predplatne
 

Vašim očiam škodí gravitácia. Odborník radí, čo robiť s poklesnutými viečkami

15.01.2020

Smutný pohľad, vačky, zúžené zorné pole, to všetko má na svedomí spadnutá a prebytočná koža v okolí očí. Dá sa s tým bojovať.

Kruhy a vačky pod očami nie sú len estetický problém.

Kruhy a vačky pod očami nie sú len estetický problém.Autor: Shutterstock

V dnešnej dobe nám rovnako záleží na našom zdraví aj vzhľade. Snažíme sa zdravo žiť, športovať a nevyhýbame sa ani rôznym kozmetickým vylepšeniam, ktoré nám zabezpečia krajší či mladší výzor. Pribúdajúce roky vidieť tiež na našich poklesnutých „viečkach“.

Čítajte aj: Máte unavené oči z počítača? Vyskúšajte tieto cviky a zlepšite svoj zrak

Smutný pohľad, vačky pod očami, zúžené zorné pole, to všetko má na svedomí spadnutá a prebytočná koža v okolí našich očí, ktorú nesprávne označujeme ako horné a dolné očné viečka. Ide o zaužívaný pojem, ktorý sa udomácnil nielen medzi ľuďmi, ale aj lekármi. Len málokto však vie, že pojem „viečko“ je v skutočnosti prebratý z češtiny. Anatomicky i gramaticky správne sa pohyblivý kožný útvar chrániaci oko nazýva mihalnica. Chĺpky na očiach, ktoré vyrastajú z mihalníc a zvykneme ich nazývať mihalnice, sú riasy.

Zdravotný problém

Hoci je terminológia trošku zmätočná, príčiny poklesnutých mihalníc sú jednoznačné. „Spôsobené sú najmä starnutím, keď vekom dochádza k degradácii kolagénových vlákien v našej pokožke. To vedie k strate jej pružnosti. Následne možno badať ovisnutie a nadprodukciu kože, ktorá sa dostáva do očnej štrbiny. Tam vyvoláva nielen estetický, ale hlavne funkčný problém, keďže spôsobuje stratu periférneho videnia z hornej časti zorného poľa,“ upresňuje oftalmologička Lucia Sonntag z Popradu. Nie vždy je však na príčine len ochabnutá koža. Pokles mihalníc môže mať na svedomí aj porucha samotného svalu, porucha v nervovosvalovom prenose či prejav iného ochorenia.

Trápi vás syndróm suchého oka? Koľkokrát musíte žmurknúť?

Dôležitá operácia

Zlou správou je, že ochabnutiu mihalníc, ktoré sa odborne nazýva blefarochaláza, nevieme predísť ani zabrániť. Na vzniku blefarochalázy sa podieľa najmä naša genetická predispozícia a tá je ťažko ovplyvniteľná. Pozitívne však je, že riešenie tohto problému je pomerne jednoduché. Blepharoplastika, operácia mihalníc, teda viečok, je vhodná pre ženy aj pre mužov. „Dôležitosť operácie horných a dolných mihalníc nastáva predovšetkým vtedy, keď kvôli nadbytočnej koži začnú pacienti trpieť stratou časti videnia. Prináša to množstvo iných problémov. Kvôli neúplnosti zorného poľa môžu chodiť v záklone, s čím prichádza bolesť chrbtice či hlavy. Pacienti sa často sťažujú aj na pocit neustále unavených očí,“ dopĺňa bratislavský oftalmológ Michal Drmota, ktorý operácie mihalníc vykonáva.

Rozbolela vás hlava? Zacvičte si. Pomôže vám týchto 5 cvikov

Ideálne obdobie

Horné mihalnice sa korigujú obyčajne vtedy, keď sa okraj kožného záhybu dotýka alebo presahuje horné riasy. Pri operácii sa odstránia nadbytočné previsy kože a ak je to potrebné, tak aj tukové tkanivo. Zákrok prebieha v lokálnej anestézii a trvá necelú hodinu. Ideálnym obdobím na zákrok je práve jeseň a zima. „V letných mesiacoch operácie nevykonávame a ani to neodporúčam. Vtedy môže dochádzať k pigmentácii jaziev a hojenie vo vysokých teplotách nie je najlepšie. V lete je tiež zvýšená náchylnosť pooperačnej rany k infekciám, preto sa týmto komplikáciám snažíme predísť,“ vystríha očný lekár. Kľúčové je tiež vstupné vyšetrenie, keď odborník zhodnotí, či je pacient vhodným adeptom na operáciu. Už na druhý deň po zákroku môžete fungovať opäť v bežnom režime. Keďže však ide o operačný výkon, treba rátať s pravdepodobným výskytom modriny či opuchu.

Nepriateľ očí. Toto ochorenie vám kradne zrak. Ignorovať sa ho neoplatí

Prídu aj muži

Týždeň po zákroku sa vyberajú stehy a zároveň je vidieť prvé výsledky. Finálny efekt nastáva približne mesiac po operácii. Nemusíte sa obávať ani jazvy. Rez sa totiž robí v ryhe, ktorú máme anatomicky danú, a tak sa maličká jazva nachádza v nej. Človek si ju tam preto vôbec nevšimne. Pravdou je, že pomer ľudí, ktorí operáciu mihalníc vyhľadávajú kvôli zdraviu a estetike je zhruba rovnaký. „Je to približne 50 na 50. Polovica pacientov sa rozhodne pre zákrok kvôli problémom s videním a druhá by chcela vyzerať mladšie a sviežejšie. Zaujímavé je, že muži väčšinou zákrok podstupujú z funkčného hľadiska, zatiaľ čo u žien estetika zohráva rovnakú úlohu ako zdravie,“ informuje lekárka Sonntag.

Keďže dolné mihalnice nemajú vplyv na náš zrak, ich operácia sa vykonáva takmer vždy kvôli nášmu vzhľadu. Výsledok je tu naozaj citeľný. Po odstránení „vačkov“ pod očami človek výrazne omladne, čo sa podpíše aj na našej psychike. „Keď pacienti po zákroku prídu na kontrolu, vidíme jasné zmeny v ich sebavedomí. Sú rozžiarení, že získali prirodzene mladší a svieži  vzhľad, ale v neposlednom rade lepšie vidie,“ uzatvára Drmota.

Môže vás zaujímať:

Autor: TS, nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Mať v aute pár sladkostí nie je nezdravé. Môže to i zachrániť život!

Mať v aute pár sladkostí nie je nezdravé. Môže to i zachrániť život!

včera
Vodiči diabetici musia podľa zákonov vedieť dokázať, že rozoznajú varovné príznaky, keď im chýba cukor. Od nešťastia ich aj ostatných... Čítať viac
 
Muži na ňu umierajú častejšie. Zákerná rakovina, ktorá zo začiatku nebolí

Muži na ňu umierajú častejšie. Zákerná rakovina, ktorá zo začiatku nebolí

včera
Približne štvrtina pacientov sa o rakovine hrubého čreva a konečníka dozvie až v metastatickom štádiu. Je to aj tým, že príznaky (chudnutie,... Čítať viac
 
Škodí očiam čítanie pri nočnej lampe? Ako uľaviť unaveným očiam, radí lekárka

Škodí očiam čítanie pri nočnej lampe? Ako uľaviť unaveným očiam, radí lekárka

16.01.2020
Oči poteší každá prestávka. Čo však behom nej robiť, aby si skutočne oddýchli? Únavu zaženú skutočne jednoduché triky. Čítať viac
 
Vašim očiam škodí gravitácia. Odborník radí, čo robiť s poklesnutými viečkami

Vašim očiam škodí gravitácia. Odborník radí, čo robiť s poklesnutými viečkami

15.01.2020
Smutný pohľad, vačky, zúžené zorné pole, to všetko má na svedomí spadnutá a prebytočná koža v okolí očí. Dá sa s tým bojovať. Čítať viac
 
Hrozba väčšia ako rakovina, spustia ju antibiotiká! Pomôže 10 zásad

Hrozba väčšia ako rakovina, spustia ju antibiotiká! Pomôže 10 zásad

15.01.2020
Ako zvládneme nemocničné infekcie, keď neustále klesá účinnosť antibiotík? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Vašim očiam škodí gravitácia. Odborník radí, čo robiť s poklesnutými viečkami
TS
nh