Že ste to so slnkom prehnali, uvidíte na sebe až o pár hodín. Lekárka vysvetľuje, čo sa s vašou kožou v takom prípade deje.
Nemusíte byť hodiny na priamom slnku, aby sa vám podarilo chytiť červený odtieň. Na spálenie pokožky niekedy stačí aj pár minút. Či sa tak stane, závisí od sily slnečného žiarenia a typu pokožky. Opaľovanie môže skončiť poriadne bolestne aj kvôli zle natretému opaľovaciemu krému alebo nízkemu ochrannému faktoru. Preto je dôležité nepodceňovať ochranu pokožky pred slnečnými lúčmi. Každým spálením totiž zvyšujete riziko rakoviny do budúcnosti a zrýchľujete starnutie pokožky. Pritom, že ste to so slnkom prehnali, nemusíte zistiť hneď. Spálenie je zradné v tom, že sa ukáže až hodiny po doopaľovaní.
Čítajte aj: Viete si zvoliť správny faktor SPF? Ani preháňať to nemusíte
Chlaďte, chlaďte, chlaďte
Dajte si studenú, no nie ľadovú, sprchu. Chladná voda zapálenú pokožku upokojí. Ak je spálenie veľmi silné, prikladajte na boľavé miesta studené obklady, ktoré treba každých 20 minút vymieňať. Alebo si na ne prikladajte kúsky ľadu zabalené v uteráku. Ak si chcete dopriať kúpeľ, do chladnejšej vody pridajte prípravky s výťažkami z ovsených vločiek, ktoré pokožku upokoja. Alebo pridajte vylúhované bylinky ako napríklad harmanček či repík.
Zbavte sa bolesti
Podráždenú pokožku liečte chladivými a panthenolovými gélmi s hojivým účinkom. Receptom našich starých mám je kyslá smotana alebo jogurt, ktoré tiež podráždenie upokojujú. Mliečna bielkovina totiž utlmí nepríjemné pálenie pokožky. Hydratujte ju tiež krémami, samozrejme bez parfémov a najlepšie ak sú liečivé. Krém, napríklad nechtíkový, zabezpečí pokožke vlhkosť a pomôže jej zregenerovať sa.
Tekutiny pomôžu
Aby sa pokožka uzdravila, telo musí byť hydratované aj zvnútra. Preto navýšte množstvo prijatých tekutín. Snažte sa vypiť aj desať pohárov vody denne, aby ste pokožke vrátili stratenú vlahu. Naopak, vyhnite sa alkoholickým nápojom a káve, ktoré pokožku dehydratujú a vysušujú.
Nedotýkať sa!
Začali ste sa šúpať alebo máte na koži pupence? Je to veľmi bolestivé a takýchto miest by ste sa mali dotýkať čo najmenej. Nepokúšajte sa vodnaté vriedky prepichnúť alebo sa ich iným spôsobom zbaviť. Chránia poškodenú kožu a postupne zmiznú samé.
Stopka slnku
Spálená pokožka ďalšie slnečné lúče nepotrebuje, práve naopak. Vyhýbajte sa pohybu na slnku, až kým sa za pár dní koža zregeneruje a upokojí. Niekedy je to ťažké dodržať, najmä keď sa spálite na dovolenke. Ak sa tak stane, prehodte si cez spálenú pokožku šatku alebo ju prekryte oblečením. Naneste si dostatok krému na začervenané miesto a pohyb na slnku obmedzte na minimum.
Po spálení je koža ešte citlivejšia a náchylnejšia na poškodenie. Viac vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD.
Ďalšie videá:
Môže vás zaujímať: