predplatne
 

Zacítili ste hrčku? Keď nebolí je zle, sledujte ďalšie príznaky!

05.11.2018

Vystrašila vás boľavá hrčka v podpazuší? Rakovina lymfatických uzlín obyčajne nebolí. Skôr sa spustí u celiatikov, reumatikov a tých, ktorí žijú s helikobakterom.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

Lymfatický systém je veľmi dôležitou súčasťou imunitného systému, ktorý zabezpečuje obranyschopnosť organizmu. Tvoria ho lymfatické cievy, uzliny a orgány – mandle, slezina, slepé črevo a kostná dreň. V tele máte päťsto až šesťsto lymfatických uzlín, väčšie zoskupenia sú v podpazuší, na krku, v hrudníku, v slabinách a bruchu. Uzliny nie sú bolestivé a väčšinu z nich nedokážete ani nahmatať. Filtruje sa v nich lymfa pretekajúca cievami. Keď sa uzliny zduria, zaregistrovali cudzorodú látku a spustili obrannú, zápalovú reakciu.

Prestane vám chutiť

Na rakovinu lymfatických uzlín vás však bolesť neupozorní. „Prejavy sa podobajú skôr vírusovým infekciám — zvýšená teplota, nočné potenie, chudnutie, niekedy spojené so stratou chuti do jedla, svrbenie kože, slabosť, nedostatok energie. Zriedkavo môžu uzliny bolieť po konzumácii alkoholu. Príznaky však pretrvávajú dlhšie ako pri vírusoch.

Stratíte cit

No niektorí celkové príznaky nemajú, majú len zväčšené uzliny na krku, v podpazuší, slabinách, bruchu či v hrudníku,“ vymenúva onkologička MUDr. Miriam Ladická. Ak zväčšené uzliny tlačia na nervy, alebo ochorenie prerastá do miechového kanála, môžete stratiť cit v rukách i nohách.

Sledujte:

 • nebolestivé zväčšené lymfatické uzliny,
 • stratu hmotnosti,
 • únavu a slabosť,
 • bledú pokožku,
 • potenie,
 • slabú imunitu.

Viac: Keď zväčšené uzliny nemiznú: Odlíšte virózu od rakoviny, radí lekárka! 

Hľadá sa hrčka

Neexistuje rutinný skríning. „Ak máte pretrvávajúce príznaky infekcie, zväčšené uzliny preverí praktický lekár vyšetrením hrudníka, brucha a oblasti krku, podpazušia, či slabín. V prípade potreby doplní podrobnejšie vyšetrenia,“ opisuje Miriam Ladická.

„Ochorenie sa dá potvrdiť odberom vzorky postihnutého tkaniva alebo aj celej uzliny. Na stanovenie diagnózy absolvujete aj celotelové zobrazovacie vyšetrenia, ako sú CT alebo pozitrónová emisná tomografia. Prípadne v lokálnej anestézii vyšetrenie kostnej drene či odber miechového moku. Mnohé typy lymfómov sú dnes liečiteľné,“ povzbudzuje odborníčka.

Tlačí vás?

 • Na oboch stranách krku, pod čeľusťou alebo za ušami. Lymfatické uzliny na krku sú spojené s viacerými miestami v oblasti pažeráka, mandlí a štítnej žľazy, často sa zväčšia pri infekciách horných dýchacích ciest.
 • V podpazuší sa môžu zväčšiť následkom zranenia alebo infekcie pleca, ruky, ale aj brušnej steny. Organizmus môže zareagovať aj na zápal prsníka, typický pre dojčiace mamičky. Môžu sa zduriť pri syfilise, infekcii HIV, ale aj po očkovaní proti tetanu či brušnému týfusu. Najdôležitejšie je vylúčiť metastázu zhubného nádoru prsníka a pľúc.
 • V slabinách sa zväčšujú po zranení alebo po infekcii na nohe, slabinách alebo na genitáliách. V zriedkavých prípadoch môže spôsobovať opuch v tejto oblasti lymfóm alebo melanóm.
 • Nad kľúčnou kosťou sa môžu zväčšovať v dôsledku infekcie alebo nádoru v oblasti pľúc, pŕs, krku alebo brucha.
 • V hrudníku môže ich zväčšenie okrem zápalového ochorenia signalizovať závažné, zväčša nádorové ochorenie pažeráka alebo žalúdka.

8 dôvodov, prečo máte napuchnuté uzliny. Kedy je to vážne?
Foto: Shutterstock

Celiakia aj implantát

Doteraz nie sú jednoznačne známe rizikové faktory nádorových ochorení lymfatického systému. Lymfómy sa rozdeľujú do dvoch hlavných skupín na Hodgkinove a ne-Hodgkinove lymfómy, ktoré sa delia na ďalšie podtypy.

„Ne-Hodgkinove sú častejšie a vznikajú v rôznom veku. Hodgkinov lymfóm sa najčastejšie vyskytuje u detí a mladých do dvadsaťpäť rokov,“ vysvetľuje lekárka. Za tie častejšie môže žiarenie, niektoré chemikálie, imunodeficitné stavy, ako je HIV infekcia či užívanie liekov po transplantácii orgánov.

Mal ho aj Karel Gott. Čítajte ► TU 

„Za vznikom ne-Hodgkinovych stoja aj autoimunitné ochorenia, ako je celiakia a reumatická atritída, či infekcie ako žltačka typu C, helikobakter, či Ebsteinov- Barrovej vírus, ktorý zapríčiňuje infekčnú mononukleózu,“ vymenúva onkologička a podotýka, že aj prsníkové implantáty môžu byť príčinou vzniku lymfómov.

9 nezvyčajných príznakov rakoviny prsníka a hrčka k nim nepatrí

Možnosti liečby

„Liečba je pre jednotlivé typy lymfómov odlišná. Spravidla sa aplikuje chemoterapia, ktorej podávanie sa cyklicky opakuje, maximálne však osemkrát. Ambulantne alebo počas hospitalizácie vo forme infúzií, prípadne kombináciou s tabletami,“ vymenúva lekárka. Niekedy sa chemoterapia kombinuje s rádioterapiou.

„Používa sa aj imunoterapia, či už samostatne, alebo v kombinácii s chemoterapiou. Inou formou cielenej liečby sú špeciálne lieky, ktoré pôsobia na konkrétne časti bunky,“ vysvetľuje doktorka. Ak treba, transplantujú vám aj vlastné krvotvorné bunky. Niektoré pomaly rastúce lymfómy sa pomocou liečby stanú chronickým ochorením, alebo si liečbu ani nevyžadujú. Lekári vás len sledujú.

Autor: Lenka Štefánková, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Začína to zimnicou, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Čo robiť, ak sa nakazíte vtáčou chrípkou?

Začína to zimnicou, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Čo robiť, ak sa nakazíte vtáčou chrípkou?

dnes
Aj keď je riziko prenosu vtáčej chrípky na človeka nízka, môže sa to stať. Ohrozenou skupinou sú ľudia žijúci medzi domácimi alebo divožijúcimi... Čítať viac
 
Laparoskopické operácie sú budúcnosťou onkochirurgie, na Slovensku sme ale pozadu

Laparoskopické operácie sú budúcnosťou onkochirurgie, na Slovensku sme ale pozadu

včera
Operácie rakoviny hrubého čreva a konečníka sa na Slovensku robia stále najmä „otvorenou“ metódou. Laparoskopicky je u nás vykonaných... Čítať viac
 
Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

20.10.2019
Za polročnou únavou bude viac ako stres. Zistite, čo vám naznačuje. Čítať viac
 
Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

20.10.2019
Vyrážky podobné akné sa môžu objaviť na celom tele. Prečo sa vám vyhodia a ako sa ich zbaviť? Sú nebezpečné pre vaše okolie? Čítať viac
 
Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

19.10.2019
Zahoďte obavy, že vám stmavne úsmev. Vyplachovanie úst týmto voňavým nápojom by sa malo stať súčasťou pravidelnej ústnej hygieny.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Zacítili ste hrčku? Keď nebolí je zle, sledujte ďalšie príznaky!
Lenka Štefánková
bd