predplatne
 

VIDEO: Spálili ste sa? 5 rád, ktoré upokoja vašu podráždenú pokožku

06.08.2018

Že ste to so slnkom prehnali, uvidíte na sebe až o pár hodín. Lekárka vysvetľuje, čo sa s vašou kožou v takom prípade deje.

Príliš veľa slnka škodí. Záleží však aj od typu pokožky.

Príliš veľa slnka škodí. Záleží však aj od typu pokožky. Autor: Shutterstock

Nemusíte byť hodiny na priamom slnku, aby sa vám podarilo chytiť červený odtieň. Na spálenie pokožky niekedy stačí aj pár minút. Či sa tak stane, závisí od sily slnečného žiarenia a typu pokožky. Opaľovanie môže skončiť poriadne bolestne aj kvôli zle natretému opaľovaciemu krému alebo nízkemu ochrannému faktoru. Preto je dôležité nepodceňovať ochranu pokožky pred slnečnými lúčmi. Každým spálením totiž zvyšujete riziko rakoviny do budúcnosti a zrýchľujete starnutie pokožky. Pritom, že ste to so slnkom prehnali, nemusíte zistiť hneď. Spálenie je zradné v tom, že sa ukáže až hodiny po doopaľovaní.

Čítajte aj: Viete si zvoliť správny faktor SPF? Ani preháňať to nemusíte

Ako pomôcť podráždenej pokožke?

Chlaďte, chlaďte, chlaďte

Dajte si studenú, no nie ľadovú, sprchu. Chladná voda zapálenú pokožku upokojí. Ak je spálenie veľmi silné, prikladajte na boľavé miesta studené obklady, ktoré treba každých 20 minút vymieňať. Alebo si na ne prikladajte kúsky ľadu zabalené v uteráku. Ak si chcete dopriať kúpeľ, do chladnejšej vody pridajte prípravky s výťažkami z ovsených vločiek, ktoré pokožku upokoja. Alebo pridajte vylúhované bylinky ako napríklad harmanček či repík.   

Zbavte sa bolesti

Podráždenú pokožku liečte chladivými a panthenolovými gélmi s hojivým účinkom. Receptom našich starých mám je kyslá smotana alebo jogurt, ktoré tiež podráždenie upokojujú. Mliečna bielkovina totiž utlmí nepríjemné pálenie pokožky. Hydratujte ju tiež krémami, samozrejme bez parfémov a najlepšie ak sú liečivé. Krém, napríklad nechtíkový, zabezpečí pokožke vlhkosť a pomôže jej zregenerovať sa.   

Tekutiny pomôžu

Aby sa pokožka uzdravila, telo musí byť hydratované aj zvnútra. Preto navýšte množstvo prijatých tekutín. Snažte sa vypiť aj desať pohárov vody denne, aby ste pokožke vrátili stratenú vlahu. Naopak, vyhnite sa alkoholickým nápojom a káve, ktoré pokožku dehydratujú a vysušujú.

Nedotýkať sa!

Začali ste sa šúpať alebo máte na koži pupence? Je to veľmi bolestivé a takýchto miest by ste sa mali dotýkať čo najmenej. Nepokúšajte sa vodnaté vriedky prepichnúť alebo sa ich iným spôsobom zbaviť. Chránia poškodenú kožu a postupne zmiznú samé.

Stopka slnku

Spálená pokožka ďalšie slnečné lúče nepotrebuje, práve naopak. Vyhýbajte sa pohybu na slnku, až kým sa za pár dní koža zregeneruje a upokojí. Niekedy je to ťažké dodržať, najmä keď sa spálite na dovolenke. Ak sa tak stane, prehodte si cez spálenú pokožku šatku alebo ju prekryte oblečením. Naneste si dostatok krému na začervenané miesto a pohyb na slnku obmedzte na minimum.

Po spálení je koža ešte citlivejšia a náchylnejšia na poškodenie. Viac vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD.

Video: Ako dlho trvá spálenie?


Autor videa: Karol Gajdoš

Ďalšie videá:

Môže vás zaujímať:

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Každý týždeň nový sprej do nosa? Chronickej nádchy sa zbavuje ťažko

Každý týždeň nový sprej do nosa? Chronickej nádchy sa zbavuje ťažko

dnes
Nedokážete sa bez kvapiek či spreja do nosa nadýchnuť? Diagnostika a liečba dlhotrvajúcej nádchy je zložitá a vyžaduje si úzku spoluprácu... Čítať viac
 
Búcha vám srdce nepravidelne? Hrozí vám mŕtvica a demencia!

Búcha vám srdce nepravidelne? Hrozí vám mŕtvica a demencia!

včera
Priložte si občas prst na zápästie a skontrolujte tlkot srdca. Je pravidelný? Ak si objavíte arytmiu, mali by ste sa nechať skontrolovať... Čítať viac
 
Hýbete sa a kričíte zo sna? Proti poruche spánku sa možno bude očkovať

Hýbete sa a kričíte zo sna? Proti poruche spánku sa možno bude očkovať

včera
Za bizarnou spánkovou poruchou je hromadenie bielkoviny v mozgu. Pomôže protilátka? Čítať viac
 
Padlo vám niečo do oka? Očná lekárka vám poradí ako smietku vybrať

Padlo vám niečo do oka? Očná lekárka vám poradí ako smietku vybrať

17.11.2018
Niekedy vás zachráni rýchle žmurkanie, inokedy obyčajná voda. Oko vás však niekedy bolestivo reže niekoľko dní. Kedy už musíte navštíviť... Čítať viac
 
Znova stredovek! 12 odolných baktérií sa už nedá liečiť, ľudí kosia banálne choroby

Znova stredovek! 12 odolných baktérií sa už nedá liečiť, ľudí kosia banálne choroby

16.11.2018
Európanov ohrozujú infekcie, ktoré sa predtým dali liečiť. Baktérie sú totiž čoraz odolnejšie. Doplatíme na to? Čítať viac
 
 

wanda.sk

VIDEO: Spálili ste sa? 5 rád, ktoré upokoja vašu podráždenú pokožku
Nina Haceková