predplatne
 

Gynekologička Monika Zimanová: Pôrod ovplyvní celý váš život, svoje deti som priviedla na svet v Česku

05.01.2020

Gynekologička Monika Zimanová (32) je mamou na rodičovskej dovolenke, no dva dni v týždni pracuje v nemocnici. Rodičky v Žiari nad Hronom a okolí na ňu nedajú dopustiť.

Mladá lekárka vedie aj predpôrodné kurzy. Ako mama dvoch malých detí dokáže rodičky veľmi dobre chápať aj ľudsky.

Mladá lekárka vedie aj predpôrodné kurzy. Ako mama dvoch malých detí dokáže rodičky veľmi dobre chápať aj ľudsky.Autor: archív M.Z.

Kedy ste sa definitívne rozhodli pre štúdium medicíny?

Moja najobľúbenejšia rozprávka bola a asi aj stále je Bol raz jeden život. O medicíne som začala uvažovať v treťom ročníku gymnázia, no dostať sa na fakultu sa mi zdalo nereálne. Nakopli ma moji najbližší, ktorí mi dodali sebavedomie a vytvorili podmienky, aby som mohla sedieť nad knihami, koľko len budem vládať. 

Bolo od začiatku jasné, že sa chcete špecializovať na gynekológiu?

O gynekológiu som sa začala viac zaujímať vďaka medzinárodnému študentskému projektu FGC, The first gynaecology consultation, čiže Prvá gynekologická prehliadka, ktorý sme so spolužiačkou začali rozbiehať v rámci Martinského klubu medikov. Cieľom projektu je šíriť osvetu o dôležitosti preventívnych gynekologických prehliadok a zbaviť dievčatá strachu z lekárov. 

Lekárka radí: Ako bez liekov zmierniť menštruačné bolesti?

Stážovali ste na gynekologicko-pôrodníckom oddelení v nemocnici v Izraeli. Čo vám to dalo?

Mesačná stáž v Haife bol zážitok nielen cestovateľský a kultúrny, ale tiež odborná skúsenosť na celý život. Ak by všetci mladí lekári v rámci napríklad predatestačnej prípravy mali bežne dostupnú možnosť vycestovať a stretnúť sa v praxi s inými riešeniami danej problematiky, bolo by to pre naše zdravotníctvo obrovské plus. Otázka je, kto by to zaplatil a koľkí by sa na Slovensko ešte vrátili...

Prečo ste po skončení školy nastúpili do nemocnice na Morave a nie na Slovensku?

Som z obce Prochot a prvotný plán bol nastúpiť do najbližšej nemocnice, teda v Žiari nad Hronom, kde ma však neprijali. Plán B, bol ísť na Moravu, teda nie ďaleko od rodiny, ale bývať samostatne. Vzniklo viac príležitostí a ja som sa rozhodla pre gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Krnove. Dala som na prvý dojem z nemocnice, ľudí, mestečka, a dnes to hodnotím ako jedno z mojich najlepších rozhodnutí. Pracovala a žila som tam dva roky, potom som prešla do Banskej Štiavnice. 

Globálne otepľovanie vyvoláva predčasné pôrody. Radšej si bábo nenačasujte na leto

Ale prvého synčeka odišli rodiť do Krnova. Prečo?

