predplatne
 

VIDEO: Spálili ste sa? 5 rád, ktoré upokoja vašu podráždenú pokožku

06.08.2018

Že ste to so slnkom prehnali, uvidíte na sebe až o pár hodín. Lekárka vysvetľuje, čo sa s vašou kožou v takom prípade deje.

Príliš veľa slnka škodí. Záleží však aj od typu pokožky.

Príliš veľa slnka škodí. Záleží však aj od typu pokožky. Autor: Shutterstock

Nemusíte byť hodiny na priamom slnku, aby sa vám podarilo chytiť červený odtieň. Na spálenie pokožky niekedy stačí aj pár minút. Či sa tak stane, závisí od sily slnečného žiarenia a typu pokožky. Opaľovanie môže skončiť poriadne bolestne aj kvôli zle natretému opaľovaciemu krému alebo nízkemu ochrannému faktoru. Preto je dôležité nepodceňovať ochranu pokožky pred slnečnými lúčmi. Každým spálením totiž zvyšujete riziko rakoviny do budúcnosti a zrýchľujete starnutie pokožky. Pritom, že ste to so slnkom prehnali, nemusíte zistiť hneď. Spálenie je zradné v tom, že sa ukáže až hodiny po doopaľovaní.

Čítajte aj: Viete si zvoliť správny faktor SPF? Ani preháňať to nemusíte

Ako pomôcť podráždenej pokožke?

Chlaďte, chlaďte, chlaďte

Dajte si studenú, no nie ľadovú, sprchu. Chladná voda zapálenú pokožku upokojí. Ak je spálenie veľmi silné, prikladajte na boľavé miesta studené obklady, ktoré treba každých 20 minút vymieňať. Alebo si na ne prikladajte kúsky ľadu zabalené v uteráku. Ak si chcete dopriať kúpeľ, do chladnejšej vody pridajte prípravky s výťažkami z ovsených vločiek, ktoré pokožku upokoja. Alebo pridajte vylúhované bylinky ako napríklad harmanček či repík.   

Zbavte sa bolesti

Podráždenú pokožku liečte chladivými a panthenolovými gélmi s hojivým účinkom. Receptom našich starých mám je kyslá smotana alebo jogurt, ktoré tiež podráždenie upokojujú. Mliečna bielkovina totiž utlmí nepríjemné pálenie pokožky. Hydratujte ju tiež krémami, samozrejme bez parfémov a najlepšie ak sú liečivé. Krém, napríklad nechtíkový, zabezpečí pokožke vlhkosť a pomôže jej zregenerovať sa.   

Tekutiny pomôžu

Aby sa pokožka uzdravila, telo musí byť hydratované aj zvnútra. Preto navýšte množstvo prijatých tekutín. Snažte sa vypiť aj desať pohárov vody denne, aby ste pokožke vrátili stratenú vlahu. Naopak, vyhnite sa alkoholickým nápojom a káve, ktoré pokožku dehydratujú a vysušujú.

Nedotýkať sa!

Začali ste sa šúpať alebo máte na koži pupence? Je to veľmi bolestivé a takýchto miest by ste sa mali dotýkať čo najmenej. Nepokúšajte sa vodnaté vriedky prepichnúť alebo sa ich iným spôsobom zbaviť. Chránia poškodenú kožu a postupne zmiznú samé.

Stopka slnku

Spálená pokožka ďalšie slnečné lúče nepotrebuje, práve naopak. Vyhýbajte sa pohybu na slnku, až kým sa za pár dní koža zregeneruje a upokojí. Niekedy je to ťažké dodržať, najmä keď sa spálite na dovolenke. Ak sa tak stane, prehodte si cez spálenú pokožku šatku alebo ju prekryte oblečením. Naneste si dostatok krému na začervenané miesto a pohyb na slnku obmedzte na minimum.

Po spálení je koža ešte citlivejšia a náchylnejšia na poškodenie. Viac vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD.

Video: Ako dlho trvá spálenie?


Autor videa: Karol Gajdoš

Ďalšie videá:

Môže vás zaujímať:

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Na 3/4 prípadov rakoviny mechúra upozornil jediný príznak. Ako dlho ho máte?

Na 3/4 prípadov rakoviny mechúra upozornil jediný príznak. Ako dlho ho máte?

dnes
K rakovine močového mechúra môže prispieť aj dovolenka v Egypte, práca v kaderníctve a fajčenie. Nečakajte, že sa prejaví bolesťou.... Čítať viac
 
VIDEO: Dusí vás kašeľ? O 3 minúty bude preč vďaka tomuto triku

VIDEO: Dusí vás kašeľ? O 3 minúty bude preč vďaka tomuto triku

včera
Vysiľuje vás viac, ako je potrebné. So suchým a dráždivým kašľom zatočí pár rýchlych rád. Čítať viac
 
SOS obličky. 5 nenápadných signálov, že melú z posledného

SOS obličky. 5 nenápadných signálov, že melú z posledného

17.09.2018
Príznaky pripíšete viróze, stresu či nevyspatosti z týždňa. No možno ste len krok od zlyhávania obličiek. Čítať viac
 
Užívala pestrec, cíti sa lepšie

Užívala pestrec, cíti sa lepšie

17.09.2018
„Mám pocit, že môj stav sa zlepšil,“ vraví pani Mária, ktorá začala užívať výživový doplnok z pestreca mariánskeho po tom, čo jej v nemocnici... Čítať viac
 
To vás nebolia zuby! Čo môže byť ešte horšie?

To vás nebolia zuby! Čo môže byť ešte horšie?

15.09.2018
Zápal trojklaného nervu je bolesť, ktorú naozaj nechcite zažiť. Stačí, že vás ofúkne alebo vám zubár opraví kaz. Čítať viac
 
 

wanda.sk

VIDEO: Spálili ste sa? 5 rád, ktoré upokoja vašu podráždenú pokožku
Nina Haceková