predplatne
 

Hrozí po amniocentéze potrat? Lekár má čísla ako dôkaz!

06.10.2018

Bojíte sa amniocentézy? Experti vám vysvetlia, či sú obavy oprávnené.

Môže ihla ohroziť bábätko vo vašom bruchu? Overené!

Môže ihla ohroziť bábätko vo vašom bruchu? Overené!Autor: Shutterstock

Amniocentéza je odber plodovej vody, postup na odhalenie niektorých poškodení plodu. Väčšinou ju absolvujete medzi pätnástym a osemnástym týždňom tehotenstva, ak máte pozitívny biochemický skríning, podozrivý nález na ultrazvuku alebo v rodine chorobu genetického pôvodu. Na rozdiel od tripple testov nehovorí o možnom riziku, ale o istote. Ak treba, ale je to zriedkavejšie, namiesto plodovej vody sa odoberá aj časť vznikajúcej placenty – choriové klky.

Matke na lôžku v operačnej sále vydezinfikujeme bruško, pod kontrolou ultrazvuku vpichneme ihlu do dutiny s plodovou vodou alebo do choria. Do piatich minút máme odobratú vzorku. Hodinu a pol si poleží a odchádza domov. Výsledok jej telefonicky oznámime zväčša na druhý deň ráno,“ približuje genetik a gynekológ docent MUDr. Michal Ondrejčák z Bratislavy. Pár minút za pravdu, či je vaše bábo zdravé, znie ako nič. Alebo vám tam uši trhá ostrá vecička?

►Váš príbeh: Zázrak po 16 rokoch. Ivana sa dočkala dcérky po 6 potratoch!

Neublíži?

„Amniocentéza sa v súčasnosti démonizuje. V našom centre s ňou však máme dostatočné skúsenosti. Ženu vždy vopred vyšetríme. Zaujíma nás, aké sú anatomické pomery, koľko má plodovej vody, aká je placenta, veľkosť plodu a stav krčka maternice. Až keď sú výsledky dobré, navrhneme amniocentézu,“ dôvodí lekár, že zbytočne nezasahuje.

Priebeh amniocentézy kontrolujeme ultrazvukom. Presne viem, kde je plod. Len tak doň nepichnete,“ ubezpečuje doktor Ondrejčák. V dvadsiatom týždni má plod okolo tristopäťdesiat gramov a objem plodovej vody je štyristo mililitrov. To je akoby ste naháňali pingpongovú loptičku v miske s vodou! Navyše... „Amniocentézu robíme za prísne sterilných podmienok, v operačnej sále. Celý tím je umytý, s rúškami. Ešte som nezažil, aby sa pri nej vyskytla infekcia,“ ubezpečuje bratislavský gynekológ. Nemusíte sa ani báť, že odobratá plodová voda bude dieťatku chýbať. Tridsať mililitrov, ktoré vezme, telo doplní v priebehu pár dní.

Obávaná amniocentéza: Nebolí a pomôže odhaliť i skryté genetické poruchy

Ani percento

A čo najväčšia obava rodičov z potratu v dôsledku amniocentézy? Staršie údaje strašili jedným takým prípadom zo sto. Najnovšie výsledky tvrdia čosi iné. V tohtoročnej analýze šestnástich štúdií týkajúcich sa amniocentézy a odberu choriových klkov bolo riziko len 0,35 percenta. „Hrozba potratu spojená s týmito procedúrami je oveľa nižšia, ako sa v súčasnosti ženám hovorí,“ znie prekvapivý záver výskumníkov z Medway Maritime Hospital v britskom Gillinghame.

V každom tehotenstve sa môžu vyskytnúť komplikácie. Sú ženy, ktoré potratia a nič neabsolvujú. Aj my sme robili porovnávacie štúdie žien po amniocentéze a bez nej. Kým v druhej skupine sa vyskytlo jedno percento komplikácií, v prvej 0,1 až 0,3 percenta. Prečo? Sú to iné ženy. Majú správnu životosprávu, gynekologicko- pôrodnícku starostlivosť, rodinné zázemie,“ uisťuje nás expert, že amniocentéza je bezpečná a prospešná. Hoci pripúšťa, že občas sa i on sám rozhodne radšej pre test z krvi. Riziko potratu, predčasného odtoku plodovej vody či infekcie plodovej vody stúpa napríklad pri opakovanom odbere, ktorým netreba plytvať.

