predplatne
 

Upchatý nos alebo ako vodovod? ORL lekár radí, čo skutočne pomôže 

04.12.2019

Nádcha je laický názov pre zápal prinosových dutín aj nosovej sliznice a prenáša sa kvapôčkovou formou. Za 98 % týchto problémov môžu vírusy, ktoré spôsobujú infekcie horných dýchacích ciest. Rozvinú sa len za určitých podmienok.

Zasvrbí vás v nose a vy už viete, že budete mať nádchu?

Zasvrbí vás v nose a vy už viete, že budete mať nádchu?Autor: Shutterstock

„Rozvoju nádchy praje oslabená imunita i to, keď je vírusov príliš veľa,“ tvrdí otorinolaryngológ MUDr. Matej Babinec z Via Clinic v Bratislave. K oslabenej imunite  sa môžete dopracovať vďaka nadmernému fyzickému alebo psychickému náporu, až vyčerpaniu, no nádcha väčšmi hrozí tiež pri oslabení organizmu, po celkovej anestézii či operácii. „Hneď potom ako prevaha vírusov zvíťazí, objavia sa príznaky, ktoré sú všeobecne známe. Typický je pocit plného nosa a jeho nepriechodnosť, hlienový výtok z nosa, zatekanie hlienov, bolesti celej hlavy alebo len oblastí nad prínosovými dutinami. Najčastejšie čelovými, čeľustnými alebo medzi očami. Zápal prínosových dutín sa prejavuje aj celkovými príznakmi, akými sú malátnosť, bolesť, svalov, kĺbov a zvýšenými teplotami okolo 37, 5 stupňa Celzia,“ hovorí odborník.  

5 slovenských dobrôt proti VŠETKÝM chorobám. Národné poklady máte určite doma

Aj naparovanie pomôže

„Na nádchu, žiaľ, neexistujú lieky, ktoré by zničili rozmnožené vírusy. Liečba je preto zameraná iba na miernenie jej príznakov. Pomôže napríklad vyplachovanie nosa prípravkami s morskou vodou,“ radí odborník. Sú určené ku každodennej hygiene nosa, uľahčujú jeho vyčistenie, zbavia vás hlienov a obnovujú prirodzenú vlhkosť nosovej sliznice. V rizikovom období nemusíte čakať až na prepuknutie problémov, tieto prostriedky môžete používať aj preventívne. 

Ani vám už nezaberajú? 11 dôvodov, prečo sme voči antibiotikám odolnejší

Sedem dní a dosť

„Pri nádche pomôžu i kvapky proti opuchu nosovej sliznice, takzvané dekongestíva. Obnovujú priechodnosť nosových dierok, pretože znižujú nadmerné prekrvenie nosovej sliznice, jej opuch a znižujú sekréciu z nosa. Tieto kvapky je však možné užívať maximálne 7 dní, inak hrozí lieková závislosť. Ak by ste ich brali dlhšie, mohli by ste nakoniec skončiť aj s poškodenou nosovou sliznicou. „Vhodné sú i takzvané zrieďovače hlienov. Vďaka nim sa sekrét z nosa ľahšie dostane von a nehromadí sa v prinosových dutinách, kde by mohol vyprovokovať bakteriálny zápal,“ hovorí doktor Babinec.

Neškodná nádcha alebo je to vážnejšie? Rozpoznajte, kedy stačí samoliečba 

Najlepšia para je slaná

Staré mamy však tvrdia, že keď máte nádchu treba sa naparovať nad harmančekovým odvarom alebo soľným roztokom. Ten je vraj ešte lepší. Sliznicu dýchacích ciest zvlhčí a zároveň dezinfikuje. Na jeho prípravu potrebujete hrniec vody a 3 – 4 lyžice soli. Vodu nechajte zovrieť. Ale pozor! Ak sa chcete naparovať, nechajte ju trochu vychladnúť a potom sa skloňte nad hrniec s vodou. Prekryte sa uterákom a horúcu paru nechajte na seba pôsobiť. Máte ešte jednu možnosť. Soľné pary môžete vdychovať aj cez lievik. V tom prípade ale musí byť roztok vlažný. Horúca voda by vám obarila dýchacie cesty. „Naparovanie je pri nádche veľmi vhodné. Vysoká vlhkosť z pary zmierňuje opuch sliznice a zrieďuje hlieny,“ vysvetľuje MUDr. Babinec. 

Sú lieky pri prechladnutí naozaj zbytočné? Vedci v tom majú jasno

Keď sa pri nádche u lekára domáhate antibiotík, šetrite si sily. „Pri akútnej a nekomplikovanej forme nie je nutné užívať ich. Ani by nezabrali, keďže nádcha má vírusový pôvod. Antibiotiká pomôžu iba v prípade, ak sa skomplikuje bakteriálnou infekciou,“ ozrejmuje odborník. 

Imunita dieťaťa súvisí s počtom objatí. Koľkokrát denne ju treba posilňovať?

Čo hrozí? 

Určite poznáte výrok: Liečená nádcha trvá týždeň, neliečená 7 dní. Je to pravda. „Pri adekvátnej symptomatickej liečbe sa nekomplikovaná forma vylieči za 7 až 10 dní. Chorý by mal počas problémov aj oddychovať, čo v dnešnej dobe nedodržiava nikto. Ani lekári,“ dodáva doktor Babinec. Nádcha zvyčajne prejde bez väčších ťažkostí, no občas sa skomplikuje. Bakteriálnym zápalom hrtana, priedušiek alebo prinosových dutín. Vtedy je už nutné užívať antibiotiká. 

