predplatne
 

Z úľa do pľúc: Apiresterapia uľaví dýchacím cestám a peľovým alergikom

01.04.2018

Tajomstvo pevného zdravia včelárov nespočíva len v mede. Konečne je odhalené od prvého do posledného nádychu.

Prístroj vyťahuje a vtláča do masky vzduch. Pri prvej terapii
sa vám môže točiť hlava.

Prístroj vyťahuje a vtláča do masky vzduch. Pri prvej terapii sa vám môže točiť hlava.Autor: Tony Štefunko

Drevený domček v obci Dulovce na juhu Slovenska víta ľudí s oslabenou imunitou, s ochoreniami dýchacích ciest, alergiami, s bolesťami hlavy, ale aj so psychickými ťažkosťami. Po dvadsiatich minútach v ňom sa im uľaví. O apiresterapii sa Jozef Hurta dozvedel počas návštevy známych pri Mníchove. Jeho dcéra je silná alergička, preto ho účinky nadchli. Veril, že by sa jej stav konečne mohol zlepšiť.

Čítajte: Kurz prežitia alergika. 11 zásad, bez ktorých ani nevystrčte nos z domu 

Vzdušný med

Princíp apiresterapie spočíva vo vdychovaní vzduchu, ktorý prúdi priamo z úľa. „Je v ňom všetko zdravé, čo včely zakomponujú do medu. Odborná štúdia potvrdila prítomnosť éterických olejov, feromónov, tekutých voskových čiastočiek, aerosólov z flavonoidov a propolisu, stopových prvkov, enzýmov, cholínu a fytohormónov vyprodukovaných včelami,“ vysvetľuje včelár Jozef Madleniak, podľa ktorého konzumácia medu nestačí.


Foto: Tony Štefunko

„Med prechádza cez tráviaci trakt, kde veľa cenných látok deaktivujú enzýmy,“ pokračuje, no od včelích produktov určite neodrádza, naopak. „Nemožno ich však porovnávať s inhalovaním vzduchu z úľa, ktorý prechádza pľúcami a dostáva sa do krvi. Tá vedie všetky vzácne látky priamo k jednotlivým orgánom,“ hovorí včelár.

Manukový, medovicový, kvetový? V kvalite medu sme vyspovedali odborníka

Práca lieči

Zdravé ovzdušie vytvára v úli všetko, čo včely robia.  Čím sú včely aktívnejšie, tým viac cenných látok sa ocitne vo vzduchu. Podľa včelára niet sterilnejšieho miesta, ako je úľ. Včely v ňom všetko dezinfikujú:

  • staviteľky potia tri až štyri dni vosk,
  • čističky čistia úľ,
  • krmičky kŕmia larvy materskou kašičkou,
  • strážkyne bránia úľ pred votrelcami,
  • kráľovná je alfou a omegou fungovania včelstva. Dobrá matka produkuje podľa včelárových slov okolo 1500-2500 vajíčok denne. Každú larvu asi 30 x denne ošetrujú dospelé sestry. Dĺžka liahutia je 21 dní. 

Príjemne hrejivý

Sila včelstva sa počas roka mení. Na vrchole je v máji až v júni, keď je v jednom úli aj 60-tisíc včiel. „Trepotaním, vibráciou krídel ochladzujú vzduch a nabíjajú ho tými dobrými látkami. Apiresterapia je ideálna v období, keď je teplota ovzdušia nad 18 stupňov Celzia,“ odporúča Jozef Hurta. Inhalovaný vzduch má 36 stupňov Celzia.

VIDEO ► Apiresterapia, dýchanie liečivého včelieho vzduchu 

Raz nestačí

Aby mala apiresterapia význam, odporúča sa sedem až desať inhalácií. „Je to ako s antibiotikami. Keď ich celé nedoužívate, nemajú potrebný účinok. Dĺžka inhalovania je individuálna, no liečivé látky sa z úľa vyčerpajú priemerne v priebehu dvadsiatich minút,“ vysvetľuje.


Do špeciálneho prístroja sa vkladá peľový filter. Foto: Tony Štefunko

Viac vo FOTOGALÉRII. 

Ak človek chce, môže sa presunúť k ďalšiemu úľu a v priebehu hodiny vystriedať tri. „Mnohí sa ma pýtajú, či majú vysadiť lieky. To v žiadnom prípade! Liečbu stanovenú lekárom je nutné dodržiavať, včelí vzduch je len podporný,“ upozorňuje. „Často sem prichádzajú ľudia, ktorí už nepociťujú úľavu a skúšajú všetko,“ hovorí Jozef.

