predplatne
 

Dermatologička radí: Ako si správne ošetrovať suché ruky?

15.03.2020

Niekedy sú ako hrable, podpíše sa pod to nielen časté umývanie, ale i upratovanie v domácnosti. Čo všetko oberá ruky o vlhkosť a ako im opäť vrátiť hebkosť?

Nízky počet mazových žliaz, ustavičný kontakt s vonkajším prostredím… Ruky musíte chrániť nielen umývaním.

Nízky počet mazových žliaz, ustavičný kontakt s vonkajším prostredím… Ruky musíte chrániť nielen umývaním.Autor: Shutterstock

Koža chrbtov rúk obsahuje málo mazových žliaz. „Prirodzená tvorba mazu, ktorý by ich aspoň čiastočne chránil pred vysušovaním, túto úlohu nespĺňa,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Na dlaniach nemáme mazové žľazy vôbec.“ Pokožka rúk je tak často citlivejšia ako pleť na tvári. 

Odmasťuje nielen riad

Pokožku počas dňa ešte oslabí kontakt s vodou. Poriadnou skúškou je aj umývanie riadu, ktorý chcete zbaviť mastnoty. Práve preto máte ruky suchšie po víkendoch alebo sviatkoch, keď viac varíte i umývate riad. „Prirodzenú ochrannú lipidovú bariéru čiastočne odstráni aj čistá voda. Nehovoriac ešte o používaní bežných čistiacich prostriedkov, mydiel alebo saponátov, ktorých základnou funkciou je odmasťovať.“ Čistiaci prostriedok jednoducho nerozlišuje, či ide o riad alebo vaše ruky. Myslíte si, že váš manžel nemá suché ruky, lebo neumýva riad? Hoci muži majú pokožku na rukách prirodzene hrubšiu, ťažkosti sa im nevyhýbajú, len majú iný pôvod. Popraskaná, suchá koža trápi najmä tých, ktorí pracujú manuálne alebo robia veľa s papierom. Aj takto namáhané ruky potrebujú krém, hoci ho muži na rukách nemajú radi.

Zádery nie sú normálne! Čo vám chýba a na čo si musíte dať extrémny pozor?

Nahraďte chémiu

Základným a najdôležitejším krokom, ako udržať ruky vo forme, je krémovanie. Výhodou je, že na trhu nájdete nespočetné množstvo špeciálnych výrobkov, takže sa nemusíte báť nepríjemného lepkavého či mastného pocitu po ich aplikácii. Každý si môže nájsť ten svoj. Aby ste dosiahli všetky pozitívne účinky, krémovanie musí byť pravidelné. Nezačnite s aplikáciou prípravkov až keď máte ruky také suché, že sa nimi môžete škriabať. Krémujte si ruky už preventívne. „Najmä pri umývaní kúpeľne a toalety používajte rukavice. Práve vtedy pokožka prichádza do kontaktu s agresívnejšími čistiacimi prostriedkami. Domácnosť však môžete čistiť aj pomocou octovej vody a sódy bikarbóny,” pridáva tip odborníčka, ktorá ich sama využíva. 

Video: Známa tvár riziko nepodceňuje. Cestovanie patrí k jej práci. Ako sa chráni?

Mydlá s pridanou hodnotou

Nedá sa presne určiť, ako najšetrnejšie vybaviť bežnú hygienu rúk. Umývať si ich v každom prípade treba. Skúste si pozornejšie čítať etikety či už na tuhých alebo tekutých mydlách. V mnohých možno síce nájdete na jednej strane odmasťujúce látky, na druhej však môžu byť obohatené o hydratačné, výživné či premasťujúce krémy a oleje. Pokožku rúk môže vylepšiť aj peeling. Pripraviť si ho môžete doma z jemnejšieho kryštálového cukru a ľubovoľného oleja. Vybrať si môžete mandľový, konopný, olivový či avokádový. Zmesou si premasírujte dlane i chrbát rúk. V prípade podráždenej, popraskanej a príliš začervenanej pokožky peeling radšej odložte.

