predplatne
 

Jednoduchý zákrok vás omladí až o 20 rokov a dokáže oddialiť menopauzu!

05.08.2019

Polhodinová operácia mení životy žien, ktoré trpia vedľajšími prejavmi prechodu. Posúvať jeho hranicu o mnoho rokov má však aj svojich odporcov.

Keď tikajú biologické hodiny... Všetko zastaví unikátny zákrok. Je pre každú?

Keď tikajú biologické hodiny... Všetko zastaví unikátny zákrok. Je pre každú?Autor: Shutterstock

Poznajú to milióny žien na celom svete - problémy s osteoporózou, komplikácie so srdcom a mnohé psychické a emocionálne výkyvy typické pre obdobie menopauzy. Najnovšia revolučná metóda z Británie sľubuje tento stav posunúť až o 20 rokov, a to vďaka polhodinovej nenáročnej operácii. Prelomový nie je len výsledok, ale aj postup, akým to lekári docielia - jednoduchým spôsobom odoberú tkanivo z vaječníkov a implantujú ho do podpazušia. Spustia tým hormonálne zmeny, po ktorých sa začne ženské telo správať úplne inak - omnoho mladšie, než je v skutočnosti. 

Čítajte aj: TEST: Blížite sa k menopauze? Zvykne začať okolo 40-tky

Nápad prichádza z dielne slávneho britského vedca Simona Fishela, ktorý okrem iného stojí za narodením prvého človeka „zo skúmavky” po umelom oplodnení. Novou metódou chce dať nádej mnohým ženám, ktorých trápia prejavy menopauzy a chceli by ich oddialiť. „Ženy dnes žijú dlhšie než kedykoľvek predtým. Je celkom pravdepodobné, že mnoho z nich bude žiť v období po menopauze omnoho dlhšie ako v plodnom období. Umožňujeme ženám, aby prevzali kontrolu nad vlastným zdravím tým, že prirodzene oddialia menopauzu,” cituje autora revolučnej metódy Simona Fishela britský server Daily Mail.

Ako to funguje

Metóda funguje na princípe zmrazenia vlastného tkaniva, ktoré sa následne opäť implantuje do tela. Štepenie vaječníkov, alebo takzvaná kryoprezervácia ovariálneho tkaniva, zahŕňa odobratie zdravého tkaniva z vaječníkov ženy na oddialenie nástupu menopauzy. 

Počas chirurgického zákroku lekári odoberú žene malú časť tkaniva z jedného vaječníka, nechajú ho zmraziť pri teplote -150 °C a uložia ho do kryobanky. Akonáhle dosiahne menopauzu, lekári tkanivo rozmrazia a transplantujú ho do jej podpazušia. Tým sa naštartuje prirodzená tvorba hormónov, ktoré zastavia proces prechodu a jeho nepríjemných vedľajších účinkov - ako napríklad návaly horúčav, zmeny nálad a znížená sexuálna túžba. 

Bojíte sa prechodu? Mayské ženy ním netrpia a nemusíte ani vy!

Zmenil jej život

Britský server Daily Mail uvádza, že tento zákrok už podstúpilo 9 žien vo veku 22 až 36 rokov. Tridsaťminútová operácia, ktorá je zatiaľ dostupná len v súkromnej klinike doktora Fishela, je v súčasnosti drahou záležitosťou. Náklady na ňu sa môžu vyšplhať od 7-tisíc až do výšky 11-tisíc libier.

Napriek tomu je o zákrok záujem. Jednou z prvých žien, ktoré ho podstúpili, je 33-ročná učiteľka Dixie-Louise Dexterová z Woodville v Derbyshire. Lekári jej v 20. rokoch diagnostikovali endometriózu, teda ochorenie, pri ktorom sa bunky sliznice maternice rozrastajú mimo dutinu maternice. Vlani preto podstúpila hysterektómiu - čo je zásah, pri ktorom sa odstráni maternica a v prípade potreby aj krčok maternice, vaječníky i vajcovody. Pri tej príležitosti jej tiež vykonali novú metódu štepenia vaječníkov určenú pre odklad nástupu menopauzy.

