predplatne
 

Za a proti laserových operácií očí

20.06.2011

Keď Anka zistila, že jej dcéra Lujza takmer nevidí, vydesila sa. Zrazu pochopila, prečo nechcela sama chodiť po schodoch a prečo sa potkýňala na rovnej zemi. Oči Lujze zachránila operácia. Prečo jej však detská lekárka zrak nevyšetrila, tak ako mala?

Pred šiestimi rokmi platilo, že oči sa môžu laserom operovať až po dovŕšení plnoletosti. Dnes sa ním operujú aj desaťročné deti.

Pred šiestimi rokmi platilo, že oči sa môžu laserom operovať až po dovŕšení plnoletosti. Dnes sa ním operujú aj desaťročné deti.Autor: ILUSTRAČNÉ SXC.HU

Lujza prišla domov zo škôlky so zapáleným okom. „Vyzeralo to ako klasická  infekcia, zápal spojoviek. Vravela mi, maminka, ja zle vidím, ako cez vodu. Bolo mi to divné, veď pekne kreslila a už aj písala, povedala som si, asi to bude z toho zápalu. Očná lekárka Svatava Danningerová nám povedala, že po preliečení malej vyšetrí oči. Výsledky nás šokovali. Na ľavom oku mala takmer sedem plusových dioptrií a na pravom viac ako jednu! V podstate na ľavé nevidela, na svetelnej tabuli u lekárky videla len T, najväčšie písmeno úplne hore. Oko bolo aj tupozraké, Lujza ho vôbec
nepoužívala,“ opisuje nepríjemné prekvapenie Anka. Vtedy si s mužom spätne zrekapitulovali Lujzine problémy. „To, že sa dokázala potknúť o vlastné nohy na rovnej zemi, nám síce pripadalo zvláštne, ale nenapadlo nám, že by za to mohli oči. Keď musela ísť po schodoch na cudzom mieste, mala panický strach a vždy chytila za ruku mňa alebo muža. Na výlete v Tatrách nebola schopná sama prejsť popri Vodopádoch Studeného potoka, držala sa ma ako kliešť. To všetko sme pochopili po vyšetrení.“

MODRÝ KABRIOLET
Zúfalí rodičia mali v nešťastí aj šťastie. MUDr. Svatava Danningerová im dala kontakt na profesora Rudolfa Autratu z Brna. „Hneď som mu napísala e-mail. Pozval nás na vyšetrenie a to potvrdilo veľký dioptrický rozdiel medzi očami. Povedal nám, že vôbec nie je všetko stratené a Lujze by pomohla laserová operácia. Vývin priestorového videnia sa uzatvára asi okolo deviatich rokov, takže sme to stihli,“ dodáva mama Anka.
Pred operáciou museli Lujze začať prelepovať zdravé oko, aby druhé, tupozraké a oslabené, podráždili a začalo sa precvičovať. „Šesť dní v týždni od rána do večera sme prelepovali, poprosili sme aj učiteľky v škôlke, aby na ňu dohliadli. Bolo dôležité, aby si Lujza choré oko namáhala, musela robiť detailné práce, navliekať koráliky, maľovať aj hrať počítačové hry, to nikdy predtým nerobila. Bola podráždená, nie je to príjemné, ale znášala to statočne, dala si rozumne vysvetliť, prečo to robíme. Obrovskou motiváciou pre ňu bolo, keď na autosalóne videla nádherný kabriolet. Bol modrý, mal spustenú strechu, kožené sedadlá. Lujza si doň sadla a vraví mi: Mami chcem takýto kabriolet, odveziem ťa v ňom k moru. To sa mi celkom hodilo, tak som jej povedala, fajn, ale najprv musíš mať vodičský preukaz a ten dostaneš, len keď ti dá doktor osvedčenie, že dobre vidíš. Preto musíme očko prelepovať, inak žiadny kabriolet ani vodičský preukaz nebudú. Lujza sa na to chytila a bola naozaj statočná.“

JE VINNÉ OČKOVANIE?
Malá slečna vydržala všetky peripetie, postupne sa všetko utriaslo. Rodičia dbali na to, aby pri precvičovaní oka striedala aktivity, aby nerobila príliš dlho to, čo ju rozčuľuje. Nosila, pravdaže, okuliare, s nimi a po prelepovaní u lekárky na kontrole prečítala ďalšie dva riadky na tabuli. Mohli teda naplánovať operáciu. „Bol to zákrok laserom – Epi Lasek. Skúšali sme sa pýtať aj na Kramároch, no keď sme povedali, že uvažujeme o takomto zákroku, nepochodili sme. Vraj aj oni sú zvedaví, ako to dopadne,“ so sklamaním v hlase hovorí Anka.
Pred operáciou dostali rodičia niekoľko odporúčaní, medzi nimi aj to, aby Lujzu nedali očkovať. „Pred zákrokom a aj dosť dlho po ňom sa nesmie aplikovať žiadna vakcína, takže jedno plánované očkovanie sme odložili. Neskôr som začala o tom premýšľať, pretože keď sme sa snažili zistiť, kde sa vlastne stala chyba, nevedeli sme na nič prísť, nikto v rodine podobné problémy nemal. Vtedy nás jeden známy imunológ ohromil, nevylúčil totiž, že môže ísť o následok očkovania.“

MALÁ PIRÁTKA
Anka pátrala aj inde. „Prišla som na to, že naša detská lekárka nevyšetrila Lujze oči, keď mala tri a päť rokov, keď to mala urobiť. Bola som vždy s ňou a viem, že jej zrak nepreverovala. Keď som sa jej na to pýtala, vynadala mi a na druhý deň, keď som si chcela vziať kartu, dala mi len kópiu, aj to s problémami. Očnú prehliadku antedatovala a do karty napísala, že oči nemožno vyšetriť, pretože dieťa nespolupracovalo! Zašla som do poisťovne a nenašla som nijaké záznamy o vyšetrení očí, boli tam všelijaké iné úkony, ale toto nie. Vtedy som nemala silu to riešiť, pripravovali sme sa na operáciu v Brne.“
Jediným problémom pri operácii bola
narkóza, tú zvládala Lujza trochu horšie, ale oko ju bolelo máličko. Po dvoch dňoch išli z Brna domov, malá musela nejaký čas užívať lieky a dostávať kvapky do očí. Postupne sa všetko zahojilo. „Profesor nám povedal, že choré oko sa akoby dotiahne na zdravé, počet dioptrií sa zníži. Hoci sme boli zo Slovenska, platili sme iba narkózu a hospitalizáciu, vyšlo nás to približne desaťtisíc českých korún. Chodíme na kontroly, všetky výsledky boli veľmi dobré. Lujza už prečíta u lekárky s operovaným okom druhý riadok odspodu bez chyby. Oko stále prelepujeme a ešte to chvíľu potrvá. Aj pani doktorka Danningerová hovorí, že je to zázrak, dieťa bolo prakticky slepé a zrak sa obnovil. Má ešte trochu problémy s neznámymi schodmi, no statočne bojuje. A na otázky detí, či nemá oko, odpovedá – hrám sa na piráta,“ usmieva sa šťastná mama.

MUSIA NOSIŤ POPOLNÍKY?
Lujzini rodičia si nevedia vynachváliť profesionalitu a ľudský prístup profesora Rudolfa Autratu a jeho kolegov. „Určite to stálo za to, dcérka má šancu, aby sa oko vyvíjalo normálne, bez operácie by to mohlo dopadnúť zle. Deti sú špecifickí pacienti, často vidím také, čo nosia ,popolníky‘ na nose. Vari im nikto nevie pomôcť? My sme mali šťastie na doktorku Danningerovú a profesora Autratu, chceli nám pomôcť a aj to urobili. Rodič je predsa pre svoje dieťa schopný urobiť čokoľvek, hoci by šanca bola akokoľvek malá,“ uzatvára Anka.

