predplatne
 

Poznáte najlepšie zdroje vitamínu C? Môžu vám pomôcť zvládnuť stres

18.03.2020

Céčko alebo aj kyselina askorbová je dôležitý pre správne fungovanie takmer každej bunky v tele a podieľa sa nielen na fyzickom, ale i duševnom zdraví. 

Céčko nepomáha len imunite. Dodá vám aj energiu.

Céčko nepomáha len imunite. Dodá vám aj energiu. Autor: Shutterstock

Patrí k najznámejším vitamínom. V sezóne vírusov sa ním dobrovoľne dopujete, avšak jeho účinok má oveľa väčší záber ako len posilnenie imunity. Často sa označuje pojmom všestranný génius. Poznáte jeho najlepšie zdroje?

Vylepší vám cievy

 „Pomáha predchádzať ochoreniam, ktoré súvisia s aterosklerózou. Patrí k nim napríklad vysoký krvný tlak, angina pectoris, infarkt myokardu, mŕtvica či srdcový záchvat,“ začína rozprávať o širokom zábere céčka nutričná poradkyňa Katarína Grich.

Pocity osamelosti? Sme v tom spolu! Čo robiť, kým KORONA prestane zúriť?

„Udržiava totiž krvné tekutiny, a tým normalizuje krvný obeh. Navyše udržuje hladké vnútorné steny tepien. Tak sa v nich nehromadí cholesterol a iné látky. Vitamín C je ochranca ciev.“ Dávky céčka si doprajte aj v ťažších časoch, či už pri skúškach v škole, alebo naháňaní termínov v práci. Dokáže zvyšovať energiu priamo v mitochondriách, ktoré možno považovať za bunkové elektrárne. Vďaka tomu vitamín C znižuje dôsledky stresu a podporuje vytrvalosť alebo koncentráciu.

Najlepšie zdroje vitamínu C ovocie:

 • citróny
 • pomaranče
 • čierne ríbezle
 • rakytník
 • šípky
 • kiwi
 • mango
 • ananás 
 • papája

Pružná pleť i väzy

Vitamín C však pomáha aj pečeni. „Aktivuje pečeňové enzýmy, ktoré sú zodpovedné za elimináciu toxínov. V dôsledku toho môže neutralizovať toxíny, ako sú kyanidy, formaldehyd, acetaldehyd, nitrozamíny či nikotín,“ pridáva informácie o vitamíne odborníčka. Navyše spolu s vitamínom E patrí k významným antioxidantom.  Zachytáva voľné radikály v krvi, v mozgu, v bunkách tela a priamo v bunkovom jadre. Céčko stimuluje spaľovanie tukov vo svalstve. Vo forme pomáha udržať aj spojivové tkanivo. „Viaže bielkoviny a iné látky do kolagénových vláken,“ vysvetľuje Katarína Grich.

Zbohom, zemiakové lupienky! Vyskúšajte skvelý tip na zdravšie chrumkanie

„Kolagén poskytuje elasticitu koži, väzom, šľachám a krvným cievam, dáva silu i zubom a kostiam. Tkanivo jaziev tiež pozostáva z kolagénu, preto je vitamín C veľmi dôležitý pri hojení rán.“ Práve pre schopnosť viazania bielkovín je pevnou súčasťou takmer každého krému či séra proti starnutiu. V kozmetickom priemysle sa využíva aj jeho antioxidačný účinok.

Najlepšie zdroje vitamínu C zelenina:

 • paprika červená a žltá
 • surová kyslá kapusta
 • petržlen, vrátane vňate
 • kel
 • karfiol
 • brokolica
 • zemiaky

Prepraví kyslík

Ešte stále sa však výpočet účinkov tohto „obyčajného“ vitamínu nekončí. Podieľa sa na uvoľňovaní pohlavných hormónov, hormónov štítnej žľazy či stresových i rastových hormónov. „Zároveň zlepšuje vstrebávanie vápnika a železa. Železo uložené v slezine a črevných stenách sa s vitamínom C vráti do krvného obehu. Tam sa môže použiť na prepravu kyslíka a posilnenie imunitného systému,“ približuje poradkyňa na výživu. Zjednodušene možno povedať, že vitamín C pracuje pre organizmus ako taxikár. Podľa odborníčky sa uvádza ako odporúčaná denná dávka vitamínu C len 100 miligramov, čo je málo. Stačí, ak si pravidelne servírujete sezónne ovocie i zeleninu a uvedenú hodnotu ľahko prekročíte.

Čítajte aj:

V tomto článku sa zaoberáme Imunita ...viac
Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Horší príznak virózy: Boj o priedušky spoznáte ľahko, konajte

Horší príznak virózy: Boj o priedušky spoznáte ľahko, konajte

včera
Podceňovaním príznakov ohrozujeme aj druhých. Alebo vy s „obyčajným“ kašľom ostanete ležať doma v posteli? Čítať viac
 
Rozoznáte lišaj od ekzému? Liečba babskými receptami sa neoplatí

Rozoznáte lišaj od ekzému? Liečba babskými receptami sa neoplatí

včera
Ak má jeden z rodičov ekzém, šanca, že ho bude mať aj dieťa, je viac ako polovičná. Čítať viac
 
Nechcený dar: Každá 4. rakovina hrubého čreva je dedičná. Ohrozuje aj vás?

Nechcený dar: Každá 4. rakovina hrubého čreva je dedičná. Ohrozuje aj vás?

30.03.2020
Máte v blízkej rodine pacienta s rakovinou hrubého čreva? Mali by ste ísť čo najskôr na kolonoskopiu. Predídete tak riziku, že ju dostanete... Čítať viac
 
Každý sa teraz chráni pred nebezpečným vírusom, no pri prechádzke v lese pozor na toto

Každý sa teraz chráni pred nebezpečným vírusom, no pri prechádzke v lese pozor na toto

29.03.2020
Teplejšie počasie nás láka aspoň na chvíľu do prírody. No nielen nás! Zo zimného spánku sa prebudili už aj kliešte. Čítať viac
 
Na každých 10 unikne 25. Kuriózny prípad dokazuje, že infikovaní sú aj vo vašom blízkom okolí

Na každých 10 unikne 25. Kuriózny prípad dokazuje, že infikovaní sú aj vo vašom blízkom okolí

28.03.2020
Infikovaných novým koronavírusom je niekoľko násobne viac, ako hovoria oficiálne čísla. A to nielen v našej krajine, kde je problém... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Poznáte najlepšie zdroje vitamínu C? Môžu vám pomôcť zvládnuť stres
Katarína Posluchová