predplatne
 
Zdravie

Problémy s erekciou sa dajú riešiť: Medicína ponúka 5 možností

20.02.2015

Z jednorazového nezdaru sa nestrieľa, ale pre mnohé páry je spálňa stresujúcim miestom, kde muž zúfalo bojuje o úspech. Nie je nič horšie, ako strkať hlavu do piesku. Alebo do googlu…

Dávno neplatí, že problémy s erekciou majú väčšinou muži po 50-tke. Bežne sa objavuje aj u tridsiatnikov.

Dávno neplatí, že problémy s erekciou majú väčšinou muži po 50-tke. Bežne sa objavuje aj u tridsiatnikov.Autor: profimedia.sk

Do ambulancie urológa MUDr. Karola Veselého prišiel muž so zažltnutou kožou na nohách. Robil si totiž kúpele s pridaním kurkumy, známeho indického korenia. Dočítal sa, že Indovia si takto zvyšujú potenciu. Úsmevné? Len na prvý pohľad. Lekár o príbehoch mužov, ktorí prichádzajú do centra pre liečbu porúch erekcie, diskrétne mlčí. Mužské ego je extrémne citlivé. Aj preto majú páni možnosť odísť po vyšetreniach a zákrokoch zadným východom.

Tí, ktorí zašli za lekárom, už nenakupujú cez internet pofidérne tabletky, neúčinné výživové doplnky ani afrodiziakálne prášky z rohu nosorožca. „Ak problémy s erekciou trvajú dva mesiace, je dobré dať sa seriózne vyšetriť,“ hovorí urológ. Za neuspokojivým sexom totiž nemusí byť len únava, z ktorej sa dá vyspať. Môže to byť signál, že v tele sa deje niečo vážnejšie. 

Aká strava vám prospeje pri problémoch s erekciou?

Mužský tuning

„Za väčšinou erektilných dysfunkcií stoja cievne záležitosti. Toporivé telieska, zodpovedné za erekciu, sa potom nedostatočne prekrvujú,“ vysvetľuje MUDr. Veselý. Urológ neskrýva nadšenie z najmodernejšieho spôsobu liečby mužského problému, ktorému dala požehnanie aj Európska urologická asociácia. Ide o liečbu rázovými vlnami nízkej intenzity, ktoré sa už dávno používajú pri rozbíjaní obličkových kameňov alebo v ortopédii.

„Rázové vlny dokážu vyprovokovať tvorbu nových ciev a zlepšiť tak krvné zásobenie penisu,“ hovorí. Keďže pri liečbe, ktorá trvá asi mesiac, sa muži nemusia báť bolesti, injekcií ani tabletiek, sú oveľa ochotnejší riešiť problém. „Úspešne sme liečili už aj sedemdesiatjedenročného pána. Keď odchádzal, rozlúčil sa s nami so slovami: Ďakujem, že ste ma vytuningovali,“ dáva MUDr. Veselý s úsmevom najavo fakt, že vzdať sa dobrého sexu je škoda v každom veku.

Čo ponúka medicína?

1. Tabletky

Na výber sú štyri druhy liekov. Síce sa pohodlne dávkujú, niekedy stačí štvrť tabletky, ale muži, ktorí užívajú aj iné, dôležitejšie lieky, si zbytočne zaťažujú pečeň. Nevýhoda je, že sex sa musí plánovať aspoň hodinu vopred, takže sa stráca čaro spontánnosti a účinok lieku postupne klesá. Muža síce čaká príjemný výkon v posteli, ale môže ho potrápiť hučanie v ušiach či začervenanie v tvári. Lieky môžu po dlhých rokoch prestať zaberať.

2. Vákuová pumpa

Erekciu navodí bez chémie, čisto mechanicky, iba podtlakom. Sex sa však pre oboch partnerov môže zmeniť na akúsi rituálnu technickú udalosť.

3. Injekcie

Pol centimetra hlboký vpich účinnej látky do presného miesta na penise navodí erekciu aj bez toho, aby sa partnerka snažila vzbudiť v mužovi túžbu. Nevýhoda je, že v mieste vpichu vznikajú mikrojazvičky. Ak sa dávka preženie, môže vzniknúť aj päťhodinová bolestivá erekcia, hroziaca odumieraním tkaniva. Dá sa síce odstrániť medicínskym zákrokom, no môže to mať trvalé následky.