Bez hlbokých rezov
 

Profesor MUDr. Rudolf Autrata, CSc., MBA, prednosta Detskej očnej kliniky Fakultnej nemocnice v Brne.
„Lujzu sme metódou Epi Lasek operovali preto, lebo to bol pre jej zrak najšetrnejší spôsob. Laserom sme vymazali dioptrickú chybu na povrchu rohovky a tým sa zlepšil stav oka. U detí sa nerobia hlboké rezy, pretože čím hlbšie sa s laserom ide, tým je zákrok agresívnejší. Lujza mala veľký dioptrický rozdiel medzi očami, tupozrakosť vždy súvisí s dioptrickou chybou. Ľavým okom síce nikdy nebude vidieť tak dobre ako pravým, no laser pomohol odstrániť dioptrickú chybu, a tak sa zlepšila aj tupozrakosť. Ak by sa oko neoperovalo, Lujza by nemala vôbec vyvinuté priestorové videnie.“

Môže hrať hokej

Najväčšou láskou Michala Michala z Českých Budějovíc je hokej. Štrnásťročný talent ho dnes hrá v americkom Detroite, pod vedením českej hokejovej legendy Petra Klímu. Pritom mu hrozilo, že žiadna kariéra nebude, nadaný chlapec totiž dobre nevidel.

Hokej hrá od piatich rokov a tak ako iní chlapci, sníva o tom, že bude hrať v najlepšej hokejovej lige sveta NHL. Predtým ako ho otec vlani posadil do lietadla smer Detroit, Michal sa stal neoficiálnym majstrom sveta hokejistov ročníka 1997 v lotyšskej Rige. V Detroite chodí do školy a hrá v najvyššej americkej súťaži AAA vo svojej vekovej kategórii.
„Už ako päťročnému mu zistili astigmatizmus, zlé zakrivenie očnej rohovky a aj menšiu dioptrickú chybu. Všetko sa zhoršilo pred dvoma rokmi, keď začal strácať priestorové videnie, zlé bolo najmä pravé oko. Mali sme sa rozhodnúť – okuliare alebo šošovky. Obe možnosti sme zavrhli, športovcom nevyhovuje ani jedna,“ hovorí Michalov otec, Ing. Jiří Michal. Rozhodli sa pre laserovú operáciu.
„Operáciu zvládol Míša v pohode, po nej si jeden deň odpočinul a na ďalší už  trénoval. Kontroly dopadli dobre, nemal žiadne komplikácie, dnes vidí normálne a je šťastný, že bol na zákroku. Nebál sa a netrpel, už mi za to viackrát poďakoval,“ dodáva otec. Operované oko sa po takmer dvoch rokoch vyrovnalo zdravému, je „horšie“ len o máličko. „Operácia zachránila môjmu synovi športovú kariéru, žije a športuje bez akýchkoľvek obmedzení a následkov. Je skvelé, že takáto možnosť existuje,“ prízvukuje Jiří Michal.

ZA
Ešte pred šiestimi rokmi platilo, že oči sa môžu laserom operovať až po dovŕšení plnoletosti. Dnes sa ním operujú aj desaťročné deti.

Môžeme to robiť, pretože dnešné metodiky operácií sú bezpečné a oveľa presnejšie než predtým, tvrdí primár očnej kliniky Neovízia v Bratislave, MUDr. Radovan Piovarči. „Aj relatívne nevýhodnú rohovku vieme tak presne zamerať, že oko môžeme operovať i opakovane, keď sa pôvodná chyba vráti,“ dodáva.
Najnovším typom lasera – femtosekundovým, sa odstraňujú refrakčné chyby očí, čiže dioptrie, plusové i mínusové, astigmatizmus alebo ich kombinácia.
Doktor Radovan Piovarči mal najmladších pacientov dvoch trinásťročných chlapcov s vysokými mínusovými dioptriami a obaja vidia výborne. „Hranica osemnásť rokov sa určila pre obavy, či dieťa operáciu zvládne a bude vedieť spolupracovať s lekárom. Okrem toho mnohí kolegovia tvrdili a aj tvrdia, že akákoľvek komplikácia by deťom mohla vážne poznačiť celý život. Ďalším argumentom proti je, že dieťa rastie a väčšina dioptrických chýb má tendenciu vyvíjať sa. Ide aj o právnu zodpovednosť, súhlas s operáciou dieťaťa musí podpísať zákonný zástupca,“ vysvetľuje primár. Vie, že väčšina lekárov je proti laserovým operáciám detí, on je presvedčený, že keď je dieťa schopné psychicky spolupracovať, môže ísť na operáciu. „Musí však dobre pochopiť, čo ho čaká, kolegovia v Brne operovali už desaťročné deti,“ zdôrazňuje primár. Na otázku, či sa naozaj nemôže poškodiť vývoj oka, hovorí: „Pri nekomplikovanej operácii sa v podstate nemá čo stať.“