TOP antibiotiká z prírody. Zaručení pomocníci pri chrípke a prechladnutí

Hľadá sa alergén

Drží sa vás nádcha ako kliešť aj po 2 týždňoch? A to napriek tomu, že ste dodržali všetky odporúčané pravidlá? V tom prípade si vás zrejme vyhliadla alergická nádcha, ktorá môže trvať až 12 a viac týždňov. Jej príčinou je alergická reakcia na nejaký rozptylový alergén. „V sliznici nosa a prinosových dutín vtedy prebieha zápalová reakcia. Sliznica sa zdurí a môžu sa na nej vytvoriť aj nosové polypy, ktoré bránia normálnemu dýchaniu a efektívnej ventilácii prinosových dutín. Problémy preto pretrvávajú,“ prezrádza otorinolaryngológ. Za dlhotrvajúcou nádchou však nemusí byť iba alergia. Stačí, že ste sa poriadne viackrát nedoliečili a nekonečné problémy sú na svete. Keď sa vám niečo nepozdáva, radšej zájdite za odborníkom, aby sa čo najskôr odhalila príčina vašich problémov.

Chrípka nie je prechladnutie: Ak ju neliečite, môže vám ísť o život!

Prepichnú ich? 

Nádcha nemusí trvať len nekonečne dlho, môže mať aj ďalšie riziká. Po ťažkom zápale sa v nose neraz vytvoria už spomenuté polypy alebo sa zmenia anatomické pomery v nose aj prinosových dutinách. Môže sa objaviť trvalý opuch alebo zdurenie sliznice nosa v miestach, kde sa do nosa vetrajú prinosové dutiny. Keď sa neprevzdušňujú, pretože majú upchatý vývod, ľahšie sa v nich hromadí hlien. Ten potom vytečie do nosa a človek ho musí vysmrkať alebo zateká do dýchacích ciest.

VIDEO: Potrebuje vaša choroba nutne antibiotiká? Radí lekárka

 „V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj poškodenie oka, respektíve očnej gule. Môže sa prejaviť poruchou jej hybnosti alebo ohrozením zraku. Stáva sa to vtedy, ak zápal prestúpi cez tenké kostné štruktúry nejakou štrbinkou z prinosových dutín do očnice. Býva to ale zriedkavé a tieto problémy hrozia hlavne ľuďom po operáciách v oblasti tváre i nosa, tiež po úrazoch hlavy a tváre,“ prezrádza lekár.  

VIDEO: Vyrobte si najlepšie sirupy proti kašľu. Dokážu zázraky

Keď vás po nádche prekvapí zápal prinosových dutín, máte sa obávať ich prepichovania? „Punkcia prinosových dutín sa v dnešnej dobre už primárne nerobí, jedine v prípade, keď sa rozvinie takzvaný empyém prinosovej dutiny s opuchom tváre. Ide o stav, keď sa v dutine nahromadí hnis alebo iný výpotok. K tomuto zákroku sa prikročí aj v prípade, keď nie je možná akútna operácia v celkovej anestézii pre vysoký vek, pridružené závažné ochorenia srdca, pľúc, obličiek alebo pečene,“ vymenúva doktor Babinec. 

Ako predísť nádche? 

Najlepšou ochranou je časté umývanie si rúk. Najmä v období viróz. Pred týmito zimnými pliagami vás však môže ochrániť otužovanie, ale aj pravidelné saunovanie sa. Pomáha i častý pohyb a zdravý životný štýl s dostatkom spánku a relaxu. V takom prípade si telo môže s vírusmi ľahšie poradiť
 

Autor: lsd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Väčšina obetí pandémie má síce cez 60 rokov. Čo je ale rizikové pre mladších ľudí?

Väčšina obetí pandémie má síce cez 60 rokov. Čo je ale rizikové pre mladších ľudí?

dnes
Nielen vyšší vek či problémy s vysokým tlakom ohrozujú ľudí nakazených novým koronavírusom. Je tu aj ďalší výrazne rizikový faktor.... Čítať viac
 
Virologička o nákaze koronavírusom: Stačí prísť na miesto, kde bol chorý 3 dni pred vami

Virologička o nákaze koronavírusom: Stačí prísť na miesto, kde bol chorý 3 dni pred vami

04.04.2020
Nakaziť sa môžeme všetci. Nový koronavírus je v šírení mimoriadne vynaliezavý. O pandémii sme sa porozprávali s virologičkou RNDr.... Čítať viac
 
Svrbí a štípe? Dezinfekcia môže pokožku dráždiť. Nezabúdajte na TOTO, radí dermatologička

Svrbí a štípe? Dezinfekcia môže pokožku dráždiť. Nezabúdajte na TOTO, radí dermatologička

04.04.2020
Časté čistenie rúk agresívnymi dezinfekčnými prostriedkami a nosenie rukavíc môžu našu pokožku poriadne potrápiť. Ruky sú červené,... Čítať viac
 
Radí odborník: Rúško, ktoré ničí vírusy, si dokážete vyrobiť sami doma. Stačia dve prísady

Radí odborník: Rúško, ktoré ničí vírusy, si dokážete vyrobiť sami doma. Stačia dve prísady

03.04.2020
Ak nemáte rúško so striebornými nanovláknami ani respirátor, môžete sa cítiť viac ohrození. Rúško, ktoré zničí vírusy, si ale môžete... Čítať viac
 
Získate dlhodobú imunitu na COVID-19 prekonaním nákazy koronavírusom?

Získate dlhodobú imunitu na COVID-19 prekonaním nákazy koronavírusom?

02.04.2020
Je nepravdepodobné, že prekonaním ochorenia COVID-19 získa človek dlhodobú imunitu na nový koronavírus. Trvalé následky však ochorenie... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Upchatý nos alebo ako vodovod? ORL lekár radí, čo skutočne pomôže 
lsd