4. Protézy.

Nafukovacie protézy alebo silikónové implantáty sa na Slovensku nevoperúvajú často. Pri silikóne je navyše penis v permanentnej „pracovnej polohe“.

5. Rázové vlny.

Liečia erektilnú dysfunkciu, ktorá vzniká na základe cievneho poškodenia, čo je u väčšiny pacientov. Cievy devastuje cukrovka, vysoký tlak, cholesterol, ischemická choroba, ale aj vek. Rázové vlny dokážu obnoviť tvorbu nových ciev. Je to neinvazívna metóda, pri ktorej muž pohodlne leží v urologickom kresle a prístroj pätnásť minút vysiela do jeho penisu rázové vlny. Moderné prístroje už dokážu vysielať vlny po celej dĺžke penisu, takzvané lineárne, a tak je aplikácia oveľa kratšia. Muž ich potrebuje štyri, v týždenných intervaloch.

Nebojte sa pýtať prečo

Za problémom s erekciou netreba hneď hľadať rakovinu, vážne endokrinologické alebo cievne ochorenie. Možno ide len o dlhotrvajúci nerozpoznaný zápal, ktorý sa dá liečiť antibiotikami, alebo o nízku hladinu testosterónu, ktorá sa dá doplniť tabletkami. „Výživové doplnky, ktoré fungujú azda len u toho, kto má problém v psychike, navodzujú iba sklamanie. Muži potom nadobúdajú dojem, že ich problém je neriešiteľný,“ upozorňuje MUDr. Karol Veselý.

Čo môže urobiť žena?

  • Chváľte partnera – pochvala je silné afrodiziakum pre mužské ego.
  • Podporte ho v športovaní – pravidelné cvičenie dáva podnet štítnej žľaze na produkciu testosterónu. Dbajte na dostatočný spánok.
  • Varte mu zdravé jedlá. Čo prospieva cievam a srdcu, to prospieva aj penisu. Steak z lososa je zdravší než tabletka na erekciu. Doprajte mu avokádo, olivový olej, jahňacinu, orechy, čokoládu, tuniaka, brokolicu, banány či figy.
  • Raz za dva roky ho vyžeňte na preventívnu prehliadku a k urológovi.
Poruchy erekcie

V tomto článku sa zaoberáme Poruchy erekcie ...viac
Autor: Šarm/ Katarína Čulenová
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom

Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom

11.05.2017
S napätím sa očakáva, či bude nehormonálna metóda účinná. Všetky doterajšie pokusy boli totiž neúspešné. Čítať viac
 
Radšej plešatí ako bez sexu! Prostriedok na rast vlasov môže spôsobiť impotenciu

Radšej plešatí ako bez sexu! Prostriedok na rast vlasov môže spôsobiť impotenciu

18.04.2017
Neviete sa zmieriť s plešinou a uvažujete o chémii? Rozmyslite si to. Možno viac stratíte ako získate. Čítať viac
 
Chcete viac orgazmov? Vytiahnite ponožky a zubnú niť

Chcete viac orgazmov? Vytiahnite ponožky a zubnú niť

06.04.2017
Ak vaša partnerka nie je spokojná s pohlavným životom, povedzte jej, aby si obula ponožky. Holandskí vedci tvrdia, že jej to pomôže.... Čítať viac
 
Hrozí vám rozchod? Odborníci vedia, kedy vám vzťah vydrží dlhšie

Hrozí vám rozchod? Odborníci vedia, kedy vám vzťah vydrží dlhšie

05.04.2017
Protiklady sa priťahujú, ale... Odborníci zistili, že pre pevný vzťah je dôležité niečo úplne iné. Kedy ste sa s partnerom naposledy... Čítať viac
 
Váš príbeh: Nezmýľte si opitosť s porážkou! Aj Tiborovi išlo o život

Váš príbeh: Nezmýľte si opitosť s porážkou! Aj Tiborovi išlo o život

04.04.2017
Život mu zachránil rýchly zákrok odborníkov. Keby ho priviezli na neurológiu o hodinu, dve neskôr, a už by asi nebol medzi živými. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Problémy s erekciou sa dajú riešiť: Medicína ponúka 5 možností
Šarm/ Katarína Čulenová