predplatne
 

Smiech je nástrojom vo vzťahu: Urážajú vás posmešky partnera? Čítajte!

23.10.2018

To, aký máte vzťah ku smiechu a aké situácie vás rozosmejú, má podľa výskumu vplyv aj na vašu spokojnosť v sexuálnom živote.

Ste radi stredobodom pozornosti? Alebo sa radšej bavíte na iných? Zmysel pre istý typ humoru a partnerská spokojnosť spolu podľa odborníkov súvisia.

Ste radi stredobodom pozornosti? Alebo sa radšej bavíte na iných? Zmysel pre istý typ humoru a partnerská spokojnosť spolu podľa odborníkov súvisia.Autor: Shutterstock.com

Smiech hrá vo vzťahu ľudí pomerne dôležitú úlohu. „Už skoršie štúdie ukázali, že ľudia si hľadajú partnera, ktorý má zmysel pre humor a rád sa smeje,“ hovorí psychológ profesor René Proyer z Univerzity Martina Luthera v nemeckom Halle, ktorý viedol novú štúdiu o smiechu. 

Čítajte: Jediná nákaza, ktorá vám prospeje: 8 zdravých účinkov smiechu

Smiech na vlastný účet či účet druhého?

Spôsob, akým ľudia reagujú na to, že ste sa zasmiali, sa veľmi líši. Niektorí sa obávajú, že sa im vysmievate. „Majú tendenciu interpretovať smiech ako niečo negatívne alebo hanlivé,“ vysvetľuje Proyer. Ďalší sú radi stredobodom pozornosti a zámerne vyvolávajú situácie, pri ktorých sa na nich iní smejú. Pre mnohých ľudí je to, že sa na nich zabávajú, vyjadrením uznania. Ďalšou charakteristikou je radosť zo smiechu pri vtipkovaní na účet druhých.

„Tieto tri charakteristiky patria k osobnostným črtám. Nemusíte byť vyhranený typ, ale tieto tri charakteristiky sa vo vás môžu rôzne kombinovať. Napríklad máte radi, ak sa iní smejú, ale prekáža vám, ak sa smejú na vás. 

Radosť zo smiechu a zo sexu spolu súvisia

Výskumníci sa snažili zistiť, ako vzťah ku smiechu môže ovplyvniť spokojnosť v partnerskom vzťahu aj spokojnosť so sexuálnym životom.  Zistili, že partneri sú si často podobní z hľadiska ich individuálnych charakteristík. Ak sa páry zhodovali vo vzťahu k smiechu, boli zvyčajne viac spokojné aj v partnerskom vzťahu.

Napríklad provokovanie iných, aby sa smiali na vás, čiže dokázať si sám so seba urobiť srandu, má pozitívne účinky. „Ženy hlásili častejšie, že majú tendenciu byť spokojné so svojim vzťahom a cítili sa viac priťahované k svojmu partnerovi. Ony aj ich partneri mali tendenciu byť rovnako spokojní s ich sexuálnym životom,“ vraví Proyer. Naopak vlastnosť, kedy sa skôr obávate, že sa na vás niekto zasmeje, má viac negatívne účinky na partnerstvo. Ľudia, ktorí majú takýto strach, sú vo svojom vzťahu menej spokojní a majú tendenciu nedôverovať svojmu partnerovi. To má aj dôsledky pre partnera - muži častejšie uvádzali, že sa necítia celkom spokojní so svojim sexuálnym životom, ak sa ich partnerka obáva, že sa jej budú smiať. 

Zdravotný klaun Janko Morávek: Deti smiech lieči, aj keď je to vážne

Nástroj aj v rukách psychológa

Psychológovia ale nenašli takúto vzájomnú súvislosť, pokiaľ ide o smiech a spokojnosť vo vzťahu, ak ide o ľudí, ktorí radi zosmiešňujú ostatných. Tieto páry sa však častejšie snažili argumentovať. „To nie je prekvapujúce, keďže títo ľudia často zájdu vo svojich poznámkach na druhých príliš ďaleko, čo môže viesť k nutnosti ďalšej argumentácie,“ hovorí výskumník. 

Samozrejme, len to, či sa obaja radi smejete a na čom sa smejete nemôže byť dostačujúcim ukazovateľom, či je váš partnerský vzťah dobrý. Vždy je lepší ten vzťah, kde zažívate šťastie, čo môže smiech naznačovať. No napríklad pre psychológa, ktorý by riešil vašu partnerskú krízu, môže byť dôležitá informácia pre terapiu aj to, že jeden z vás sa cíti zle, ak sa na ňom druhí smejú. 

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Stará jazva na bruchu môže spôsobiť reflux, bolesť chrbta či hlavy. Masírujte si ju!

Stará jazva na bruchu môže spôsobiť reflux, bolesť chrbta či hlavy. Masírujte si ju!

dnes
O čerstvú pooperačnú jazvu sa od začiatku dobre starajte a palicu nelámte ani nad starou jazvou. Nemôžete tušiť, v ktorej časti tela... Čítať viac
 
Takto sa šíri chrípka! 7 vecí, na ktoré sa pri chorobe zamerať, aby ste sa nenakazili

Takto sa šíri chrípka! 7 vecí, na ktoré sa pri chorobe zamerať, aby ste sa nenakazili

včera
V domácnosti, ale aj v práci. Kde všade sú zdroje nákazy? Možno i tam, kde by ste ich vôbec nečakali. Čítať viac
 
TEST: A že hygienické! V týchto vreckovkách našli baktérie!!! Čim si to čistíte nos?

TEST: A že hygienické! V týchto vreckovkách našli baktérie!!! Čim si to čistíte nos?

19.02.2020
Chcete si vyčistiť dutiny, a namiesto toho vdýchnete nečistoty, ktoré vám ich podráždia. Použitím bežnej papierovej vreckovky!... Čítať viac
 
Keď štítna žľaza hlási problém. 9 signálov, ktoré nesmiete prehliadnuť

Keď štítna žľaza hlási problém. 9 signálov, ktoré nesmiete prehliadnuť

18.02.2020
Všímajte si varovné príznaky, pretože problémy so štítnou žľazou sa neoplatí podceňovať. Radšej utekajte k lekárovi. Čítať viac
 
9 najväčších zabijakov pečene. Porazte aspoň troch a budete žiť dlhšie

9 najväčších zabijakov pečene. Porazte aspoň troch a budete žiť dlhšie

17.02.2020
Najhoršie miesto na kilá navyše je brucho, vrastú totiž rovno do pečene. Dobrá správa je, že aj pečeň môže schudnúť, ak jej to dovolíte.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Smiech je nástrojom vo vzťahu: Urážajú vás posmešky partnera? Čítajte!
Martina Palovčíková