Táto príčina potratov lekárom nenapadla! Monika pátrala sama, dnes je šťastná mama

Čím skôr, tým lepšie?

Riziko je aj včasná amniocentéza ešte pred základným biochemickým skríningom – tripple testami. Nemusí sa vyplatiť. Niektoré laboratóriá môžu vyšetrovať parametre, ktoré sa z plodovej vody automaticky nezisťujú a keď vám následné tripple testy ukážu zvýšené riziko, vylúči ho zase len amniocentéza – bez ohľadu na to, čo už ukázala. „Včasná amniocentéza sa robí do štrnásteho týždňa, pri vysokom riziku iných genetických ochorení aj bez výsledku tripple testov,“ vysvetľuje gynekológ MUDr. Peter Krajkovič, čo platí pre ženy s veľkou pravdepodobnosťou dedičnej choroby z rodiny, a rozhodnúť sa, čo ďalej, sa musia čím skôr. Výsledok má skrátiť čas na prípadné ukončenie tehotensva. 

Upúšťa sa od nej pre vyššie riziko komplikácií ako krvácanie, predčasný odtok alebo infekcia plodovej vody, či potrat. Druhý odber treba vykonať po dôslednom zvážení prínosu vyšetrenia a rizika. Optimálny odstup je aspoň jeden týždeň,“ pripomína gynekológ MUDr. Štefan Novysedlák, primár gynekologického oddelenia zo Spišskej Novej Vsi.

Čítajte aj: 

Potrat

V tomto článku sa zaoberáme Tehotenstvo ...viac
Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Varovania pre Meghan Markle pobúrili ženy v jej veku. Čo jej naozaj hrozí?

Varovania pre Meghan Markle pobúrili ženy v jej veku. Čo jej naozaj hrozí?

18.10.2018
Princ Harry a Megan Markle oznámili radostnú novinu. Na jar privedie čerstvá vojvodkyňa na svet jej prvé dieťa. Vraj to nebude mať jednoduché.... Čítať viac
 
Žijete s emocionálnym psychopatom? 5 dôkazov, že vás ovláda a neviete o tom

Žijete s emocionálnym psychopatom? 5 dôkazov, že vás ovláda a neviete o tom

17.10.2018
Je to v medziach normy, alebo dávno prekračuje hranicu? Občas je to ťažké odlíšiť, ale verte intuícii. Pár maličkostí ho usvedčí. Čítať viac
 
Nela Pocisková otvorene: Prežívam najťažšie obdobie! Asi som skončila...

Nela Pocisková otvorene: Prežívam najťažšie obdobie! Asi som skončila...

16.10.2018
Z Nely Pociskovej (28) je momentálne tepláková kráľovná. Že je materstvo až taký záber, nečakala. Občas sa doma aspoň nalíči a začala... Čítať viac
 
Čo môžu znamenať biele fliačiky na nechtoch?

Čo môžu znamenať biele fliačiky na nechtoch?

15.10.2018
Zdravé nechty sú ružové so svetlejším polmesiačikom v dolnej časti, odkiaľ necht vyrastá. No azda každý už našiel niekedy na niektorom... Čítať viac
 
Histamínová intolerancia vinou psychiky: Katku vytrápili paradajky aj jedlo zo včerajška

Histamínová intolerancia vinou psychiky: Katku vytrápili paradajky aj jedlo zo včerajška

14.10.2018
Stres u nej spustil chorobu, ktorá jej poriadne skomplikovala život. Možno aj vy márne pátrate, prečo vás nafukuje a stále bolí brucho.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Hrozí po amniocentéze potrat? Lekár má čísla ako dôkaz!
Dáša Balogová