Pôrodnica v Krnove pre mňa, ako rodičku, znamenala pocit bezpečia a dôvery. Poznala som ich systém práce, priestory, dôverovala som personálu. Mala som svoju predstavu prirodzeného pôrodu, a v tom duchu som sa naň aj pripravovala. V krnovskej pôrodnici je bežná prítomnosť sprevádzajúcej osoby celý čas, použitie vane, sprchy či iných úľavových prostriedkov podľa aktuálnych pocitov rodičky. S ochotou vám napustia horúcu vaňu, pustia relaxačnú hudbu, zapnú arómalampu... V rámci prípravy na pôrod, ale i počas neho bylinné naparovanie. Hovoríme, samozrejme, o fyziologickom, prirodzenom stave ženy aj dieťaťa pri pôrode. Ďalej je to napríklad možnosť podania epidurálu počas celých 24 hodín, to nie je štandard v každej nemocnici. Nehovoriac o slobodnom výbere polohy v druhej pôrodnej dobe alebo pôrod vo vani. V súčasnosti už majú k dispozícií i pôrodný bazén a mobilný pôrodný systém, čo je vo svete využívané vybavenie pôrodných sál. Neviem o žiadnej pôrodnici na Slovensku, ktorá by to mala. V prípade cisárskeho rezu v spinálej anestézii je tam automatický kontakt matky s dieťatkom koža na kožu ešte v operačnej sále. V celkovej anestézii sa dieťatko položí na otca. Pri spontánnom pôrode, keď to stav matky aj dieťatka dovoľuje, je rutinou kontakt koža na kožu a prvé ošetrenie novorodenca na tele matky. Váženie a meranie prebehne až po dvoch hodinách. Asi uznáte, že možností je tam viac.

Váš druhý synček sa narodil na Slovensku?

Narodil sa tiež v Krnove. Som nesmierne vďačná za pomoc mojej mamy a partnera, lebo bez ich pochopenia a asistencie by to nešlo. Pôrody vnímam to ako najkrajšie a najposilňujúcejšie zážitky života. Potvrdilo mi to, že nie je dobrý a zlý pôrod, ale dobrý a zlý pocit z pôrodu a zo seba samej. 

Snažíte sa ako gynekologička viesť podobne pôrody s vašimi pacientkami? Mali ste nejakého školiteľa?

Nedá mi nespomenúť hlavnú sestru z Krnova, pani Petřekovú. Vďačím jej za mnohé, o čom ona sama ani netuší. Ona bola tá, ktorá ma nabádala všímať si ženy nielen z fyzickej stránky. Zdôrazňovala, aká nesmierne dôležitá je psychika a nastavenie tehotnej, rodiacej ženy i šestonedieľky. Nech sa len neprizerám, ale nech aj vidím fyzickú a psychickú kondíciu žien po rôznych druhoch pôrodu, to, že do našej starostlivosti prichádzajú ženy s rôznymi traumami, o ktorých sa my pri jednorazovom kontakte vôbec nemusíme dozvedieť a ženu správne odhadnúť. Učila ma, že udalosti pôrodu môžu ovplyvniť náš ďalší život - materský, rodinný, intímny. A tiež to, že i po pôrode je dieťatko a matka jedna jednotka, a v tom duchu by mala prebiehať zdravotná starostlivosť o oboch. A vedela by som ešte dlho pokračovať. Zo zvedavosti som absolvovala napríklad seminár s klinickou psychologičkou Michaelou Mrowetz, ktorá sa zaoberá rannou väzbou medzi matkou a dieťaťom, bondingom, psychoreprodukčnými traumami a podobne. Zaujímavé pre mňa bolo oboznámenie s prácou pôrodných asistentiek z Dánska, Kanady, Izrealu i z iných krajín v rámci medzinárodnej konferencie v Prahe v roku 2014. Ďalej napríklad kurz, kde som sa oboznámila s hypnopôrodom. Vďaka jeho usporiadateľke som neskôr dostala možnosť zúčastniť sa na konferencii Inspired Moms s doktorom Michaelom Odentom, zakladateľom hnutia pre prirodzený pôrod.

Máte možnosť prenášať nadobudnuté znalosti do svojej praxe?

Som na začiatku, skúsenosti postupne získavam od kolegov, ktorí mi v tom pomáhali a pomáhajú. Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení je to tímová práca. Aktuálne som na rodičovskej dovolenke a dva dni v týždni pracujem v nemocnici v Žiari nad Hronom. Každopádne sa ešte veľmi veľa musím naučiť. 

Tri kyseliny, ktoré ochránia vás i vaše dieťa. Posledná väčšine z vás chýba!

Ako máte zorganizovanú prácu a starostlivosť o deti?