LEPŠIE SÚ MÍNUSKY
Na operáciu laserom sú vhodnejšie mínusové dioptrie, čiže krátkozrakosť. „Tie totiž na rozdiel od plusových nemajú tendenciu znižovať sa. Skôr je predpoklad, že budú rásť, alebo sa na istej úrovni zastavia. Plusové dioptrie sa môžu s rastom znižovať, alebo dokonca úplne stratiť.“
Rozhodujúca pri refrakčných operáciách je hrúbka rohovky. „Môže sa stať, že odoperujeme mínus osem dioptrií a dieťa už nikdy nebude mať problém, no aj to, že odoperujeme mínus štyri dioptrie a tie sa po čase vrátia, lebo chyba rastie s vekom. Kým v minulosti sme nemohli operáciu zopakovať, dnes už áno. Aj tenšiu rohovku vieme presne zamerať a presne z nej odobrať, takže oko zvládne aj ďalšiu operáciu. Mali sme šestnásťročnú pacientku s mínus trinástimi dioptriami, v podstate takmer nikdy dobre nevidela, a hoci nemala rohovku v ideálnom stave, dnes vidí veľmi dobre a je spokojná,“ vraví MUDr. Radovan Piovarči.
Pre operatéra, paradoxne, nie sú najproblematickejšie malé deti, ale mladí muži do tridsiatky. „Bývajú omnoho nervóznejší než ich rovesníčky. Sú splašenejší. Podľa mňa prežívajú vnútorný konflikt medzi tým, že chcú vyzerať ako hrdinovia a pritom sa boja. Z toho vyplývajú prehnané reakcie. Mali sme pacienta, na ktorého sme museli zvýšiť hlas. Keď sme mu povedali, aby jemne pohol hlavou, prudko ňou mykol, čo sa pri operácii nesmie. Alebo poviete, aby nerozprával a on hovorí, siahne si na tvár, čo nemôže tiež urobiť...“ približuje Radovan Piovarči.

PREHODNOŤME KRITÉRIÁ
Na výhrady kolegov k operáciám detí laserom primár Piovarči hovorí: „Myslím si, že by sme mali o tom diskutovať, je načase kritériá prehodnotiť. Hranica osemnásť rokov začína byť zbytočný limit. Deti vedia byť občas zlé a dať rovesníkovi kruto najavo, že má hendikep. To môže viesť napríklad až k izolácii od kolektívu a k psychickým
problémom. Stáva sa aj to, že rodičia pokladajú okuliare svojho dieťaťa za väčší problém, ako naozaj sú. Vtedy by som radšej neoperoval, pretože v prvom rade musí byť motivované dieťa. Ak športuje alebo musí znášať posmešky, má traumu zo zlého zraku a z hrubých okuliarov, operácia je namieste.“
Možné komplikácie pri laserovej operácii závisia aj od energie, ktorou sa robí. „Napríklad pacientom, ktorým sa vytvárajú pri poraneniach keloidné jazvy, hĺbkovú operáciu laserom neodporučíme. Mali sme už však viacerých, ktorí k nám prišli na vylepšenie po povrchových operáciách. Riziko jazvenia na povrchu rohovky po nich je omnoho vyššie než pri hĺbkových,“ zdôrazňuje doktor Piovarči.

PROTI
Operujeme iba to, čo by sme si dali urobiť sami, alebo to, čo by sme navrhli aj niekomu veľmi blízkemu. Ani ja by som svoje dieťa od dvanásť do sedemnásť rokov neoperoval.  

