predplatne
 

Zacítili ste hrčku? Keď nebolí je zle, sledujte ďalšie príznaky!

05.11.2018

Vystrašila vás boľavá hrčka v podpazuší? Rakovina lymfatických uzlín obyčajne nebolí. Skôr sa spustí u celiatikov, reumatikov a tých, ktorí žijú s helikobakterom.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

Lymfatický systém je veľmi dôležitou súčasťou imunitného systému, ktorý zabezpečuje obranyschopnosť organizmu. Tvoria ho lymfatické cievy, uzliny a orgány – mandle, slezina, slepé črevo a kostná dreň. V tele máte päťsto až šesťsto lymfatických uzlín, väčšie zoskupenia sú v podpazuší, na krku, v hrudníku, v slabinách a bruchu. Uzliny nie sú bolestivé a väčšinu z nich nedokážete ani nahmatať. Filtruje sa v nich lymfa pretekajúca cievami. Keď sa uzliny zduria, zaregistrovali cudzorodú látku a spustili obrannú, zápalovú reakciu.

Prestane vám chutiť

Na rakovinu lymfatických uzlín vás však bolesť neupozorní. „Prejavy sa podobajú skôr vírusovým infekciám — zvýšená teplota, nočné potenie, chudnutie, niekedy spojené so stratou chuti do jedla, svrbenie kože, slabosť, nedostatok energie. Zriedkavo môžu uzliny bolieť po konzumácii alkoholu. Príznaky však pretrvávajú dlhšie ako pri vírusoch.

Stratíte cit

No niektorí celkové príznaky nemajú, majú len zväčšené uzliny na krku, v podpazuší, slabinách, bruchu či v hrudníku,“ vymenúva onkologička MUDr. Miriam Ladická. Ak zväčšené uzliny tlačia na nervy, alebo ochorenie prerastá do miechového kanála, môžete stratiť cit v rukách i nohách.

Sledujte:

 • nebolestivé zväčšené lymfatické uzliny,
 • stratu hmotnosti,
 • únavu a slabosť,
 • bledú pokožku,
 • potenie,
 • slabú imunitu.

Viac: Keď zväčšené uzliny nemiznú: Odlíšte virózu od rakoviny, radí lekárka! 

Hľadá sa hrčka

Neexistuje rutinný skríning. „Ak máte pretrvávajúce príznaky infekcie, zväčšené uzliny preverí praktický lekár vyšetrením hrudníka, brucha a oblasti krku, podpazušia, či slabín. V prípade potreby doplní podrobnejšie vyšetrenia,“ opisuje Miriam Ladická.

„Ochorenie sa dá potvrdiť odberom vzorky postihnutého tkaniva alebo aj celej uzliny. Na stanovenie diagnózy absolvujete aj celotelové zobrazovacie vyšetrenia, ako sú CT alebo pozitrónová emisná tomografia. Prípadne v lokálnej anestézii vyšetrenie kostnej drene či odber miechového moku. Mnohé typy lymfómov sú dnes liečiteľné,“ povzbudzuje odborníčka.

Tlačí vás?

 • Na oboch stranách krku, pod čeľusťou alebo za ušami. Lymfatické uzliny na krku sú spojené s viacerými miestami v oblasti pažeráka, mandlí a štítnej žľazy, často sa zväčšia pri infekciách horných dýchacích ciest.
 • V podpazuší sa môžu zväčšiť následkom zranenia alebo infekcie pleca, ruky, ale aj brušnej steny. Organizmus môže zareagovať aj na zápal prsníka, typický pre dojčiace mamičky. Môžu sa zduriť pri syfilise, infekcii HIV, ale aj po očkovaní proti tetanu či brušnému týfusu. Najdôležitejšie je vylúčiť metastázu zhubného nádoru prsníka a pľúc.
 • V slabinách sa zväčšujú po zranení alebo po infekcii na nohe, slabinách alebo na genitáliách. V zriedkavých prípadoch môže spôsobovať opuch v tejto oblasti lymfóm alebo melanóm.
 • Nad kľúčnou kosťou sa môžu zväčšovať v dôsledku infekcie alebo nádoru v oblasti pľúc, pŕs, krku alebo brucha.
 • V hrudníku môže ich zväčšenie okrem zápalového ochorenia signalizovať závažné, zväčša nádorové ochorenie pažeráka alebo žalúdka.