Koronavírus: Pandémia dobehla už aj Forresta Gumpa. Do sveta vyslal dôležitý odkaz

Ukážte ich odborníkovi

Návštevu odborníka si vyžaduje dlhodobé svrbenie, šúpanie, pálenie tvorba prasklín i rôzne typy ekzémov. „Najčastejšie kontaktná či iritačná dermatitída, ale aj atopický či dyshidrotický ekzém, prípadne iné kožné ochorenia rúk,“ približuje doktorka Michaela Blaško. „Takú kožu už treba liečiť. Väčšinou ide o aplikáciu krémov a mastí, ktoré kožu zmäkčia a intenzívne premastia.“ V prvej fáze ide o prípravky s obsahom urey, kyseliny salicylovej či mliečnej. Ak sa už na rukách objaví ekzém, využívajú sa na liečbu masti s obsahom kortikoidov. Podľa slov odborníčky v prípade prasklín musia siahnuť po krémoch, ktoré obsahujú aj antibiotikum. Ich aplikácia zabraňuje vzniku bakteriálnej super infekcie.

12 zásad pre život s ekzémom. Hlavne ho liečte, hrozí niečo horšie!

Vinník v domácnosti

Po diagnostikovaní ekzému či iných ťažkostí, sa však oplatí urobiť viac, ako si len ruky krémovať predpísaným prípravkom. Vo väčšine prípadov sa za vzniknutými problémami skrývajú saponáty, ktoré používate v domácnosti pri bežných činnostiach, ako je umývanie riadu či podlahy. „Okamžite ich treba nahradiť inými, šetrnejšími prípravkami,“ upozorňuje dermatologička. „Môžete zaviesť aj mechanické opatrenia, ako je používanie ochranných rukavíc. Hlavne však pokožku neustále premasťujte.“ Ak vám prekážajú klasické gumené rukavice, poobzerajte sa po takých, ktoré sú zvnútra bavlnené.

Čítajte aj:

Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Narodení v pandémii: Kvôli koronavírusu sa menia aj pôrody

Narodení v pandémii: Kvôli koronavírusu sa menia aj pôrody

dnes
Zdravotníci musia dodržiavať prísny hygienicko-epidemiologický režim a v nemocniciach sú zakázané návštevy. Čítať viac
 
Vankúš i paplón by ste mali pravidelne prať. Viete prečo a ako?

Vankúš i paplón by ste mali pravidelne prať. Viete prečo a ako?

03.04.2020
Chystáte sa doma upratovať? Nezabudnite na vankúše či paplóny. Budú nielen belšie, ale aj bez roztočov. Čítať viac
 
Kvetka Horváthová si s rodičmi teraz len telefonuje. Čo všetko ešte musela obmedziť?

Kvetka Horváthová si s rodičmi teraz len telefonuje. Čo všetko ešte musela obmedziť?

02.04.2020
Aj moderátorka Kvetka Horváthová (43) zmenila kvôli šíriacej sa pandémii svoj denný režim. Ako sa zachránila pred operáciou a prečo... Čítať viac
 
Bolí vás chrbát? Pozrite sa, čo nosíte v taške a cez ktoré plece ju máte prehodenú

Bolí vás chrbát? Pozrite sa, čo nosíte v taške a cez ktoré plece ju máte prehodenú

30.03.2020
V pondelok si prehodíte tašku cez plece a vybehnete z domu. V piatok vás trápia bolesti hlavy a stuhnutá šija. Akú hmotnosť by nemala... Čítať viac
 
O chvíľu rodíte? 5 tipov ako na prirodzený pôrod v tomto neľahkom období

O chvíľu rodíte? 5 tipov ako na prirodzený pôrod v tomto neľahkom období

25.03.2020
Ako prekonať prirodzený strach z pôrodu? Ako sa naň pripraviť? O praktických tipoch a skúsenostiach hovorí pôrodná asistentka Elena... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Dermatologička radí: Ako si správne ošetrovať suché ruky?
Katarína Posluchová