Primár MUDr. František Veselý z Centra mikrochirurgie oka v Bratislave sa netají s výhradami k laserovým operáciám refrakčných chýb u detí. „Medicínskou indikáciou na operáciu dieťaťa excimerovým laserom je veľký dioptrický rozdiel medzi jedným a druhým okom, keď mu hrozí tupozrakosť, alebo prípad, že sa mu nedajú predpísať také okuliare, aké potrebuje. O operácii musí rozhodnúť špecialista – detský oftalmológ, v žiadnom prípade nie refrakčný chirurg,“ zdôrazňuje známy odborník.
Dôvodov proti operáciám detí je viac. „Refrakcia, čiže dioptrická chyba, sa v detskom veku môže meniť a istota, že to tak nebude,
neexistuje. Preto si myslím, že operácia je neetická. Naši pacienti, ktorí majú aj vyše dvadsať rokov, nám hovoria, že sa im dioptrie menia, a my neoperujeme ani takýchto. Pritom v ich veku je menej pravdepodobné, že im dioptrie budú pribúdať, ako u pacientov mladších o tri až päť rokov,“ argumentuje MUDr. František Veselý. Vážnym problémom podľa neho môžu byť aj negatívne následky vo vzťahu medzi rodičmi a deťmi v prípade, ak operácia nedopadne podľa predstáv. Súhlas s operáciou dieťaťa musia dať rodičia a ide o kozmetický zákrok, nie medicínsky indikovaný. „Komplikácie sa, žiaľ, nedajú vylúčiť. Jeden z najvýznamnejších odborníkov na operácie excimerovým laserom, profesor Seiler z Zürichu dokonca tvrdí, že riziko takejto operácie dieťaťa je väčšie než pri operácii sivého zákalu. Aj preto by sa mala robiť až po dosiahnutí plnoletosti,“ uzatvára profesor František Veselý.
Rovnaký názor má aj primárka Kliniky detskej oftalmológie na bratislavských Kramároch, MUDr. Dana Tomčíková.
„Jedinou indikáciou by bola myopická anizometropia, čiže ak je rozdiel medzi očami viac ako mínus tri dioptrie, pričom dieťa nemá výraznejšiu tupozrakosť a netoleruje okuliare ani kontaktné šošovky. Výsledok operácie laserom nie je trvalý, pretože krátkozrakosť sa s rastom dieťaťa mení a operáciu poisťovňa neprepláca.“

ČASTÉ CHYBY DETSKÝCH OČÍ

ASTIGMATIZMUS
nepravidelné zakrivenie rohovky, spôsobuje neostré videnie 

MYOPIA – KRÁTKOZRAKOSŤ
oko zaostrí obraz pred sietnicou, nie na nej, myopik nevidí dobre do diaľky

HYPEROPIA, HYPERMETROPIA – ĎALEKOZRAKOSŤ
oko zaostrí obraz za sietnicou, hypermetropik nevie zaostriť zrak na blízke predmety

FARBOSLEPOSŤ
porucha farebného videnia

STRABIZMUS – ŠKÚLENIE
porucha, pri ktorej je porušená spolupráca oboch očí

AMBLYOPIA – TUPOZRAKOSŤ
funkčná porucha, zníženie zrakovej ostrosti spôsobené tým, že oko je nečinné. Centrum zraku v mozgu nespracúva informácie prichádzajúce z postihnutého oka, prijíma iba zrakové vnemy z druhého. Nevyvinie sa priestorové videnie ani centrálna zraková ostrosť, človek nevie dobre odhadnúť vzdialenosti a nemôže robiť detailné veci.

