predplatne
 

Už nenafúkate! Alkohol za volantom zistia zaujímavým spôsobom, stačí váš pot

10.01.2020

Nová metóda merania alkoholu je jednoduchá ako tehotenský test a presnejšia než doterajšie zisťovanie promile z dychu. Vymyslel ju český vedec.

Test alkoholu, ako ho poznáme v súčasnosti, možno raz odíde do zabudnutia.

Test alkoholu, ako ho poznáme v súčasnosti, možno raz odíde do zabudnutia. Autor: Shutterstock

Meranie alkoholu z dychu je síce jednoduchý spôsob, ako určiť, či si dal vodič pred jazdou alkoholický nápoj, no zároveň je jeho výsledok nespoľahlivý. Ovplyvniť ho môže ústna voda, osviežovač vzduchu, acetónový dych diabetikov alebo dokonca, ak sa nadýchate výparov v kabíne auta po použití ostrekovača čelného skla.

Čítajte aj: Zostatkový alkohol býva zradný: Viete, kedy ešte nafúkate?

Prenosné prístroje na testovanie alkoholu podľa dychu by tak mohla v budúcnosti vystriedať novinka, ktorú vymyslel český biochemik Ján Halámek spolu so svojím výskumným tímom, pôsobiaci na univerzite v Albany na východe Spojených štátov. Nová metóda merania alkoholu v organizme pomocou potu je presnejšia a funguje obdobne ako tehotenský test. Ak sa nápad ujme, v budúcnosti by tak namiesto fúkania vodiči prišli do kontaktu s jednoduchým prúžkom, ktorý by reagoval na úroveň alkoholu v pote.

Spoľahlivé riešenie

Potné žľazy, cituje vedca Halámeka agentúra ČTK, sa nachádzajú v tesnom susedstve krvného obehu, a tak sa alkohol z krvi dostáva aj do potu. Keď sa testovací prúžok umiestni na pokožku vodiča podozrivého z požitia alkoholu, zmení farbu. A čím viac alkoholu dotyčný vypil, tým je prúžok tmavší.

„Existuje priamy vzťah medzi alkoholom v krvi a potom,“ uviedol Halámek. „Náš výskum ukázal, že pri popíjaní alkoholických nápojov úroveň alkoholu v krvi stúpa v rovnakej miere ako úroveň alkoholu v pote. Toto zistenie by mohlo významne napomôcť snahe zabrániť šoférovaniu pod vplyvom alkoholu,“ zdôraznil.

Alkohol nezabíja mozgové bunky, tvrdia vedci. Môžete piť ako dúha?

Fascinujúca tekutina

Nápad preveril laboratórny test s 26 dobrovoľníkmi, ktorí v záujme vedy museli vypiť niekoľko pohárikov vodky na dosiahnutie 0,8 promile alkoholu v krvi. V ďalších hodinách nasledovala viac ako stovka meraní porovnávajúcich presnosť testovacích prúžkov a prístrojov meracích úroveň alkoholu v dychu. Zistenia výskumu zverejnil časopis Analytical Chemistry. Autor nápadu ďalej uvádza, že kým použitie dychového prístroja si vyžaduje spoluprácu kontrolovaného, testovacie prúžky nepotrebujú, aby si vodič uvedomoval, že je práve vyšetrovaný.

Kto je alkoholik?! 9 signálov, ktoré odhalia, že máte problém

Silný dôkaz

„Dychová skúška pri určení miery alkoholu v krvi závisí na nešpecifikovaných elektrochemických reakciách. Tento systém má chyby a často je na súde nepoužiteľný,“ uviedol Halámek. Testovacie prúžky by podľa neho strážcom zákona poskytli väčšiu všestrannosť, presnosť i preukázateľnosť. Halámkové laboratórium momentálne spolupracuje s expertmi na výpočtovú techniku ​​pri vývoji aplikácie pre smartfóny, ktorá bude vyhodnocovať výsledky z testovacích prúžkov bez prípadných nezrovnalostí.

Môže vás zaujímať:

Autor: čtk, nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Táto rakovina 20 rokov spí. Máte zlozvyk, ktorý ju prebudí?

Táto rakovina 20 rokov spí. Máte zlozvyk, ktorý ju prebudí?

dnes
Desiatky rokov trvá, kým sa rakovina z nezhubného štádia prehupne do zhubného. Máte dosť času s tým niečo urobiť. Čítať viac
 
Chrípkovú sezónu nepodceňujte! Nebezpečný syndróm SARI si u nás vyžiadal už 3 obete

Chrípkovú sezónu nepodceňujte! Nebezpečný syndróm SARI si u nás vyžiadal už 3 obete

včera
Akútne respiračné ochorenie môže v začiatkoch pripomínať chrípku, ktorá neraz končí fatálnymi následkami. Čítať viac
 
Všeliek proti rakovine? Vedcov ohromila neznáma imunitná bunka

Všeliek proti rakovine? Vedcov ohromila neznáma imunitná bunka

22.01.2020
Britskí vedcom sa podarilo niečo prevratné. Našli typ bielej krvinky, ktorá by mohla pomôcť pri liečbe všetkých druhov rakoviny.... Čítať viac
 
Mobilná aplikácia odhalila smrteľnú formu rakoviny a zachránila Angličanovi zdravie

Mobilná aplikácia odhalila smrteľnú formu rakoviny a zachránila Angličanovi zdravie

21.01.2020
Nebyť mobilnej aplikácie, mohol už anglický úradník Jason Sheridan (31) bojovať s rakovinou „rozlezenou“ po celom tele. Mobil ho,... Čítať viac
 
Len smútok či depresia? Spravte si test používaný aj lekármi a zistite, na čom ste

Len smútok či depresia? Spravte si test používaný aj lekármi a zistite, na čom ste

20.01.2020
Cítite smútok, nemáte na nič energiu, nechce sa vám s nikým rozprávať, všetko vám akosi prerastá cez hlavu? Ide len o bežnú vyčerpanosť,... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Už nenafúkate! Alkohol za volantom zistia zaujímavým spôsobom, stačí váš pot
čtk
nh