V Česku odhalia mŕtvicu rýchlejšie. Každý tretí nemusí umrieť

17.01.2018

Tretina pacientov na mozgovú mŕtvicu umiera, časť z nich pre nie dosť rýchly zásah lekára. To by mohol pomôcť zmeniť objav spoza hraníc.

Kombinácia dvoch metód pri odhaľovaní mozgovej mŕtvice má pomôcť zachraňovať životy.

Kombinácia dvoch metód pri odhaľovaní mozgovej mŕtvice má pomôcť zachraňovať životy. Autor: Shutterstock.com

Ešte v novembri minulého roka neurológ Ondřej Volný z Fakultnej nemocnice u svätej Anny v Brne prišiel na to, že nová metóda zobrazenia mozgu pomôže rýchlejšie odhaliť mŕtvicu. Vďaka tomu pacienti dostanú odbornú pomoc skôr, čím sa zníži riziko úmrtia a trvalých následkov.

Príznaky mozgovej príhody podceňujeme. Neurológ radí, ako jej predísť

Liečba musí prísť včas

Cievna mozgová príhoda je druhou najčastejšou príčinou smrti na svete, ročne postihne 17 miliónov ľudí a tretina z nich zomrie. Lekári poznajú efektívnu liečbu, ale pacient sa jej musí dočkať včas. Doktor Volný sa zameral na moderné metódy zobrazenia mozgu a možnosti intervenčnej liečby, ktorá spočíva v odstránení uzáveru z mozgovej tepny pomocou katétra. Tá vzniká pri mŕtvici.

Ako spoznať mŕtvicu? Konajte rýchlo, sanitka vás vezme do týchto nemocníc

Kontrastná látka

Katéter je lekársky nástroj, spravidla trubička alebo hadička. „Zamerali sme sa napríklad na prínos novej metódy CT angiografie a takzvanej multifázickej CT angiografie, teda metódy zobrazujúcej cievy vedúce do mozgu. Chceli sme zistiť, či je presnejšia v odhalení uzávery mozgových tepien," uviedol neurológ z Brna. CT angiografia je vyšetrenie CT kombinované s podaním kontrastnej látky, ktoré tak zobrazí vybrané cievy.

Ľahšie sa odhalí

Testy s neurológmi a radiológmi priniesli výsledky. „Ukázali, že pomocou tejto metódy zobrazenia sú i mladší lekári s nižšou úrovňou skúseností schopní lepšie odhaliť uzáver mozgovej tepny a tým spresniť diagnostiku," vysvetľuje doktor Volný. Ak totiž prekonáte mozgovú mŕtvicu, pomocou tejto metódy to ľahšie odhalí aj mladší lekár, dokonca aj taký, ktorý sa bežne nezaoberá mozgom. Ak včas zistí zrazeninu, môže vás rýchlejšie poslať k odborníkom. „Čím skôr sa pacient dostane k prečisteniu upchatej tepny, aby sa mozog znova zásobil krvou, tým menšie budú mať následky, alebo takmer žiadne," hovorí lekár, že pacienti často mávajú problémy s hybnosťou rúk či s rečou.

Na Slovensku úmrtiam a trvalým následkom mozgovej mŕtvice pomáha predchádzať systém siete nemocníc, v ktorých pacientom dokážu poskytnúť okamžitú špecializovanú pomoc. TU je ich zoznam. 

Čítajte aj:

V tomto článku sa zaoberáme Cievy ...viac
Autor: ČTK, dab
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Kašlete ráno? Nepodceňte príznaky, táto choroba je horšia ako rakovina

Kašlete ráno? Nepodceňte príznaky, táto choroba je horšia ako rakovina

včera
Pľúca nemáte navždy. Prečo ich potom po cigaretách predávate? Čítať viac
 
A vy ste ešte nedarovali? Aj vašu Valentínsku kvapku potrebujú!

A vy ste ešte nedarovali? Aj vašu Valentínsku kvapku potrebujú!

15.02.2018
Od pondelka odštartovala 5-týždňová kampaň Valentínska kvapka krvi. Cieľom je získať prvodarcov a motivovať k darcovstvu zdravých... Čítať viac
 
Endoskopické operácie chrbtice konečne aj na Slovensku

Endoskopické operácie chrbtice konečne aj na Slovensku

14.02.2018
Otvorené operácie chrbtice patria k najzložitejším chirurgickým výkonom. Nie je preto tajomstvom, že sú spojené s mnohými rizikami... Čítať viac
 
Dejiskom olympiády sa šíri norovírus! 

Dejiskom olympiády sa šíri norovírus! 

12.02.2018
Počet nakazených v Pjongčangu narastá. Vírus sa šíri chladným suchým vzduchom, no môže byť prenášaný tiež kontaminovanou vodou... Čítať viac
 
Keď vás život vás neteší a ďalej nevládzete: Odborníčka o liečbe depresie

Keď vás život vás neteší a ďalej nevládzete: Odborníčka o liečbe depresie

11.02.2018
Depresia je najčastejšou príčinou samovrážd. Hoci sa dá liečiť, veľa ľudí nevyhľadá odborníka včas, upozorňuje psychiatrička Ľubomíra... Čítať viac
 
 

wanda.sk