Kedy laser nepomôže
✗ pri rizikových zmenách na sietnici a niektorých ochoreniach rohovky
✗ pri sklone k tvorbe keloidných jaziev
✗ pri reumatických ochoreniach, cukrovke, ťažkom poškodení pečene, závažných poruchách imunity
✗ pri poškodeniach oka po úraze
✗ pri glaukóme
✗ pri syndróme suchého oka

POVRCHOVÉ LASEROVÉ METÓDY
PRK, Lasek, Epilasek, Super Laser, No Touch Laser, 6D Laser
Pri tomto type sa operuje na povrchu oka. Donedávna bol prvý deň po operácii pre pacienta utrpením. Vydržal ležať iba v tmavej miestnosti so zatvorenými očami, užíval
tabletky a kvapky do očí na zmiernenie bolestí. Napriek tomu bolo prvých dvadsaťštyri hodín neznesiteľných. Dnešné povrchové laserové operácie nie sú také bolestivé. Chirurg vloží po operácii na prvé dva až štyri dni do oka šošovku, s ktorou sa bolesť lepšie zvládne. Pri povrchových operáciách chirurg odstráni povrch – epitel rohovky. Potom urobí laserovú operáciu excimerovým laserom. Povrch rohovky je miesto najhustejšie pokryté nervovými zakončeniami, prvé tri dni po zákroku dorastá a to je pre pacienta veľmi bolestivé.

HĹBKOVÉ LASEROVÉ OPERÁCIE
NeoLasik, NeoLasik HD
Pri metóde NeoLasik HD sa femtosekundovým laserom vytvorí rez pomocou
mikrobublín plynu, ktoré sa vytvoria vo vrstve rohovky lúčom laseru. Vznikne lalok, takzvaná lamelka alebo flap tkaniva rohovky, so špeciálnym „zámkovým“ okrajom. Lalok sa jemne odklopí a urobí sa laserová operácia. Potom sa lalok zaklopí a zámok na okraji flapu sa uzamkne. Povrch rohovky ostáva neporušený, preto je zákrok bezbolestný. Výhodou femtosekundového lasera je možnosť odstrániť dioptrie od plus päť do mínus trinásť dioptrií, vrátane astigmatizmu. Pacient môže už večer v deň operácie čítať i pozerať televíziu a má doživotnú záruku. Presnosť a šetrnosť lasera umožňuje aj operácie detí od desať rokov.

Koľko stojí operácia
Hĺbková metóda NeoLASIK – jedno oko 780 eur
Hĺbková metóda NeoLASIK HD – jedno oko 980 eur
Operácia femtosekundovým laserom máva doživotnú záruku, takže za prípadnú opakovanú operáciu už neplatíte. No overte si to na konkrétnom pracovisku.

V tomto článku sa zaoberáme Oko ...viac
Autor: Jozefína Kaššová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Viete si čistiť aknóznu pleť? Pri použití mejkapu nemôžete zabudnúť na 1 krok

Viete si čistiť aknóznu pleť? Pri použití mejkapu nemôžete zabudnúť na 1 krok

dnes
Leto väčšinou aknóznej pleti prospeje, opálenie zjemní ťažkosti. Aj tak sa však neoplatí podceniť každodennú staroslivosť o pleť.... Čítať viac
 
Tichý zabijak srdca hrozí najmä v lete. Kedy ste naposledy robili toto?

Tichý zabijak srdca hrozí najmä v lete. Kedy ste naposledy robili toto?

včera
O šesťdesiat percent viac riskujete infarkt, ak na dovolenke nedokážete vypnúť. A nielen telefón. Čítať viac
 
5 následkov studeného šoku v lete. Dva z nich môžu byť smrteľné. Dávate pozor?

5 následkov studeného šoku v lete. Dva z nich môžu byť smrteľné. Dávate pozor?

24.08.2019
Nosíte si do banky ponožky a odriekate si zmrzlinu? Ochorieť v lete je ľahšie, než si myslíte. Čítať viac
 
Máte problémy so zápchou? Týchto 6 vecí vám pomôže rozhýbať lenivé črevo

Máte problémy so zápchou? Týchto 6 vecí vám pomôže rozhýbať lenivé črevo

22.08.2019
Biely jogurt, nakrájané jablko a k tomu pohár čistej vody, táto trojkombinácia rozhýbe vaše hrubé črevo. Čítať viac
 
Už ste počuli o nattokináze? Klenot medzi enzýmami

Už ste počuli o nattokináze? Klenot medzi enzýmami

22.08.2019
Vedeli ste, že kardiovaskulárne a mozgovo cievne ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny smrti? Pokiaľ by sme sčítali dĺžku... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Za a proti laserových operácií očí
Jozefína Kaššová