Užívate lieky proti bolesti? Môžu mať na vás nečakaný účinok
19. augusta 2016

Okrem antibiotík sa do pozornosti vedcov dostávajú aj analgetiká, lieky proti bolesti. Vyzerá to tak, že znižujú empatiu.

Lieky môžu niekedy narobiť viac zla ako dobra. Najmä keď skombinujete medikamenty s rôznymi účinkami. Ak užívate viac liekov, hoci predpísaných od lekára, môže vám to spôsobiť aj vážne komplikácie. „ Čím viac liekov užívate, tým je riziko väčšie,“ hovorí farmaceutka PharmDr. Monika Lainczová.

Čítajte: Liečite sa bez lekára? Voľnopredajné lieky vás môžu zabiť!

Problémy mávajú najmä pacienti s chronickými ochoreniami. „ Ak naraz užívajú päť rôznych druhov liekov, riziko vzájomného negatívneho ovplyvňovania je možné asi u štyroch percent, ak ich užívajú desať, je už dvojnásobné,“ dodáva farmaceutka. Ak si však myslíte, že ideálne by bolo vymyslieť tabletku, ktorá by dokázala vyriešiť všetky vaše neduhy naraz, mýlite sa.

Viac: Ako správne užívať antibiotiká? Toto by ste o liečbe mali vedieť

Koho bolí?

K najčastejšie užívaným patria analgetiká, lieky proti bolesti. Aj preto, že mnohé dostanete bez receptu a zrejme je len málo domácností, kde sa nejaké nenájdu. Ukazuje sa však, že okrem utlmenia vlastnej bolesti dokážu aj niečo iné. Podľa neurofyziológa, MUDr. Igor Riečanského, CSc., výskum, na ktorom spolupracuje s viedenskými kolegami ukázal, že môžu meniť náhľad na cudzie utrpenie a bolesť. „Keď dobrovoľníci, ktorí sa zúčastnili výskumu vnímali vlastnú bolesť menej intenzívne, mysleli si, že rovnako sú na tom aj iní.“

Podrobnosti o výskume a jeho zisteniach sa dočítate v septembrovom čísle časopisu Zdravie. V predaji od 22. augusta!

.Autor: iZdravie.sk/ Jozefína KAŠŠOVÁ

FocusMedia
viac článkov
Užívate lieky proti bolesti? Môžu mať na vás nečakaný účinok
iZdravie.sk/ Jozefína KAŠŠOVÁ