Známa moderátorka prezradila, ako si cibrí imunitu. Recept na zdravie je pritom úplne jednoduchý. Máte ho zaručene doma!
„Na to, aby som si udržala dobrú imunitu, dodržiavam niekoľko jednoduchých pravidiel. U mňa skutočne fungujú. Moje zaručené recepty na pevné zdravie sú - cesnak, cibuľa, spánok a čiapka v zime. Aj vďaka nim nebývam takmer vôbec chorá,“ prezrádza Zlatica Puškárová (42), že choroby obchádzajú rovnako aj jej dvoch synov. Čo viedlo známu moderátorku k tomu, aby pri starostlivosti o zdravie uprednostňovala prírodnú liečbu?
Čítajte aj: Príbeh, ktorý nepáli, ale inšpiruje. Spoznajte čili peklo na Slovensku!
Zlatica Puškárová totiž už od malička vyrastala v rodine, kde mali vlastné hospodárstvo. Bola preto zvyknutá na vlastnoručne vypestované ovocie i zeleninu, a tiež manuálnu prácu. Priznáva, že dodnes rada pracuje v záhrade. „Udržujem si tak životnú pohodu a kondíciu.“ Namiesto chorôb sa zameriava na prevenciu a posilu z prírody, pričom na jednu ingredienciu nedá dopustiť.
„Je ním cesnak. Doprajem si ho skutočne každý deň v rôznych podobách, najlepšie čerstvý, hoci je spoločensky dosť limitovaný,“ smeje sa bývalá novinárka. Cesnak zvládajú v jedlách tiež jej deti, 9-ročný Leonard a 2-ročný Adam, ale najviac milujú doma pripravený cibuľovo-medový sirup na kašeľ a priedušky. Zlatica postupuje podľa receptúry starej mamy, pretože v týchto receptoch je zhmotnená ľudová múdrosť. „Je to niečo, čomu verím. Cesnak i cibuľa sú prírodné antibiotiká, ktorými sa kedysi ľudia bežne liečili.“ Zároveň je dôležité otužovanie, fyzická aktivita, dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu a zdravá životospráva bez zbytočného užívania liekov, napriek tomu sa Slováci ničia antibiotikami.
Bezkonkurenčný rakytník. Posilní imunitu, srdce a telo pri liečbe rakoviny
Oslabená imunita kvôli antibiotikám je skutočný problém. Až 4,8 miliónov balení antibiotík vydali lekárne na Slovensku v minulom roku. Aj keď v porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o mierny pokles, stále patríme medzi krajiny s vysokým užívaním antibiotickej liečby. Lekári upozorňujú na riziko antibiotickej rezistencie a problém s budovaním vlastného imunitného systému. Práve unáhlené nasadenie antibiotík sú jednou z najväčších chýb, ktorá sa podpisuje pod zlú obranyschopnosť nášho organizmu. Strácame prirodzenú imunitu a nevieme dostatočne naštartovať organizmus na boj proti vírusom a infekciám.
„Imunita je zodpovedná nielen za to, ako dokážeme zvládať infekcie a vírusy, ktoré napádajú náš organizmus, ale vypovedá aj o jeho celkovej obranyschopnosti, teda o kondícii nášho tela,“ hovorí Pavol Tibenský, všeobecný lekár a prezident Slovenskej lekárskej homeopatickej spoločnosti. Práve v zimnom období pôsobenie chladu preverí, ako je na tom naša imunita. V jej budovaní majú Slováci stále veľké rezervy. „Ak cítime, že na nás ide choroba, obvykle nečakáme štandardné tri dni, či sa z nej vyvinie bakteriálna infekcia alebo je to vírus a najmä, ak ide o deti, často unáhlene siahame po antibiotikách, čo určite nie je dobrá cesta z hľadiska budovania imunity,“ upozorňuje lekár Tibenský.
Zuzana Tlučková: Naliali mi do nosa čili! Čo sa zmenilo v živote herečky?
Antibiotická rezistencia na jednej strane a na strane druhej celkový životný štýl, najmä nedostatok spánku a pohybu, stres, zlá životospráva súvisiaca s konzumáciou polotovarov, mastných jedál, nedostatočným príjmom minerálov a vitamínov patria medzi najčastejšie chyby, ktoré robíme v budovaní vlastného imunitného systému. V zimnom období nedostatočne vetráme domy a byty, prekurujeme ovzdušie a najmä deti zbytočne vrstvíme oblečením a neotužujeme telo. „Tieto chyby následne spôsobujú, že ľudia sú náchylnejší na ochorenia horných dýchacích ciest a v dôsledku slabej imunity nás môže ohroziť aj obyčajné prechladnutie či nádcha,“ hovorí doktor Tibenský.
Môže vás zaujímať: