predplatne
 

Falošným liekom bohatol na ľuďoch s rakovinou

09.06.2008

Nechutný kšeft! Český biochemik tvrdí, že vynašiel účinný liek proti rakovine pankreasu a má naň dokonca oficiálny patent. Prípravok s názvom Restinosol či Restimosol predával cez internet aj Slovákom, ktorí platili vyše 50-tisíc korún za jedinú dávku. Ukázalo sa, že ide o podvod. Lekári varujú chorých – falošný liek ihneď vysaďte!

Až v týchto dňoch vysvitlo, že ostravský biochemik Radomír Špetík svoje „zázračné“ a poriadne drahé prípravky na liečbu rakoviny pankreasu predáva nezákonne. Tak ako v Česku, ani u nás a v žiadnej inej krajine Európskej únie nie sú Restinosol ani Restimosol registrované. Potvrdil nám to riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Ján Mazág. „Tieto lieky sa nesmú používať na onkologickú liečbu. Ak ich výrobca či dis-tribútor ponúka, porušuje zákon,“ zdôraznil. Medzitým si však „zázračný“ prípravok kúpili mnohí pacienti nielen u našich západných susedov, ale aj u nás. Sú medzi nimi takí, ktorí sa ani po prevalení kauzy nechcú svojej poslednej nádeje vzdať. Napokon, teoreticky je stále možné, že Špetíkov liek dokáže ťažko chorým pomôcť, hoci nemá registráciu.

Ani registrácia, ani patent

Z internetovej stránky sme sa dozvedeli, že Špetík, ktorý na výrobe účinného onkologického lieku pracoval vraj celých tridsať rokov, má na Restinosol a Restimosol oficiálne prihlásený patent. Na českom úrade pre patenty nás však informovali, že pán Špetík z Ostravy nemá evidovaný vôbec žiadny patent! „Hoci si niekoľko žiadostí o prihlásenie patentov podal, ani jednu sme mu napokon nezaevidovali,“ dozvedeli sme sa. Zaujal nás aj široký záber jeho bádateľskej práce. Okrem toho, že skúmal, ako zistiť skoré štádiá rakoviny, zaoberal sa aj výskumom ocele. Na oboch vedeckých poliach, v medicíne i metalurgii, však pri žiadosti o patent nepochodil.

 

 TOMÁŠ ŠÁLEK: Riaditeľ národného onkologického ústavu jednoznačne odporúča Restinosol či Restimosol vysadiť.

Ako ohrozil chorých?

Na názor sme sa opýtali aj riaditeľa Národného onkologického ústavu v hlavnom meste Tomáša Šálka. Nedávno sa naňho obrátil syn pacienta, ktorý má rakovinu pankreasu a metastázy na pečeni. „Dostala sa ku mne informácia, že sa dá tento druh rakoviny liečiť aj cielenou terapiou, a to liekom s názvom Restinosol, ale nie je možné preplácať ho poisťovňou. Prvá dávka stojí približne 45-tisíc českých korún a pri pokročilejších štádiách sú potrebné minimálne štyri dávky. Bol som ubezpečený, že táto liečba bola testovaná zhruba na 40-tisíc pacientoch a jej úspešnosť je 90- až 95-percentná,“ napísal Igor K., ktorý žiadal radu, či má drahý liek kúpiť, alebo nie. 
  Názor Šálka je jednoznačný. „Nemám informácie o tom, že by Restinosol alebo Restimosol prešli klinickými štúdiami. Neviem ani o tom, že by ich vyskúšali oficiálne pacienti kdekoľvek vo svete a že by o tom bol aj medicínsky záznam,“ povedal nám riaditeľ onkologického ústavu, ktorý sa obáva, že ťažko chorí ľudia si mohli užívaním týchto prípravkov ohroziť dokonca život. Každému jednoznačne odporúča Restinosol či Restimosol okamžite vysadiť! 
  „Problém je v tom, že dôverčiví pacienti sa spoľahli na zázračné účinky týchto prípravkov a prestali užívať štandardné lieky, ktoré im predpísal onkológ. Vynechali účinnú liečbu riadne registrovanými liekmi a brali len neúčinné tobolky. Čiže sa vlastne vôbec neliečili,“ upozornil Šálek na závažný dosah celej kauzy.

V tomto článku sa zaoberáme Rakovina ...viac
Autor: VIERA MAŠLEJOVÁ, Foto: PETER ŠIMČISKO

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nepamätáte si tváre na prvý pohľad? TOTO musíte vedieť!

Nepamätáte si tváre na prvý pohľad? TOTO musíte vedieť!

dnes
Stalo sa vám, že ste nedokázali identifikovať tvár nového kolegu, keď ste ho stretli na inom mieste ako v práci? To je normálne, ale sú... Čítať viac
 
Ako znížiť množstvo toxínov v domácnosti? Žite zdravšie, stačí málo!

Ako znížiť množstvo toxínov v domácnosti? Žite zdravšie, stačí málo!

včera
Chémia je všade okolo nás. Ak nežijete na samote pri lese, prichádzate s chemickými látkami, vrátane toxických, do kontaktu prakticky... Čítať viac
 
Alergia a jej prejavy na očiach

Alergia a jej prejavy na očiach

včera
Jar je úžasné ročné obdobie, ale pre niektorých ľudí začínajú trampoty. Čítať viac
 
7 zásad zdravého života zo Stredomoria. Pre silné srdce, nižší cholesterol i tlak

7 zásad zdravého života zo Stredomoria. Pre silné srdce, nižší cholesterol i tlak

20.02.2019
Neprirodzené stravovanie stojí nielen veľké úsilie, riskujte často i zdravie a psychickú pohodu. Efektívnejšia je stávka na istotu.... Čítať viac
 
Obmedzenia v Bratislave vplývajú na zdravie. Čomu sa v meste vyhýbať?

Obmedzenia v Bratislave vplývajú na zdravie. Čomu sa v meste vyhýbať?

20.02.2019
Zahustenie dopravy neznamená len vyšší stres vodičov, ale aj emisie a celkové zhoršenie kvality ovzdušia. A to potrvá pomerne dlhý... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Falošným liekom bohatol na ľuďoch s rakovinou
VIERA MAŠLEJOVÁ
Foto: PETER ŠIMČISKO