predplatne
 
Zdravie

Hracie automaty Jurajovi zničili život. Takto sa dostal zo závislosti

28.07.2016

Zrejme si viete predstaviť, aké peklo prežíva narkoman alebo alkoholik. Ale gambler? Ak si myslíte, že hazardné hráčstvo nepatrí k nebezpečným závislostiam, ste na veľkom omyle!

Pre patologického gamblera je niekedy jediným riešením samovražda. Ak sa však začne liečiť, všetko je inak.

Pre patologického gamblera je niekedy jediným riešením samovražda. Ak sa však začne liečiť, všetko je inak.Autor: Shutterstock.com

Hazardný hráč spraví peklo zo života nielen sebe, ale aj svojim blízkym. Jeho rodina sa často rozpadá pod ťarchou dlhov a exekúcií, ktoré po sebe necháva. Najhorší sú však vymáhači. Vyhrážajú sa dlžníkovi aj jeho rodine, nezriedka smrťou. Po osemtýždňovej odvykačke a ďalších terapiách má veľkú šancu, že sa vráti do normálneho života. Toto je spoveď 32 - ročného Juraja, ktorý sa liečil na psychiatrickom oddelení Fakultnej nemocnice poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Je selfie iba móda alebo diagnóza pre psychiatra?

Som gambler

„Na začiatku je eufória z toho, že niečo vyhráte. Neskôr vám ide už len o samotné hranie. Pri strojoch som trávil niekoľko hodín denne. Uvedomujete si, že ubližujete blízkym, ale neviete to ovládať. Dnes už viem, že hranie spôsobuje poškodenie v mozgu. Pri hre sa do neho vyplavujú látky, ktoré vám spôsobujú potešenie. Lenže mozog si na ne zvykne a vy túžite po stále väčších dávkach. Presne ako pri drogách či alkohole," priznáva mladý muž, ktorý vyštudoval vysokú školu, ale vždy ho to ťahalo k hudbe. Dnes má hip-hopovú kapelu.

Linka pomoci pre ľudí závislých od hier je už aj na Slovensku

Ako malý chalan bol jeden z prvých, čo vlastnili gameboy. Od virtuálnych hier však paradoxne prešiel ku klasickým kamenným automatom. „V dvadsiatke som denne strávil pri automatoch niekoľko hodín. Rodičia boli znepokojení, ale vždy som ich niečím oklamal. Peniaze som si zarábal sám, takže v tom - aspoň spočiatku - nebol v problém," vyznáva sa Juraj. Postupne mu však gamblerstvo spôsobovalo čoraz väčšie komplikácie v práci, v partnerských aj rodinných vzťahoch. Celú svoju existenciu podriadil hraniu. Všetko, čo mal, aj nemal, minul v herniach.

Najťažšie je vydržať. Do konca života

Nezabrzdila ho rodina, ani priateľka, hoci jej sľúbil, že prestane hrať. „Nepripúšťal som si, že som závislý. Tvrdil som, že to zvládnem sám. Ale nešlo to. Až po priateľkinom druhom ultimáte som sa spamätal a prihlásil sa na liečenie do Banskej Bystrice. Nechcel som ju stratiť. Škoda, že som nešiel skôr. Mohol by som si ušetriť stratené roky." Na liečenie prišiel v zlom psychickom stave, ale s prekvapením zistil, že je jeden z mála, čo nemá extrémne dlhy.

Odborníci pod vedením primára MUDr. Ludvíka Nábělka mu počas osemtýždňovej liečby radili, ako sa zo závislosti dostať. Juraj prízvukuje, že to nebolo to ľahké. Bez obrovskej dávky chcenia a sebadisciplíny to nešlo. A stále nemá vyhraté. Najhoršie je totiž vrátiť sa do bežného života a doživotne abstinovať. Má však silnú motiváciu, tou je priateľka, ktorá vždy stála na jeho strane a podporovala ho. „Prestal som fajčiť, chcem si zlepšiť životosprávu, začal som znovu hrať futbal, behať, chodiť do fitka. Možno to znie ako fráza, ale ľudia v liečebni mi pomohli. Budúcnosť extra neriešim, čo sa týka práce. Ale viem, že keď budem v pohode, všetko bude OK".

Čítajte aj: Sex cez internet. Koľko hodín denne stačí, aby ste boli závislí?

Závislosť

V tomto článku sa zaoberáme Závislosť ...viac
Autor: iZdravie.sk/ Adriana FÁBRYOVÁ

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom

Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom

11.05.2017
S napätím sa očakáva, či bude nehormonálna metóda účinná. Všetky doterajšie pokusy boli totiž neúspešné. Čítať viac
 
Radšej plešatí ako bez sexu! Prostriedok na rast vlasov môže spôsobiť impotenciu

Radšej plešatí ako bez sexu! Prostriedok na rast vlasov môže spôsobiť impotenciu

18.04.2017
Neviete sa zmieriť s plešinou a uvažujete o chémii? Rozmyslite si to. Možno viac stratíte ako získate. Čítať viac
 
Chcete viac orgazmov? Vytiahnite ponožky a zubnú niť

Chcete viac orgazmov? Vytiahnite ponožky a zubnú niť

06.04.2017
Ak vaša partnerka nie je spokojná s pohlavným životom, povedzte jej, aby si obula ponožky. Holandskí vedci tvrdia, že jej to pomôže.... Čítať viac
 
Hrozí vám rozchod? Odborníci vedia, kedy vám vzťah vydrží dlhšie

Hrozí vám rozchod? Odborníci vedia, kedy vám vzťah vydrží dlhšie

05.04.2017
Protiklady sa priťahujú, ale... Odborníci zistili, že pre pevný vzťah je dôležité niečo úplne iné. Kedy ste sa s partnerom naposledy... Čítať viac
 
Váš príbeh: Nezmýľte si opitosť s porážkou! Aj Tiborovi išlo o život

Váš príbeh: Nezmýľte si opitosť s porážkou! Aj Tiborovi išlo o život

04.04.2017
Život mu zachránil rýchly zákrok odborníkov. Keby ho priviezli na neurológiu o hodinu, dve neskôr, a už by asi nebol medzi živými. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Hracie automaty Jurajovi zničili život. Takto sa dostal zo závislosti
iZdravie.sk/ Adriana FÁBRYOVÁ