8 dôvodov, prečo máte napuchnuté uzliny. Kedy je to vážne?
Foto: Shutterstock

Celiakia aj implantát

Doteraz nie sú jednoznačne známe rizikové faktory nádorových ochorení lymfatického systému. Lymfómy sa rozdeľujú do dvoch hlavných skupín na Hodgkinove a ne-Hodgkinove lymfómy, ktoré sa delia na ďalšie podtypy.

„Ne-Hodgkinove sú častejšie a vznikajú v rôznom veku. Hodgkinov lymfóm sa najčastejšie vyskytuje u detí a mladých do dvadsaťpäť rokov,“ vysvetľuje lekárka. Za tie častejšie môže žiarenie, niektoré chemikálie, imunodeficitné stavy, ako je HIV infekcia či užívanie liekov po transplantácii orgánov.

Mal ho aj Karel Gott. Čítajte ► TU 

„Za vznikom ne-Hodgkinovych stoja aj autoimunitné ochorenia, ako je celiakia a reumatická atritída, či infekcie ako žltačka typu C, helikobakter, či Ebsteinov- Barrovej vírus, ktorý zapríčiňuje infekčnú mononukleózu,“ vymenúva onkologička a podotýka, že aj prsníkové implantáty môžu byť príčinou vzniku lymfómov.

9 nezvyčajných príznakov rakoviny prsníka a hrčka k nim nepatrí

Možnosti liečby

„Liečba je pre jednotlivé typy lymfómov odlišná. Spravidla sa aplikuje chemoterapia, ktorej podávanie sa cyklicky opakuje, maximálne však osemkrát. Ambulantne alebo počas hospitalizácie vo forme infúzií, prípadne kombináciou s tabletami,“ vymenúva lekárka. Niekedy sa chemoterapia kombinuje s rádioterapiou.

„Používa sa aj imunoterapia, či už samostatne, alebo v kombinácii s chemoterapiou. Inou formou cielenej liečby sú špeciálne lieky, ktoré pôsobia na konkrétne časti bunky,“ vysvetľuje doktorka. Ak treba, transplantujú vám aj vlastné krvotvorné bunky. Niektoré pomaly rastúce lymfómy sa pomocou liečby stanú chronickým ochorením, alebo si liečbu ani nevyžadujú. Lekári vás len sledujú.

Autor: Lenka Štefánková, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

VIDEO: Dioptrií vás zbaví 4-minútový zákrok. Ste vhodný adept? 

VIDEO: Dioptrií vás zbaví 4-minútový zákrok. Ste vhodný adept? 

dnes
Prekážajú vám okuliare a chcete sa s nimi konečne rozlúčiť? Viac o rýchlom operačnom zákroku, ktorý nebolí a ušetrí vás komplikácií... Čítať viac
 
Toto si vytrpel herec Geišberg (†64) po operácii pľúc. Pokrok v chirurgii dnes všetko mení!

Toto si vytrpel herec Geišberg (†64) po operácii pľúc. Pokrok v chirurgii dnes všetko mení!

dnes
Rakovina je verdikt, ktorý sa z úst lekára počúva ťažko. Ešte ťažšie je to, ak sú postihnuté pľúca. Čelil tomu aj umelec Marián Geišberg,... Čítať viac
 
Dobré ráno, neotvárajte oči! Aj vám prekáža svetlo?

Dobré ráno, neotvárajte oči! Aj vám prekáža svetlo?

včera
Kedy ste boli na očnom? Slnečné okuliare nie sú všemocné, najmä ak vás gény predurčili na život v tme. Čítať viac
 
Každý týždeň nový sprej do nosa? Chronickej nádchy sa zbavuje ťažko

Každý týždeň nový sprej do nosa? Chronickej nádchy sa zbavuje ťažko

19.11.2018
Nedokážete sa bez kvapiek či spreja do nosa nadýchnuť? Diagnostika a liečba dlhotrvajúcej nádchy je zložitá a vyžaduje si úzku spoluprácu... Čítať viac
 
Hýbete sa a kričíte zo sna? Proti poruche spánku sa možno bude očkovať

Hýbete sa a kričíte zo sna? Proti poruche spánku sa možno bude očkovať

18.11.2018
Za bizarnou spánkovou poruchou je hromadenie bielkoviny v mozgu. Pomôže protilátka? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Zacítili ste hrčku? Keď nebolí je zle, sledujte ďalšie príznaky!
Lenka Štefánková
bd