predplatne
 

Váš príbeh: Zdravotná sestra ochorela na chorobu, s ktorou sa denne stretáva v práci

04.03.2019

Keď zažila totálny kolaps organizmu, nad desiatkami kilometrov v nohách nepremýšľala. Až o pár rokov všetkým dokázala, že ani diabetes ju neodradí.

Eva Niznerová je úžasná motivátorka. V bežnom  živote, v športe, no aj v ambulancii, kde pomáha ako sestrička ľuďom s diabetom.

Eva Niznerová je úžasná motivátorka. V bežnom živote, v športe, no aj v ambulancii, kde pomáha ako sestrička ľuďom s diabetom. Autor: Michal Smrčok

Viete, čo majú spoločné polmaratón, zdravotná sestra a cukrovka? Obdivuhodný životný príbeh Evy Niznerovej, ktorú diabetes nezastavil, ale naopak rozbehal. „Ty to nikdy nedokážeš, aby si to aspoň skúsila...“ podpichol Evu manžel, keď sa ju tri roky snažil motivovať, aby začala behať. „Opakovane som mu hovorila , že budem robiť všetko, len beh určite nie. Potom ma jedinou vetou tak vyhecoval, že som sa mu rozhodla dokázať opak,“ priznáva 48-ročná Bratislavčanka.

Čítajte aj:  Z úplného dna vyletel do výšin. Beh mu zachránil život 

A oplatilo sa. Zdravotná sestra na diabetológii, ktorá má sama cukrovku, si beh natoľko zamilovala, že dnes nabehá desiatky kilometrov týždenne a svoje hranice stále posúva. Má v nohách desiatky tréningových polmaratónov a jej snom je raz zabehnúť s diabetom aj maratón.


Zdroj foto: Michal Smrčok

Kolaps organizmu

Pani Eva bola vždy športovo založená. Rekreačne robila atletiku, volejbal, basketbal, bicyklovala, lyžovala aj plávala. Všetko sa však zmenilo, keď v osemnástich nastúpila na vysokú školu. „Prišlo to náhle. Na škole som bola asi len dva týždne, keď mi diagnostikovali cukrovku. Počas 2 mesiacov v nemocnici som stratila 15 kíl, čiže vážila som 44 kíl na hranici prežitia,“ opisuje neľahké chvíle. 

Sľúbili ste si, že sa budete viac hýbať? Toto musíte vedieť!

Nástup diabetu I. typu je preto taký dramatický, lebo organizmus nevie fungovať bez inzulínu, ktorý si už nedokáže sám vyrábať. Inzulín v organizme funguje ako kľúčik, ktorý otvára dvere na každej bunke v tele, aby táto vedela využiť glukózu - cukor ako energiu. Keď ho nemá, bunky hladujú a výsledkom je celkový rozvrat. Eva sa z najhoršieho dostala, no dávkovanie inzulínu, úpravu stravy, prispôsobenie každodenného režimu si už musí strážiť celý život.

Manažuje telo

„Odvtedy som na inzulíne. Najskôr to boli inzulínové perá, posledné roky mám inzulínovú pumpu. Pumpa však nie je umelý pankreas, funguje ako individuálne nastavená 24-hodinová infúzia. Nedokáže reagovať úpravou množstva dávkovania na hladinu cukru v krvi, na to musím stále dávať pozor ja,“ hovorí, že ak chce žiť ako zdravý človek, potrebuje poznať reakcie svojho organizmu.

Každý pacient s diabetom, nielen zdravotná sestra na diabetológii, by mal rozumieť tomu, ako telo reaguje na záťaž. Mal by vedieť predvídať, čo sa pri fyzickej námahe môže stať. „Je to o sebadisciplíne, dodržaní a primeranej úprave režimu, a hlavne vlastných skúsenostiach,“ vysvetľuje, že s rešpektom k vlastnému telu dokáže prekonávať méty, na ktoré si netrúfajú ani mnohí zdraví ľudia. 

Rozhovor: Obúvajte tenisky, beh lieči! Zuzana vám to dosvedčí

Aj s glukomerom

„Manžel je môj strážca, motivátor a tiež rekreačný bežec. Dlho hľadal spôsob, ako ma k behu priviesť. Keď sa mu to napokon podarilo, bolo to  pre mňa úžasné zistenie, že zvládnem behať dlhé vzdialenosti aj s glukomerom.“ Hovorí, ako ju spočiatku tešili dva kilometre, neskôr päť. Nakoniec zistila, že jej telo vydrží viac. Bolo to v rámci projektu Rozbehajme ľudí s diabetom. „Chceli sme motivovať mladých ľudí na inzulíne, aby sa hýbali a nebáli športovať. No a mne sa to páčilo stále viac a viac .“ Preto sa spýtala trénera, či by mohla behať aj dlhšie vytrvalostné behy a on povedal áno. A keď bez problémov zvládla prvý polmaratón ČSOB v 2014, zažila prvé bežecké endorfíny a neopísateľný pocit šťastia.