Relax a úľava od zdravotných ťažkostí na našom krásnom Slovensku

Komu pomáha?

Najčastejšími návštevníkmi sú deti. Už po dvoch, troch dňoch dýchania z úľa badajú účinky. „Pri dýchacích ťažkostiach spojených s dusivým kašľom sa mení farba hlienu, kašeľ sa stáva vlhkým, produktívnym. Stačí šesť sedení a úplne sa stráca,“ hovorí Hurta zo skúsenosti ľudí, ktorí apiresterapiu navštevujú. Je vhodná aj ako prevencia v blížiacej sa peľovej sezóne. „Alergici prichádzajú pred začiatkom kvitnutia svojho hlavného alergénu, lepšie zvládajú sezónu,“ dodáva. Astmatici si pochvaľujú, majú menej záchvatov.

Spánok ako med

Ľudia s oslabenou imunitou sú na účinky najvnímavejší. „Už po týždni každodenného inhalovania si pochvaľujú vitalitu, zníženie únavy a kvalitnejší, hlbší spánok,“ hovorí Jozef Hurta, ktorý si uvedomuje aj hranice terapie.

„Neuľaví vám od chronických ťažkostí. Vylúčená je pre ľudí alergických na včelie produkty. Tí majú okamžitú negatívnu reakciu.“ A práve preto nepomohla apiresterapia ani dcére pána Jozefa, ktorá med nesmie. No čo všetci, ktorí o svojej alergii na včelie produkty zatiaľ nevedia? Znášanlivosť inhalovaného vzduchu sa testuje natretím propolisu na predlaktie. Potom sa dýchanie kontroluje počas trvania terapie.

Peľovým alergikom hrozia skrížené reakcie: Aké plody siahnu na život?  

Názor alergiológa

MUDr.Svetlana Hadvabová
Terapia sa neodporúča pacientom alergickým na včelí jed. Obyčajne totiž negatívne reagujú aj na včelie produkty, ktorými je nasýtený vdychovaný vzduch. Inhalovanie im môže podráždiť pokožku v okolí úst, nosa aj sliznice dýchacích ciest, ale spôsobiť aj upchatie dutín a astmatický záchvat. Ak včelí jed nie je váš alergén, môžete apiresterapiu skúsiť, no nevynechávajte klasickú antialergickú liečbu

Viac: Netrpte pre alergiu. Od liekov vás oslobodí imunoterapia  

Čítajte aj: 

Alergia

V tomto článku sa zaoberáme Alergia ...viac Astma ...viac
Autor: Beata Ditte
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Chorobu vyčítate aj z očí: Prezradia cukrovku aj nádor. TIETO signály nepodceňujte!

Chorobu vyčítate aj z očí: Prezradia cukrovku aj nádor. TIETO signály nepodceňujte!

dnes
Oko vás môže varovať pred vážnymi chorobami, ktoré je potrebné včas podchytiť. Ako sa ochorenia prejavujú v oku objasňuje MUDr. Radovan... Čítať viac
 
Úsmev ako najnebezpečnejší príznak depresie. Ku skratu nechýba veľa

Úsmev ako najnebezpečnejší príznak depresie. Ku skratu nechýba veľa

včera
Depresiou trpí asi jeden človek z desiatich. Približne 15 až 40 percent z nich „smejúcou sa“ formou. Čítať viac
 
Aký je rozdiel medzi alergickou a infekčnou nádchou? Naučte sa ich rozlišovať

Aký je rozdiel medzi alergickou a infekčnou nádchou? Naučte sa ich rozlišovať

včera
Viete, pri ktorom kýchnutí ide o alergiu a ktoré naznačuje, že ste len prechladli? Čítať viac
 
Hanbíte sa za haluxy? Tipy ku krajším palcom od lekára, ide to aj bez operácie

Hanbíte sa za haluxy? Tipy ku krajším palcom od lekára, ide to aj bez operácie

29.05.2020
Leto káže ukázať chodidlá. Vaše prsty prezradia, aké gény a topánky celý rok nosíte. Čítať viac
 
Bolesť hlavy a krku po náraze nie sú malichernosť, varuje neurológ!

Bolesť hlavy a krku po náraze nie sú malichernosť, varuje neurológ!

28.05.2020
Šaňo mal pred dvomi rokmi autonehodu. Odvtedy ho bolieva hlava a krčná chrbtica. Tiež ako on váhate či, a na ktorého špecialistu sa s... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Z úľa do pľúc: Apiresterapia uľaví dýchacím cestám a peľovým alergikom
Beata Ditte