predplatne
 

Túto rakovinu si takmer nevšimnete. Aj vás pobolieva pod rebrom?

12.01.2019

Na rakovinu pankreasu i žlčníka sa obyčajne príde neskoro. Prečo je to tak?

Kde vás pobolieva brucho? Nenápadný príznak si všimnete neskoro.

Kde vás pobolieva brucho? Nenápadný príznak si všimnete neskoro. Autor: Shutterstock.com

Nádor na žlčníku často odhalí náhoda, v pankrease ho zase obyčajne nájdu, až keď metastázuje inde v tele. „Karcinóm pankreasu i žlčníka diagnostikujeme až v pokročilom štádiu, pretože je dlho bez klinických príznakov. Hlavne nádory v oblasti tela a hlavy pankreasu sa prejavia pri dosiahnutí väčších rozmerov, keď je už ochorenie často aj rozšírené do iných orgánov,“ konštatuje onkológ Peter Jarušinský z trebišovskej nemocnice. Ďalším dôvodom, prečo lekári rakovinu pankreasu odhalia neskoro, je aj fakt, že príznaky, ktorými sa prejavuje, sú nešpecifické a môžu znamenať čokoľvek iné.

Buďte na pozore: Pankreas dokáže nepríjemne prekvapiť

Bolesť chrbta

A často im ani vy sami neprikladáte význam. Bolí vás brucho, keď sa najete alebo máte tmavý moč? „Všímajte si aj nechutenstvo spojené s odporom k mäsu, únavu, úbytok hmotnosti, poruchy trávenia,“ vymenúva onkológ. Upozorňuje, že bolesti v hornej časti brucha s vyžarovaním do chrbta sa často pripisujú ochoreniam chrbtice, pritom to môže byť oveľa závažnejšie. Proti rakovine vám nový matrac a pilates nepomôžu. Ak nádor tlači na dvanástnik, vraciate.

Typickým príznakom rakoviny pankreasu je aj žltačka z tlaku nádoru na žlčové cesty. Na rozdiel od žltačky spôsobenej žlčovým kameňom nebolí. Často je prvým príznakom rakoviny pankreasu novovzniknutá cukrovka, ktorá veľmi ťažko reaguje na liečbu,“ vymenúva primár chirurgie Martin Murcko z nemocnice v Trebišove.

Svrbí vás koža

Pri rakovine žlčníka si na začiatku ochorenia nevšimnete ani žiadne špecifické príznaky, najčastejšie nádor objavia pri zákrokoch na žlčníku z iných dôvodov. Ak sa však objavia, môže to byť svrbenie kože, bolesť brucha, nevoľnosti, tráviace ťažkosti či úbytok hmotnosti. „Podozrenie na nádor žlčníka sa dá potvrdiť zobrazovacími vyšetrovacími metódami – ultrazvukom, CT, magnetickou rezonanciou. Definitívne sa nádor potvrdí histologickým vyšetrením odstráneného žlčníka alebo pri neoperovateľnom nádore vyšetrením odobratých vzoriek,“ vysvetľuje Martin Murcko.

5 signálov, že pankreas potrebuje okamžitý DETOX. Kým nie je horšie!

Preč s kameňmi

Navrhol vám lekár pre kamene odstrániť žlčník? Neváhajte! „Pri karcinóme žlčníka sa za rizikový faktor považuje aj dlhodobá prítomnosť kameňov v žlčníku, ktoré vyvolávajú chronický zápal jeho steny,“ upozorňuje chirurg. Až 70 percent onkologických pacientov s rakovinou žlčníka malo kamene. „Medzi ďalšie rizikové faktory pri vzniku karcinómu žlčníka patrí hlavne chronické zápalové ochorenia žlčníka či ulcerózna kolitída. Predispozíciou sú aj polypy žlčníka väčšie ako jeden centimeter, chronický zápal žlčníka vyvolaný baktériou E. coli a Salmonelou typhi či paratyphi. Rakovina žlčníka sa vyskytuje 2,5-krát častejšie u žien ako u mužov,“ upozorňuje doktor Jarušinský, že sa najčastejšie objavuje u ľudí nad sedemdesiat rokov. 