Stovka na týždeň

V rámci ďalšej výzvy, pri ktorej išlo o motiváciu nabehať za týždeň čo najviac kilometrov, prekvapila samú seba. „Za 6 dní som dala 3 polmaratóny a medzitým desiatku, teda desaťkilometrový beh. Každý deň bol pre mňa prekvapením, že vládzem a nemám s tým problém,“ hovorí o nových skúsenostiach s vytrvalostným behom a posúvaní vlastných hraníc. Podobná výzva pred 2 rokmi ukázala ďalší posun, keď dala 155 km za 8 dní.

Vtedy z nadšenia vznikol nový sen, že by raz chcela odbehnúť maratón. Nechce však ísť do rizika, pretože ako sama hovorí, nie je umenie postaviť sa na štart, ale omnoho dôležitejšie je bezpečne dobehnúť do cieľa. „Ešte potrebujem čas, počúvam rady môjho trénera aj lekára. Je jedno, či to bude o pol roka alebo 5 rokov, ak budem na to pripravená a zdravie mi to dovolí, určite to raz skúsim.“

 Vybehajte si TOP formu! 7 zdravých účinkov vás bude motivovať

Ambiciózne ciele

Už o mesiac sa chystá na svoj tretí súťažný  polmaratón v Bratislave, kde počas tohto športového víkendu bude aj ambasádorkou na 10 kilometrov. „Budem tam nielen pre seba, ale hlavne pre všetkých ľudí, ktorí sa chcú hýbať napriek akýmkoľvek prekážkam bez rozdielu veku, pohlavia, kondície. Chcem motivovať tiež ľudí s diabetom, aby to skúsili. Nezáleží na akú dlhú trať, dôležité je postaviť sa na štart a skúsiť prísť do cieľa v akomkoľvek čase. A tak všetci, ktorí prídu, sa stanú víťazmi,“ dodáva Eva Niznerová.

Článok vznikol v spolupráci s organizátorom ČSOB Bratislava Marathon.

Môže vás zaujímať:

 Ako si vybrať správne tenisky na BEH? 
 Chcete byť na bežeckej trati úspešní? Inšpirujte sa radami trénera
► FOTO: Viete si šnurovať bežecké tenisky? Posledná dierka je kľúčová!
 Najväčšie chyby bežeckých začiatočníkov: Ako sa motivovať a vytrvať?

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Pôrod v dnešnej dobe trvá dlhšie až o tri hodiny! Môžu si za to ženy samy?

Pôrod v dnešnej dobe trvá dlhšie až o tri hodiny! Môžu si za to ženy samy?

dnes
Pred päťdesiatimi rokmi bol pôrod hračka. Postupne sa však predĺžila o dve až tri hodiny doba prvých pôrodných bolestí, ktorá predchádza... Čítať viac
 
Pestujte si v mejkape či púdri baktérie? Pozor na hubky a štetce

Pestujte si v mejkape či púdri baktérie? Pozor na hubky a štetce

včera
Nanášate si nimi na pleť mejkap či púder, ale venujete im nulovú pozornosť. Kedy ste si naposledy oprali štetce? Čítať viac
 
Prečo by ste mali ísť na masáž? Traja odborníci sa zhodli

Prečo by ste mali ísť na masáž? Traja odborníci sa zhodli

15.11.2019
Zlepšenie stavu chrbtice, odbúranie stresu, či kvalitnejšia pokožka. To všetko dosiahnete správnou masážou. Ak žijete sami, neváhajte... Čítať viac
 
Nepoužívajte elektrickú zubnú kefku ako sexuálnu hračku, varujú gynekológovia

Nepoužívajte elektrickú zubnú kefku ako sexuálnu hračku, varujú gynekológovia

14.11.2019
Rady a nápady šírené prostredníctvom sociálnych sietí inšpirujú ženy na podivuhodné aktivity. Napríklad použiť elektrickú zubnú... Čítať viac
 
Začali sa vám lámať vlasy? Kedy ste si naposledy kupovali fén?

Začali sa vám lámať vlasy? Kedy ste si naposledy kupovali fén?

13.11.2019
Naučte sa triky, vďaka ktorým si aj krehké vlasy udržia dlhšie pevné konce. Rozdvojeniu a lámaniu môže zabrániť aj správny strih. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Váš príbeh: Zdravotná sestra ochorela na chorobu, s ktorou sa denne stretáva v práci
Nina Haceková