

○○○○

Autor: Zdravie/Lenka ŠTEFÁNKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Do škôlky budú naďalej prijímať aj nezaočkovaných. Máme sa obávať?

Do škôlky budú naďalej prijímať aj nezaočkovaných. Máme sa obávať?

včera
Ani v januári 2020 sa situácia nezmení a do škôlky príjmu aj deti, ktorých rodičia sa rozhodli neočkovať ich. Čítať viac
 
7 vecí, za ktoré sa vám vaše kĺby poďakujú

7 vecí, za ktoré sa vám vaše kĺby poďakujú

včera
Ochorenia kĺbov spojené s nepríjemnými bolesťami trápia mnohých z nás. Čítať viac
 
Upchatý nos alebo ako vodovod? ORL lekár radí, čo skutočne pomôže 

Upchatý nos alebo ako vodovod? ORL lekár radí, čo skutočne pomôže 

04.12.2019
Nádcha je laický názov pre zápal prinosových dutín aj nosovej sliznice a prenáša sa kvapôčkovou formou. Za 98 % týchto problémov môžu... Čítať viac
 
Veľká kritika nášho zdravotníctva: Umierame na chorobu pľúc, ktorá rozožiera celé telo, zbytočne?

Veľká kritika nášho zdravotníctva: Umierame na chorobu pľúc, ktorá rozožiera celé telo, zbytočne?

03.12.2019
Pritom stačí ísť len za hranice a všetko je inak. Toto ochorenie pľúc je približne rovnako záludné ako rakovina. Čítať viac
 
Zlé sny vám môžu posilniť psychiku a pomôcť lepšie zvládať stresy bežného dňa

Zlé sny vám môžu posilniť psychiku a pomôcť lepšie zvládať stresy bežného dňa

02.12.2019
Nočné mory určite nie sú príjemné. No ak ich občas zažívate, ste podľa odborníkov lepšie pripravení aj na zvládanie stresových situácií... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Takmer dokonalé: Kde všade sa uplatnia kmeňové bunky?
Zdravie/Lenka ŠTEFÁNKOVÁ