 Ako súvisia návaly horúčavy v menopauze s rakovinou prsníka?

Pochvaľuje si

Britka si pochvaľuje, že od tej doby netrpí žiadnymi vedľajšími príznakmi, ako boli bolesti, zmeny nálad a zlý spánok. „Najskôr som sa trochu bála, pretože som o niečom takom nikdy nepočula. Dnes si však hovorí, aké som mala šťastie, že ma na tento nový typ zákroku vybrali. Už predtým som mala príznaky menopauzy, ktoré sa po operácii stratili,” hovorí pre Daily Mail.  

Viac ako rok po zákroku je Dixie-Luise plne zotavená a jej bolesti sú minulosťou. „Kvalita môjho života sa dramaticky zvýšila. Nemôžem uveriť, že niečo tak jednoduchého, niečo, čo bolo vo mne už predtým, mohlo kompletne zmeniť môj život. Viedla k tomu nepríjemná cesta, ale keby som si mala znovu vybrať, miliónkrát by som sa rozhodla rovnako,” hovorí mladá žena.

Kritizujú ju

Metóda má však aj svojich odporcov. Niektorí experti upozorňujú na to, že zákrok môže spôsobiť neplodnosť. Čo v prípade žien vo veku okolo 30 rokov, ktoré ešte chcú mať deti, je problém. „Môže to oddialiť menopauzu, môže to však spôsobiť neplodnosť. Je to liečba, o ktorej si nemyslím, že by ste ju chceli urobiť, iba ak existuje vážne riziko rakoviny,“ povedal Robert Winston, ktorý viedol priekopnícky výskum liečby oplodnenia in vitro v nemocnici Hammersmith. Pridávajú sa aj ďalší experti, ktorí pripomínajú, že metóda si žiada ešte roky overovania, či je bezpečná a efektívna. 

4 príznaky predčasnej menopauzy. Pomôžu vám včas sa na ňu pripraviť

V tomto článku sa zaoberáme Menopauza ...viac
Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Roztržitosť za volantom je príčinou až štvrtiny dopravných nehôd

Roztržitosť za volantom je príčinou až štvrtiny dopravných nehôd

včera
Tri štvrtiny vodičov sa tesne pred nehodou venuje veciam, ktoré znižujú ich koncentráciu, a nemôžu sa tak plne sústrediť na dianie... Čítať viac
 
5 prírodných trikov pre rýchlejší rast vlasov. Vyskúšajte rozmarínovú masáž

5 prírodných trikov pre rýchlejší rast vlasov. Vyskúšajte rozmarínovú masáž

včera
Túžite po dlhých vlasoch, ale nedarí sa vám tento sen naplniť? Vyskúšajte silu prírody a triky na rýchlejší rast vlasov. Čítať viac
 
„Tabletka po” pomôže, aj keď ste ešte hormonálnu antikoncepciu nebrali

„Tabletka po” pomôže, aj keď ste ešte hormonálnu antikoncepciu nebrali

včera
V dnešnej dobe už do svadby čaká málokto a sex je bežnou súčasťou vzťahov. V každom prípade sa však treba chrániť - či už pri samotnom milovaní... Čítať viac
 
TEST: Ako sa držíte za ruky? Čo prezradí spojenie dlaní o vašom vzťahu?

TEST: Ako sa držíte za ruky? Čo prezradí spojenie dlaní o vašom vzťahu?

22.08.2019
Ak vás polovička chytí v správny moment za ruku stojí to za to. Obyčajné gesto vás vie upokojiť, ale i dodať silu. Kedy a ako ste sa držali... Čítať viac
 
Veľký antistresový HOROSKOP: Čo vaše znamenie dostane rýchlo späť do pohody?

Veľký antistresový HOROSKOP: Čo vaše znamenie dostane rýchlo späť do pohody?

21.08.2019
Pripúšťate si veci, ktoré by ste až tak nemuseli, no neviete s tým nič urobiť. Alebo vás z ničoho nič prepadnú negatívne myšlienky?... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Jednoduchý zákrok vás omladí až o 20 rokov a dokáže oddialiť menopauzu!
nh