predplatne
 

VIDEO: Spálili ste sa? 5 rád, ktoré upokoja vašu podráždenú pokožku

06.08.2018

Že ste to so slnkom prehnali, uvidíte na sebe až o pár hodín. Lekárka vysvetľuje, čo sa s vašou kožou v takom prípade deje.

Príliš veľa slnka škodí. Záleží však aj od typu pokožky.

Príliš veľa slnka škodí. Záleží však aj od typu pokožky. Autor: Shutterstock

Nemusíte byť hodiny na priamom slnku, aby sa vám podarilo chytiť červený odtieň. Na spálenie pokožky niekedy stačí aj pár minút. Či sa tak stane, závisí od sily slnečného žiarenia a typu pokožky. Opaľovanie môže skončiť poriadne bolestne aj kvôli zle natretému opaľovaciemu krému alebo nízkemu ochrannému faktoru. Preto je dôležité nepodceňovať ochranu pokožky pred slnečnými lúčmi. Každým spálením totiž zvyšujete riziko rakoviny do budúcnosti a zrýchľujete starnutie pokožky. Pritom, že ste to so slnkom prehnali, nemusíte zistiť hneď. Spálenie je zradné v tom, že sa ukáže až hodiny po doopaľovaní.

Čítajte aj: Viete si zvoliť správny faktor SPF? Ani preháňať to nemusíte

Ako pomôcť podráždenej pokožke?

Chlaďte, chlaďte, chlaďte

Dajte si studenú, no nie ľadovú, sprchu. Chladná voda zapálenú pokožku upokojí. Ak je spálenie veľmi silné, prikladajte na boľavé miesta studené obklady, ktoré treba každých 20 minút vymieňať. Alebo si na ne prikladajte kúsky ľadu zabalené v uteráku. Ak si chcete dopriať kúpeľ, do chladnejšej vody pridajte prípravky s výťažkami z ovsených vločiek, ktoré pokožku upokoja. Alebo pridajte vylúhované bylinky ako napríklad harmanček či repík.   

Zbavte sa bolesti

Podráždenú pokožku liečte chladivými a panthenolovými gélmi s hojivým účinkom. Receptom našich starých mám je kyslá smotana alebo jogurt, ktoré tiež podráždenie upokojujú. Mliečna bielkovina totiž utlmí nepríjemné pálenie pokožky. Hydratujte ju tiež krémami, samozrejme bez parfémov a najlepšie ak sú liečivé. Krém, napríklad nechtíkový, zabezpečí pokožke vlhkosť a pomôže jej zregenerovať sa.   

Tekutiny pomôžu

Aby sa pokožka uzdravila, telo musí byť hydratované aj zvnútra. Preto navýšte množstvo prijatých tekutín. Snažte sa vypiť aj desať pohárov vody denne, aby ste pokožke vrátili stratenú vlahu. Naopak, vyhnite sa alkoholickým nápojom a káve, ktoré pokožku dehydratujú a vysušujú.

Nedotýkať sa!

Začali ste sa šúpať alebo máte na koži pupence? Je to veľmi bolestivé a takýchto miest by ste sa mali dotýkať čo najmenej. Nepokúšajte sa vodnaté vriedky prepichnúť alebo sa ich iným spôsobom zbaviť. Chránia poškodenú kožu a postupne zmiznú samé.

Stopka slnku

Spálená pokožka ďalšie slnečné lúče nepotrebuje, práve naopak. Vyhýbajte sa pohybu na slnku, až kým sa za pár dní koža zregeneruje a upokojí. Niekedy je to ťažké dodržať, najmä keď sa spálite na dovolenke. Ak sa tak stane, prehodte si cez spálenú pokožku šatku alebo ju prekryte oblečením. Naneste si dostatok krému na začervenané miesto a pohyb na slnku obmedzte na minimum.

Po spálení je koža ešte citlivejšia a náchylnejšia na poškodenie. Viac vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD.

Video: Ako dlho trvá spálenie?


Autor videa: Karol Gajdoš

Ďalšie videá:

Môže vás zaujímať:

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

5 následkov studeného šoku v lete. Dva z nich môžu byť smrteľné. Dávate pozor?

5 následkov studeného šoku v lete. Dva z nich môžu byť smrteľné. Dávate pozor?

dnes
Nosíte si do banky ponožky a odriekate si zmrzlinu? Ochorieť v lete je ľahšie, než si myslíte. Čítať viac
 
Máte problémy so zápchou? Týchto 6 vecí vám pomôže rozhýbať lenivé črevo

Máte problémy so zápchou? Týchto 6 vecí vám pomôže rozhýbať lenivé črevo

22.08.2019
Biely jogurt, nakrájané jablko a k tomu pohár čistej vody, táto trojkombinácia rozhýbe vaše hrubé črevo. Čítať viac
 
Už ste počuli o nattokináze? Klenot medzi enzýmami

Už ste počuli o nattokináze? Klenot medzi enzýmami

22.08.2019
Vedeli ste, že kardiovaskulárne a mozgovo cievne ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny smrti? Pokiaľ by sme sčítali dĺžku... Čítať viac
 
Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

21.08.2019
Experimentovať sa neoplatí. Aj v prípade výrastkov môžete skončiť s bolestivým zápalom. Ak chcete mať hladkú pokožku, určite sa obráťte... Čítať viac
 
Lekár skúma vlastné neznáme ochorenie. Začína ako chrípka, končí smrťou. Máte príznaky?

Lekár skúma vlastné neznáme ochorenie. Začína ako chrípka, končí smrťou. Máte príznaky?

20.08.2019
Lekár David Fajgenbaum ju opisuje ako najnebezpečnejšiu a najčastejšiu z chorôb, o ktorých verejnosť nikdy nepočula. Čítať viac
 
 

wanda.sk

VIDEO: Spálili ste sa? 5 rád, ktoré upokoja vašu podráždenú pokožku
nh