Karcinóm pankreasu prichádza o dvadsať rokov skôr, výrazne stúpa u ľudí nad päťdesiat rokov. „Zvýšené riziko je u obéznych ľudí, fajčiarov, diabetikov a alkoholikov. Ako rizikové faktory sa potvrdila aj hepatitída B a C, chronická pankreatitída, infekcia helicobakter, odstránenie žlčníka. Približne 10 percent karcinómov pankreasu vzniká na dedičnom podklade,“ konštatuje onkológ.

Kombinácia liečby

Keďže nádory sa často diagnostikujú až v pokročilom štádiu ochorenia, majú zlú prognózu a často sú už chirurgicky neliečiteľné,“ konštatuje doktor Murcko. Na pankrease sa karcinómy objavujú častejšie ako na žlčníku. „Jedinou liečebnou metódou liečby pri karcinóme pankreasu je radikálna resekcia, ktorú však môže absolvovať len asi 20 percent pacientov,“ dopĺňa Peter Jarušinský. V prípade, že vás nemôžu operovať, môžu vám podať chemoterapiu, rádioterapiu, prípadne ich kombináciu. Keď sa na rakovinu príde skôr, ako stihne prerásť do iných orgánov či systémov tela, máte veľkú šancu, že to s vami nedopadne zle. „Ak je postihnutý samotný orgán – pankreas alebo žlčník, pri správne vykonanej operácii je prognóza dobrá, môžete sa aj vyliečiť. Ak sú ochorením postihnuté aj lymfatické uzliny alebo sú vzdialené metastázy, prognóza je zlá,“ konštatuje Martin Murcko.

Neignorujte kontrolu

Pri chronickej pankreatitíde musíte chodiť na pravidelné kontroly ku gastroenterológovi. Ochorenie býva predstupňom rakoviny, ťažko sa diagnostikuje najmä nádor v tele a vo chvoste pankreasu. Nedráždi iné orgány a má dosť priestoru. Nádor v prednej časti prezradí obyčajne zožltnutie, bolesti vystreľujúce do chrbta a ťažkosti s trávením.

Čítajte aj: Zabolí vás občas brucho? Pri zápale pankreasu ide o život!

Autor: Lenka Štefánková, dab
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Chorá pečeň nebolí. 12 tipov pre záchranu, už tri napravia veľké škody

Chorá pečeň nebolí. 12 tipov pre záchranu, už tri napravia veľké škody

dnes
Pečeň ochorie oveľa skôr, ako si všimnete prvé príznaky. Prevenciou zabránite, že budete potrebovať novú! Čítať viac
 
Prekvapivé fakty o imunite: Robíte tieto chyby? Je slabá ako u bábätka

Prekvapivé fakty o imunite: Robíte tieto chyby? Je slabá ako u bábätka

včera
Nielen u detí je výkonnosť imunity na hrane. Komu hrozí kolaps obranyschopnsoti? Čítať viac
 
Komplikuje vám život únik moču? 2 rozhodujúce zmeny určite urobte

Komplikuje vám život únik moču? 2 rozhodujúce zmeny určite urobte

včera
Odhoďte hanbu a otvorene sa porozprávajte so svojim lekárom. Neliečená inkontinencia sa môže skomplikovať. A buďte úprimní aj sami... Čítať viac
 
Za strachom z bieleho plášťa sa môžu ukrývať vážnejšie príčiny

Za strachom z bieleho plášťa sa môžu ukrývať vážnejšie príčiny

20.01.2019
Hodnoty krvného tlaku vám môže zvýšiť už len to, že prekročíte prah ambulancie. Kedy je vhodné riešiť to s psychológom? Čítať viac
 
Skutočný príbeh slovenskej sestričky: V strachu sa žiť nedá

Skutočný príbeh slovenskej sestričky: V strachu sa žiť nedá

19.01.2019
Anna Magurová (56) z nemocnice vo Vranove nad Topľou si povolanie zdravotnej sestry nevybrala. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Túto rakovinu si takmer nevšimnete. Aj vás pobolieva pod rebrom?
Lenka Štefánková
dab