Chybná diagnóza: Zatvorili ju na psychiatrii, no dievča pomaly umieralo!

05.10.2017

Rodina už situáciu nezvládala a poslala Emily na psychiatriu. Stav mladej ženy sa liekmi stále zhoršoval, lekári boli bezradní. Zachránila ju novinárka.

Bunky vlastného tela jej napadli mozog.

Bunky vlastného tela jej napadli mozog.Autor: Facebook/ Emily Gavigan

Dievčina mala panický strach, že ju niekto prenasleduje, a bála sa, že sa jej rodine stane niečo zlé. „Ešte teraz som úplne rozrušený, keď si na to spomeniem," priznáva jej starý otec v rozhovore pre CNN.

Váš príbeh: Mŕtvica v 30-ke Riša takmer dostala, prežil vďaka pokazenému cétečku 

Emily študovala v druhom ročníku na univerzite v pensylvánskom meste Scranton, keď ju začali prenasledovať perzekučné bludy. Nasledoval jeden pobyt v nemocnici za druhým. Lekári nakoniec skonštatovali, že Emily trpí vážnou psychickou chorobou.

Foto: Shutterstock.com

„Predpisovali jej jeden liek za druhým, ale bez výsledku," rozpráva otec. Lieky nielenže nepomáhali, ale naopak, jej stav sa neustále zhoršoval. K halucináciám sa pridal prázdny pohľad a strnulosť tváre. Zhoršila sa jej reč, bola nezrozumiteľná a plná nezmyslov. Náruživá krasokorčuliarka čoraz ťažšie chodila, až napokon skončila na invalidnom vozíku.

Náhoda

Rok po tom, čo sa u dievčiny začali prejavovať záhadné symptómy, uvideli jej rodičia v televízii NBC epizódu z programu Today Show. Hosťom bola reportérka Susannah Cahalan. Rozprávala o tajomnej chorobe, ktorá jej kedysi ničila život. „Ktovie, koľkí ľudia trpia rovnakým ochorením, ale dodnes im nikto neurčil správnu diagnózu?" pýta sa novinárka, ktorá po vyliečení napísala autobiografickú knihu.

Reportérkin príbeh sa Caviganovcom zdal povedomý - paranoja, čudné správanie až nepríčentosť, popletená reč, strnulá tvár, namáhavá chôdza presne ako u Emily! Opätovne kontaktovali lekárov s tým, že ich dcéra má rovnaké ochorenie ako známa žurnalistka.

O rok neskôr

„Musíte sa zmieriť s tým, že vaše dieťa je psychicky choré," presviedčal ošetrujúci lekár Emilinho otca. Ale rodina to stále nechcela akceptovať. Znovu nasledovali vyšetrenia a hospitalizácie. Až kým lekári nezistili správnu diagnózu: mladá žena má autoimúnnu encefalitídu.

Záchvaty a halucinácie

Autoimunitné ochorenie znamená, že imunitný systém je nadmerne aktívny a napáda niektoré štruktúry vlastného tela. V Emilinom prípade zasiahol časť mozgu, ktorá obsahuje NMDA receptory. Tie spoluzodpovedajú za vzájomnú komunikáciu mozgových buniek. Ak proces nefunguje normálne, negatívne ovplyvňuje vnímanie, pamäť, ale aj celé telo.

Pacient trpí okrem iného halucináciami, epileptickými záchvatmi, poruchami spánku či zmenou osobnosti. Zápal mozgu, encefalitídu, väčšinou zapríčiňujú vírové infekcie, no pôvodca často ostáva neznámy.

Málo známa choroba

Ochorenie sa pritom dá zistiť jednoduchým testom. Lekár prikáže pacientovi nakresliť hodinky s ciferníkom. Ak ten umiestni všetky hodiny na pravú stranu, výsledok testu je pozitívny. Samozrejme, treba ho ešte potvrdiť laboratórnymi metódami. „Autoimunitná encefalitída nie je úplne nová choroba, " tvrdí uznávaný neurológ Josep Dalmau pre CNN.

Foto: Shutterstock.com

Mnohým pacientom však lekári stanovia nesprávnu diagnózu a predpíšu im lieky, ktoré symptómy ešte zhoršia. Až vystúpenie Susannah Cahalan v televíznej šou spôsobilo, že ochorenie sa stalo známym. „V roku 2007 sme evidovali celosvetovo približne desať prípadov, teraz sú ich tisícky," objasňuje odborník.

Liečite sa bez lekára? Voľnopredajné lieky vás môžu zabiť

Autoimunitný zápal mozgu sa dá liečiť - paradoxne liekmi, ktoré oslabujú imunitný systém. Emily sa konečne po roku od stanovenia správnej diagnózy mohla postaviť na ľad a zakorčuľovať si ako kedysi. Aj vďaka novinárke Calahan: „Keby Susannah verejne neprehovorila o svojej chorobe, bola by som teraz už mŕtva," myslí si.

Ďalšie skutočné príbehy na iZdravie.sk: 

Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Mešká vám menštruácia? Príčinou nemusí byť len tehotenstvo

Mešká vám menštruácia? Príčinou nemusí byť len tehotenstvo

včera
Doteraz ste dostali menštruáciu presne podľa hodiniek, no zrazu vás nechala čakať? Príčin je niekoľko: Boli ste v strese? Brali lieky?... Čítať viac
 
Iba zásadoví alebo demisexuál? Je ich stále viac. Prečo?

Iba zásadoví alebo demisexuál? Je ich stále viac. Prečo?

23.02.2018
Ako rýchlo sa dokážete zamilovať? Na prvý pohľad? Na druhý? Alebo sa oťukávate najmenej mesiac? Demisexuálom to trvá poriadne dlho.... Čítať viac
 
Poznáme výhercu valentínskych parfumov! Na čom stojí váš vzťah?

Poznáme výhercu valentínskych parfumov! Na čom stojí váš vzťah?

23.02.2018
Všetci vieme, že ošiaľ zo všetkého nového časom vyprchá. Avšak sú piliere, vďaka ktorým budete šťastní tak dlho, kým nedovolíte, aby... Čítať viac
 
3 TOP zbrane proti vráskam. Nezmeškajte správny čas, sú účinnejšie!

3 TOP zbrane proti vráskam. Nezmeškajte správny čas, sú účinnejšie!

22.02.2018
Mimické vrásky s vami rastú. Ak nechcete, aby vás prerástli, môžete proti nim zakročiť buď veľmi skoro, alebo o to účinnejšími zbraňami.... Čítať viac
 
Ktoré veci z kúpeľne odložiť? Zistite, na čo zabúdate

Ktoré veci z kúpeľne odložiť? Zistite, na čo zabúdate

22.02.2018
Zmenám teploty a nadmernej vlhkosti sa v kúpeľni zbavíte len ťažko. Práve tie však škodia nielen kozmetike. Čítať viac
 
 

wanda.sk