Zázračný kyslík: Špeciálna terapia omladzuje, ozdravuje a lieči

21.10.2017

Dýchanie čistého kyslíka v komore, kde je tlak ako 20 metrov pod morom, má úžasné liečivé účinky. Nielen na telo, ale aj na psychiku. Výsledok? Mladistvá pleť, silnejšia imunita, ale aj záchrana života!

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Profimedia.sk

Vyšší obsah kyslíka v krvi zosilňuje boj organizmu proti infekciám a hlavne urýchľuje hojenie nehojacich sa rán a defektov, zvlášť spojených s bakteriálnou infekciou,“ vraví MUDr. Erika Kožáková. Niečo také sa dá dosiahnuť v špeciálnej miestnosti pripomínajúcej skôr ponorku ako liečebné zariadenie – v hyperbarickej kyslíkovej komore.

Pod tlakom tam dýchate čistý kyslík. Jeho obsah v krvi sa mnohonásobne zvýši a začnú sa diať super veci! Rany sa hoja rýchlejšie, zápaly ustupujú, na poškodených miestach sa rýchlejšie tvoria nové bunky. Dokonca aj mozog vďaka kyslíkovej záplave pracuje na plné obrátky, svaly relaxujú a pleť vyzerá mladšie a sviežejšie. A to všetko bez liekov či iných zásahov. 

Vieme, koľkokrát sa musíte nadýchnuť, aby ste stratili 200 gramov tuku!

Záplava kyslíkom

Najčastejšie diagnózy, ktoré sa liečia v hyperbarickej komore, sú poruchy prekrvenia dolných končatín – najmä diabetická noha, nehojace sa rany ako vred predkolenia, infekcia mäkkých tkanív. V zahnisanej rane už nie je prívod krvi a kyslíka, no pod tlakom sa tam dostane,“ vraví lekárka.

Samozrejme, nestane sa tak po jednom pobyte v komore, spravidla ich treba 10 až 30 po sebe. No pacienti, ktorým hrozila amputácia nohy po koleno i vyššie, sa môžu tak zregenerovať, že operácia nie je nutná. Význam to má aj pri neurologických problémoch, ako je poškodenie mozgu, miechy či nervov, náhla hluchota a poruchy sluchu, pooperačné opuchy, ťažké bakteriálne infekcie, transplantačné problémy, komplikácie varixov, ťažkosti po ožarovaní či pri zápaloch kostí. Diagnózy, pri ktorých dokáže hyperbária pomôcť, stále pribúdajú.

 Nad limitom: Aké zdravotné riziká hrozia horolezcom?

Proti stresu aj vyčerpaniu

Skúsenosti dokazujú, že kyslík zlepšuje mnohé problémy, o ktorých si to nemysleli ani lekári. Napríklad autizmus, detská mozgová obrna či skleróza multiplex nepatria do zoznamu chorôb, na ktoré prispievajú zdravotné poisťovne, no prax ukazuje, že i tu kyslík pomáha. „V komore môžeme zachrániť aj život, hlavne pri dekompresnej chorobe či pri otrave oxidom uhoľnatým,“ pripomína doktorka Kožáková osvedčené použitie. Žiaľ, na rozdiel od Česka či od Rakúska si naši pacienti zatiaľ musia za liečbu v hyperbarickej kyslíkovej komore poriadne priplatiť.


Foto: Profimedia.sk

V zahraničí využívajú pobyt v hyperbarickej komore aj manažéri či psychicky vyťažení ľudia, ktorí sú chronicky vyčerpaní. Alebo športovci po extrémnej záťaži. Čiže v situáciách, keď máme v tele nahromadených veľa odpadových látok, ktoré v organizme nemajú čo hľadať a mali by vycirkulovať von. Zvyčajne to zvládame pitným režimom, ale v extrémnych situáciách je pomocou pobytu v komore možné urýchliť vyplavenie škodlivých produktov,“ poukazuje na ďalšie využitie kyslíka športový lekár, primár Pavel Malovič. 

Priberáte z ničoho, lapáte po dychu? Nečakajte, v ohrození je kľúčový orgán!

Kde u nás komory nájdete?

Na Slovensku sú viacmiestne hyperbarické kyslíkové komory v Bratislave, Nových Zámkoch, Piešťanoch, Trenčíne, Martine a Košiciach. Jedno sedenie trvá spravidla stodvadsať minút, počas ktorých sa komora natlakuje, pri dosiahnutí pretlaku dýchate čistý medicinálny kyslík cez masku a na záver sa v komore opäť zníži tlak na normálny atmosférický. Zdravotné poisťovne majú svoje zoznamy indikácií, na ktoré poistencom prispievajú. Jedno sedenie tak vyjde asi na 40 až 50 eur s prispením poisťovne alebo na 70 až 80 eur, ak ste samoplatca. Minimum býva desať sedení. Do komôrky!

7 miest, z ktorých vyjdete ako znovuzrodení

 

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Dlho nebolí. Obličkovú koliku spôsobí stres, chlad aj diétna chyba

Dlho nebolí. Obličkovú koliku spôsobí stres, chlad aj diétna chyba

včera
Kým je kameň v obličkách, zvyčajne nerobí problémy. No keď sa presunie do močovodu, môže ho upchať. Čítať viac
 
Režú a pália vás oči? Rýchly operačný zákrok je v Amerike hit!

Režú a pália vás oči? Rýchly operačný zákrok je v Amerike hit!

22.02.2018
Pracujete za počítačom? Máte pustenú klímu alebo radiátory na maximum? Sem-tam sa vám zahmlí pred očami? Riešte to. Čítať viac
 
Európsky unikát: Jozefovi zo Slovenska tlčie v hrudi srdce robota

Európsky unikát: Jozefovi zo Slovenska tlčie v hrudi srdce robota

21.02.2018
Štyridsiatnikovi ostávalo pár dní života. Lekári mu vyoperovali zlyhávajúce srdce a vložili umelé. Je prvý Stredoeurópan, ktorý... Čítať viac
 
S únikom moču pomôže praktická novinka. Zistite, či máte nárok

S únikom moču pomôže praktická novinka. Zistite, či máte nárok

21.02.2018
Je to na porazenie! Niekedy vám stačí kýchnuť, zakašľať či zasmiať sa a trapas je na svete. Overte si, či nepatríte do zvýhodnenej skupiny... Čítať viac
 
Potrebujete pohotovostnú lekáreň? Problém sa má konečne vyriešiť

Potrebujete pohotovostnú lekáreň? Problém sa má konečne vyriešiť

20.02.2018
Odbornosť lekární sa má posilniť a zmeny majú nastať aj vo výdaji liekov, ktoré sú v neskorších hodinách ťažko dostupné. Čítať viac
 
 

wanda.sk