predplatne
 

Ako cvičiť v tehotenstve? Prospejete sebe i dieťatku

03.11.2017

Mnohé nastávajúce mamičky sa obávajú toho, že by im akýkoľvek tréning v tehotenstve mohol ublížiť. Odborníci uisťujú, že vhodne zvolené cvičenie môže naopak pomôcť.

Posilňovanie nemusíte vynechať, stačí zvoliť menšiu záťaž, najlepšie pod dohľadom trénera.

Posilňovanie nemusíte vynechať, stačí zvoliť menšiu záťaž, najlepšie pod dohľadom trénera.Autor: Shutterstock.com

Deväť mesiacov sa nezdá byť dlhá doba na to, aby budúca mamička stihla svoje zdravie pošramotiť. V skutočnosti sa to ale dá aj za takú krátku dobu. Prílišný oddych a jedenie za dvoch, prípadne aj za troch, tak nie sú na mieste.

Vyvarujete sa mnohým možným problémom

Odborníci z Camilo José Cela University uvádzajú celý rad problémov, s ktorými sa môžu tehotné ženy stretnúť, ak pohyb a zdravé stravovanie zanedbajú. Ak sa ženy v tehotenstve málo hýbu a nezdravo sa stravujú, môže sa u nich rozvinúť preeklampsia, tehotenská cukrovka, bolesť chrbtice, ale aj inkontinencia. Nadmerne sa môže zvýšiť aj hmotnosť plodu. Celkovo sa tak zvyšuje pravdepodobnosť komplikácií pri pôrode a nutnosť rodiť cisárskym rezom.

Hrozí vám sekcia? 20 dôvodov pre vykonanie cisárskeho rezu 

Čoho sa netreba báť

Za predpokladu, že budúca matka nemá žiadne zdravotné kontraindikácie pre telesné cvičenie, cvičením svoje dieťa nijako neohrozuje. Nezvyšuje riziko predčasného pôrodu, nízkej pôrodnej hmotnosti, ani toho, že by plod nedostával dostatočné množstvo živín.

Cvičiť by sa nemali báť ani ženy, ktoré boli dovtedy zvyknuté skôr na sedavejší spôsob trávenia voľného času. Práve tehotenstvo je na začatie pravidelného cvičenia veľmi vhodné. Špeciálne to platí pre ženy, ktoré mali už pred tehotenstvom nadváhu, bolo u nich vyššie riziko tehotenskej cukrovky alebo trpeli zvýšeným krvným tlakom.

Lepšie podmienky pre rodičky?! Až po zverejnení slovenského dokumentu 

Koľko a ako často

Španielski výskumníci vypracovali pre tehotné aj niekoľko rád, ako by mali v tomto období cvičiť. Cvičiť počas tehotenstva je podľa nich prospešné, ale treba ho upraviť tak, aby nepredstavovalo riziko pre matku, ani pre dieťa. Budúce mamičky by si počas jedného cvičenia mali dopriať tak aeróbne, ako aj silové aktivity.

Jedno cvičenie by malo trvať od 45 do 65 minút a je vhodné nájsť si naň čas 3 alebo 4 x do týždňa. Pri cvičeniach ako sú joga a pilates výskumníci prekvapivo nezaznamenali významné zdravotné benefity, aj keď práve tieto aktivity sú v tehotenstve často odporúčané. Na druhej strane ale joga, či pilates, môžu dopomôcť k získaniu psychickej pohody a ku znižovaniu bolesti.

Zacvičte si
Jednoduché cviky vám uľavia aj v tehotenstve
 FOTOcviky v tehotenstve: Gravidjoga uľaví vašej chrbtici 

S malou prestávkou na začiatku

Intenzita cvičenia by mala byť mierna. V ideálnom prípade by mal každej žene nastaviť cvičenie jej osobný tréner, podľa jej možností a po celý čas tréning kontrolovať. U tehotných žien bez komplikácií sa odporúča začať s fyzickou aktivitou od 9. - 12. týždňa tehotenstva a pokračovať do 38. až 39. týždňa.

Čomu sa vyhnúť

Vyhnúť sa treba všetkým typom cvičenia, ktoré sú príliš namáhavé. Dôvodom je, že sa pri nich môže zvýšiť riziko hypotermie, či dehydratácie. Takisto sa môže znížiť prietok krvi maternice, čo môže následne ohroziť zdravie plodu. Je dobré vyhnúť sa napríklad behaniu na dlhé trate. Pri posilňovaní zas treba zabudnúť na príliš ťažké závažia. Nedoporučuje sa ani izometrický kontrakčný tréning.

Takisto treba vypustiť všetky aktivity, pri ktorých sa skáče, dochádza pri nich k nárazom alebo je pri nich vyššie riziko pádu. Medzi rizikové tak možno zaradiť aj obľúbené športy ako lyžovanie, korčuľovanie alebo bicyklovanie.

Tehotenstvo

V tomto článku sa zaoberáme Tehotenstvo ...viac
Autor: Zuzana Palátová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Ľahko si ich zameníte. 8 príznakov cyst na vaječníkoch vás môže zmiasť

Ľahko si ich zameníte. 8 príznakov cyst na vaječníkoch vás môže zmiasť

13.09.2019
Sú bežné, často zmiznú skôr, než si ich všimnete. No môžu tiež spôsobiť problémy, liečbu preto neodkladajte. Čítať viac
 
Dermatologička radí ako si správne čistiť tvár. Kedy treba začať používať pleťovú vodu?

Dermatologička radí ako si správne čistiť tvár. Kedy treba začať používať pleťovú vodu?

12.09.2019
Obyčajná voda pokožke na čistenie nestačí. Ako sa však vo veľkom množstve odličovacích prípravkov vyznať? Pomôžeme vám! Čítať viac
 
Koľko šancí sa oplatí dať partnerovi? A kedy je aj jedna príliš?

Koľko šancí sa oplatí dať partnerovi? A kedy je aj jedna príliš?

11.09.2019
Kedy sa ešte oplatí dať partnerovi druhú šancu a kedy nastal čas sa s ním rozísť? Niekedy sa oplatí na probléme zapracovať. Kedy je ale... Čítať viac
 
Lesklý nos treba zbaviť mazu. Nerobíte pri odmasťovaní chybu, ktorá to len zhorší?

Lesklý nos treba zbaviť mazu. Nerobíte pri odmasťovaní chybu, ktorá to len zhorší?

11.09.2019
Niekedy robíme s dobrým úmyslom presný opak toho, čo by sme mali. Napríklad si intenzívne odmasťujeme nos a T-zónu. Čo teda robiť, aby... Čítať viac
 
Je tu jeseň, čas venovať sa pokožke. S 5 krokmi dosiahnete dokonalú regeneráciu a omladenie

Je tu jeseň, čas venovať sa pokožke. S 5 krokmi dosiahnete dokonalú regeneráciu a omladenie

10.09.2019
Po lete potrebuje pleť regeneráciu a dôkladné ošetrenie. Obdobie pred príchodom zimy je na to ideálne. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Ako cvičiť v tehotenstve? Prospejete sebe i dieťatku
Zuzana Palátová