Starší Samuel je škôlkar, má štyri a pol roka, mladší Matiáš mal nedávno dva rôčky. Muž je veterinár a má premenlivý pracovný čas, o to je to náročnejšie. Ale v starostlivosti o chlapcov ma už dokáže zastúpiť. No bez pomoci starých rodičov z oboch strán by sme obaja v takomto režime pracovať nemohli. Som im vďačná, že sú schopní aj ochotní pomáhať a deti sa na čas strávený s nimi vždy tešia.

Čo robíte rada, keď nie ste v práci?

Vtedy som hlavne mama – animátorka, upratovačka, kuchárka, policajtka – a robím to obvykle rada. Muž je veterinár, tak si z času na čas organizujeme aj pracovné výlety za zvieratkami na družstvá a ranče. Spojíme príjemné s užitočným, trávime čas spolu, a to je v súčasnosti čoraz vzácnejšie. Mám tiež rada cestovanie, hudbu, tanec.

Vizitka

MUDr. Monika Zimanová je absolventka Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine. Štúdium ukončila v roku 2012 a ďalšie dva roky pracovala na gynekologicko- pôrodníckom oddelení v Krnove v ČR. Krátko pôsobila v pôrodnici v Banskej Štiavnici a od vlani popri rodičovskej dovolenke pracuje na skrátený úväzok na gynekologicko- pôrodníckom oddelení nemocnice v Žiari nad Hronom. S Marekom, ktorý je veterinár, majú synov Samuela (4,5) a Matiáša (2), žijú v obci Vyhne.

Viac rozhovorov a zaujímavých informácií nájdete v januárovom vydaní časopisu Zdravie. Práve v predaji!

V tomto článku sa zaoberáme Pôrod ...viac
Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Lunárny horoskop na apríl: Býkom sa oplatí povzbudiť imunitu bylinkami. A vám? 

Lunárny horoskop na apríl: Býkom sa oplatí povzbudiť imunitu bylinkami. A vám? 

dnes
Cesnak, chren či cibuľa? Čo sa oplatí zaradiť do jedálneho lístka práve vám? Levy musia vypnúť cez jeden víkend mobil a Panny môžu mať... Čítať viac
 
Udržujte kontakty aj keď sa nevídate! Imunitu si upevníte, ak sa nebudete cítiť osamelo

Udržujte kontakty aj keď sa nevídate! Imunitu si upevníte, ak sa nebudete cítiť osamelo

včera
Bolesť v krku, dýchavičnosť, zapchaný nos, kašeľ, bolesť hlavy. Závažnosť aj bežných príznakov virózy môže podľa odbornej štúdie... Čítať viac
 
Nemáte teplomer? Horúčku odhalí TÝCHTO 6 jasných signálov

Nemáte teplomer? Horúčku odhalí TÝCHTO 6 jasných signálov

včera
Zvýšená teplota nad 38 °C a je jasným príznakom zápalu vo vašom tele. Ak doma nemáte teplomer, rozoznať ju môžete aj týmito spôsobmi.... Čítať viac
 
Koronavírus: Ako dlho prežije na mobile, vypínači či kľučke dverí? TOTO ho zničí do minúty

Koronavírus: Ako dlho prežije na mobile, vypínači či kľučke dverí? TOTO ho zničí do minúty

30.03.2020
Vírus bežnej nádchy dokáže vydržať pri teplote 21 °C na oceľovom povrchu až 5 dní, ale len 2 až 8 hodín na hliníku. Ako dlho sa na týchto... Čítať viac
 
Koronavírus: Tváre sa dotknete za hodinu aj 16-krát! Tu je návod, ako tomu zabrániť

Koronavírus: Tváre sa dotknete za hodinu aj 16-krát! Tu je návod, ako tomu zabrániť

30.03.2020
Hoci si tento zlozvyk väčšina neuvedomujeme, je taký bežný a častý, že nie je jednoduché sa ho zbaviť. Dotýkanie tváre môže výrazne... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Gynekologička Monika Zimanová: Pôrod ovplyvní celý váš život, svoje deti som priviedla na svet v Česku
Martina Palovčíková