predplatne
 

Zázračný kyslík: Špeciálna terapia omladzuje, ozdravuje a lieči

21.10.2017

Dýchanie čistého kyslíka v komore, kde je tlak ako 20 metrov pod morom, má úžasné liečivé účinky. Nielen na telo, ale aj na psychiku. Výsledok? Mladistvá pleť, silnejšia imunita, ale aj záchrana života!

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Profimedia.sk

Vyšší obsah kyslíka v krvi zosilňuje boj organizmu proti infekciám a hlavne urýchľuje hojenie nehojacich sa rán a defektov, zvlášť spojených s bakteriálnou infekciou,“ vraví MUDr. Erika Kožáková. Niečo také sa dá dosiahnuť v špeciálnej miestnosti pripomínajúcej skôr ponorku ako liečebné zariadenie – v hyperbarickej kyslíkovej komore.

Pod tlakom tam dýchate čistý kyslík. Jeho obsah v krvi sa mnohonásobne zvýši a začnú sa diať super veci! Rany sa hoja rýchlejšie, zápaly ustupujú, na poškodených miestach sa rýchlejšie tvoria nové bunky. Dokonca aj mozog vďaka kyslíkovej záplave pracuje na plné obrátky, svaly relaxujú a pleť vyzerá mladšie a sviežejšie. A to všetko bez liekov či iných zásahov. 

Vieme, koľkokrát sa musíte nadýchnuť, aby ste stratili 200 gramov tuku!

Záplava kyslíkom

Najčastejšie diagnózy, ktoré sa liečia v hyperbarickej komore, sú poruchy prekrvenia dolných končatín – najmä diabetická noha, nehojace sa rany ako vred predkolenia, infekcia mäkkých tkanív. V zahnisanej rane už nie je prívod krvi a kyslíka, no pod tlakom sa tam dostane,“ vraví lekárka.

Samozrejme, nestane sa tak po jednom pobyte v komore, spravidla ich treba 10 až 30 po sebe. No pacienti, ktorým hrozila amputácia nohy po koleno i vyššie, sa môžu tak zregenerovať, že operácia nie je nutná. Význam to má aj pri neurologických problémoch, ako je poškodenie mozgu, miechy či nervov, náhla hluchota a poruchy sluchu, pooperačné opuchy, ťažké bakteriálne infekcie, transplantačné problémy, komplikácie varixov, ťažkosti po ožarovaní či pri zápaloch kostí. Diagnózy, pri ktorých dokáže hyperbária pomôcť, stále pribúdajú.

 Nad limitom: Aké zdravotné riziká hrozia horolezcom?

Proti stresu aj vyčerpaniu

Skúsenosti dokazujú, že kyslík zlepšuje mnohé problémy, o ktorých si to nemysleli ani lekári. Napríklad autizmus, detská mozgová obrna či skleróza multiplex nepatria do zoznamu chorôb, na ktoré prispievajú zdravotné poisťovne, no prax ukazuje, že i tu kyslík pomáha. „V komore môžeme zachrániť aj život, hlavne pri dekompresnej chorobe či pri otrave oxidom uhoľnatým,“ pripomína doktorka Kožáková osvedčené použitie. Žiaľ, na rozdiel od Česka či od Rakúska si naši pacienti zatiaľ musia za liečbu v hyperbarickej kyslíkovej komore poriadne priplatiť.


Foto: Profimedia.sk

V zahraničí využívajú pobyt v hyperbarickej komore aj manažéri či psychicky vyťažení ľudia, ktorí sú chronicky vyčerpaní. Alebo športovci po extrémnej záťaži. Čiže v situáciách, keď máme v tele nahromadených veľa odpadových látok, ktoré v organizme nemajú čo hľadať a mali by vycirkulovať von. Zvyčajne to zvládame pitným režimom, ale v extrémnych situáciách je pomocou pobytu v komore možné urýchliť vyplavenie škodlivých produktov,“ poukazuje na ďalšie využitie kyslíka športový lekár, primár Pavel Malovič. 

Priberáte z ničoho, lapáte po dychu? Nečakajte, v ohrození je kľúčový orgán!

Kde u nás komory nájdete?

Na Slovensku sú viacmiestne hyperbarické kyslíkové komory v Bratislave, Nových Zámkoch, Piešťanoch, Trenčíne, Martine a Košiciach. Jedno sedenie trvá spravidla stodvadsať minút, počas ktorých sa komora natlakuje, pri dosiahnutí pretlaku dýchate čistý medicinálny kyslík cez masku a na záver sa v komore opäť zníži tlak na normálny atmosférický. Zdravotné poisťovne majú svoje zoznamy indikácií, na ktoré poistencom prispievajú. Jedno sedenie tak vyjde asi na 40 až 50 eur s prispením poisťovne alebo na 70 až 80 eur, ak ste samoplatca. Minimum býva desať sedení. Do komôrky!

7 miest, z ktorých vyjdete ako znovuzrodení

 

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Slovákom hrozí nová epidémia rakoviny. Príznaky štartujú na Vianoce, všimnite si oči

Slovákom hrozí nová epidémia rakoviny. Príznaky štartujú na Vianoce, všimnite si oči

včera
Aj tento rok sa bude u vás prehýbať štedrovečerný stôl od množstva jedla? Len aby ste nemuseli alarmovať sanitku. Čítať viac
 
ROZHOVOR: Odvážna slovenská lekárka v Iraku. Kde je hranica strachu?

ROZHOVOR: Odvážna slovenská lekárka v Iraku. Kde je hranica strachu?

16.12.2018
Zuzana Ulman (31) pôsobí ako lekárka v krajine, odkiaľ všetky veľké organizácie utekajú. Osobne pozná irackých migrantov, ktorí... Čítať viac
 
Tento vírus mieri priamo do srdca. Spustí infarkt, ak urobíte bežnú chybu

Tento vírus mieri priamo do srdca. Spustí infarkt, ak urobíte bežnú chybu

15.12.2018
Zdá sa vám viróza málo závažná? Nemusí byť, ak si konečne ľahnete a poriadne umyjete ruky. Čítať viac
 
Niekedy stačí mihalnica v oku. Rozpoznáte vred na rohovke?

Niekedy stačí mihalnica v oku. Rozpoznáte vred na rohovke?

15.12.2018
Stačí, že si pred spaním zabúdate vybrať kontaktné šošovky alebo sa s nimi kúpete. Možno vám niečo padlo do oka alebo ste sa poškriabali.... Čítať viac
 
Zistili vám zvýšené onkomarkery? Nemyslite hneď na rakovinu. O čo ide?

Zistili vám zvýšené onkomarkery? Nemyslite hneď na rakovinu. O čo ide?

13.12.2018
Onkomarkery sú produkty nádorových buniek, ktoré sa uvoľňujú do krvi. Zhoršené výsledky môžu zaznamenať aj zápal v tele. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Zázračný kyslík: Špeciálna terapia omladzuje, ozdravuje a lieči
Martina Palovčíková