predplatne
 

Príbeh: Pre antikoncepčný implantát stratený v tele nemohla roky otehotnieť

04.09.2018

Po tom, čo lekári stratili antikoncepčný implantát v ramene Charlene Clarke, nemohla mladá žena roky otehotnieť, hoci chcela druhé dieťa.

Za normálnych okolností je vytiahnutie antikoncepčného implantátu z ramena rutinná záležitosť.

Za normálnych okolností je vytiahnutie antikoncepčného implantátu z ramena rutinná záležitosť. Autor: Shutterstock

V roku 2007, sedem týždňov po pôrode dcérky Aneily, vložili lekári do ramena vtedy 20-ročnej Charalene antikoncepčnú tyčinku. Už po pár dňoch sa jej však niečo nepozdávalo a v ruke pociťovala mučivú bolesť. Zašla za lekárom, ktorý implantát síce cítil a pokúšal sa ho odstrániť, no nedokázal ním pohnúť. Charlene teda poslal do nemocnice. Tam sa postupne nechala vyšetriť u ďalších dvoch lekárov, ktorí sa pod ultrazvukom snažili implantát lokalizovať a vybrať. „Bolo to dosť zúfalé a hlavne bolestivé. Musela som užívať lieky proti bolesti a začala som mať obrovský strach, že už nebudem môcť mať ďalšie dieťa,“ spomína mladá žena na ťažké chvíle. 

Ďalší príbeh: Teliesko proti počatiu dostalo Lauru na invalidný vozík!

10 a viac rokov bez možnosti počať?

V júni 2008 sa pokúsil odstrániť Charlenin antikoncepčný implantát plastický chirurg. „Bola som pod narkózou a verila som, že keď sa prebudím, moja nočná mora skončí. No sestrička mi povedala, že implantát nedokázali nájsť. Lekári nechceli rezať hlbšie, lebo hrozilo, že moja ruka by ostala paralyzovaná,“ opisuje Britka nie poslednú operáciu. Ešte horšie bolo, keď sa dozvedela, že implantát, ktorý sa síce odporúča vkladať len na trojročné obdobie, má účinnosť proti otehotneniu osem až desať rokov.

7 mýtov o otehotnení, ktorým stále veríte. Buďte múdrejšie!

Ďalšie chirurgické pokusy

Aj ďalší pokus na odstránenie tyčinky v januári 2009 zlyhal a Charlene upadla do depresie. „Nechcela som ani vychádzať von. Bola som hrozne nahnevaná na lekára, ktorý implantát vkladal, že kvôli nemu možno ostanem nadosmrti neplodná.“ V septembri 2010 bol tento lekár odsúdený a musel jej zaplatiť odškodné vyše 33 - tisíc eur. Stres prispel aj k rozchodu Charlene s partnerom.

Netrvalo dlho a stretla svojho budúceho manžela Erana. Ten ju presvedčil, aby zašla za ďalším lekárom, ktorý ju vyšetril a poslal k špičkovému plastickému chirurgovi. Po šiestich rokoch jej implantát konečne vyoperovali. „Plakala som od úľavy, že je to za mnou.“ Nasledovali dve tehotenstvá, ktoré, žiaľ, skončili potratom.

 
Foto: Shutterstock

O dva roky Charlene zistila, že je tehotná. Narodil sa jej synček Prince, ktorého po rokoch utrpenia, fyzického aj psychického, považuje doslova za zázračné dieťa. Nepeknú jazvu po vyberaní implantátu si Charlene nechala potetovať, takže jej vnútornú časť ramena zdobí anch, egyptský kríž. 

Neplodnosť

V tomto článku sa zaoberáme Antikoncepcia ...viac
Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

4 tlmiče na pôrodnú bolesť. V nemocnici si môžete vybrať

4 tlmiče na pôrodnú bolesť. V nemocnici si môžete vybrať

dnes
Nie ste odkázaná zvládnuť bolesť sama. V pôrodnici sú na to, aby vám pomohli. Čítať viac
 
Depresia ukrytá za široký úsmev. Nový typ choroby láme vedcom hlavy

Depresia ukrytá za široký úsmev. Nový typ choroby láme vedcom hlavy

včera
Prečo samovraždy páchajú aj ti najusmievavejší a najsrdečnejší ľudia? Vedci prišli na príčinu. Čítať viac
 
Príbeh: Kliešť jej zničil život. Lauru paralyzovala choroba, na ktorú nevedia nájsť liečbu

Príbeh: Kliešť jej zničil život. Lauru paralyzovala choroba, na ktorú nevedia nájsť liečbu

včera
Mladá žena si myslí, že lymskú boreliózu mala v sebe roky. Keď sa naplno prejavila, bolo už neskoro. Teraz hľadá možnosti, ako sa vyliečiť.... Čítať viac
 
Ženám s reumou pomáha pokrok v liečbe: „Slovo mama stojí za to!

Ženám s reumou pomáha pokrok v liečbe: „Slovo mama stojí za to!"

21.02.2019
Hovoria tak ženy, ktoré dnes aj s reumatickým ochorením majú vlastné deti. Ako to zvládajú a čo na to odborníci? Čítať viac
 
Nežiaduce účinky antikoncepcie. Musíte ich akceptovať?

Nežiaduce účinky antikoncepcie. Musíte ich akceptovať?

19.02.2019
Hormonálna antikoncepcia zabráni počatiu len ak ju užívate naozaj dôsledne podľa návodu. Ak vám je z piluliek zle, možno občas rada... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Príbeh: Pre antikoncepčný implantát stratený v tele nemohla roky otehotnieť
Martina Palovčíková