predplatne
 

Následok medových týždňov. Z veľa sexu vám hrozí bolestivá choroba

11.01.2020

Prehnané posteľné radovánky, najmä na začiatku nového vzťahu či počas svadobnej cesty, môžu za zdravotné ťažkosti, ktoré si vyslúžili prezývku „choroba medových týždňov“. Nie je to nič príjemné.

Napadlo by vám, že z vášnivého sexu budete chodiť častejšie cikať?

Napadlo by vám, že z vášnivého sexu budete chodiť častejšie cikať?Autor: Shutterstock.com

Pri balení kufrov na svadobnú cestu zrejme nikto ani nepomyslí, že by sa mohol vrátiť s bolesťami podbruška, nepríjemným pálením pri močení a horúčkou k tomu. Záver je, žiaľ, jednoznačný – dovolenkovými suvenírmi sú namiesto plodu vašej lásky baktérie v močovom ústrojenstve. Zápal močových ciest, odborne nazvaný cystitída, môže spôsobiť okrem iných faktorov aj príliš veľa sexu.

VIDEO: 10 sekundový bozk vám zmení telo. Bez tohto hormónu si ho neužijete

Hlavne ženy

V zásade platí, že ženy sú na zápaly močových ciest náchylnejšie ako muži. „Najčastejšie sa cystitída vyskytuje u sexuálne aktívnych žien vo fertilnom veku. Výraznú úlohu pri opakovaných uroinfekciách u žien zohrávajú anatomické predispozície, ako je kratšia močová rúra ako u mužov, cyklické menštruačné zmeny, hormonálna nerovnováha, stav výživy a dodržiavanie režimových opatrení,“ vysvetľuje urológ MUDr. Igor Bartl.

3-krát horšia správa pre ženské obličky. Koľkým z vás hrozí zlyhanie?

Po sexe vycikať

Sexuálne radovánky umožňujú baktériám jednoduchší prienik dovnútra močového mechúra. Riziko podráždenia zvyšujú aj spermicídne prostriedky, ktoré sa používajú ako jeden zo spôsobov ochrany proti počatiu. Po pohlavnom styku by ste sa preto mali vždy preventívne do desiatich minút vymočiť. Zabránite tak vzniku nežiaducich baktérií. Sprcha „pred“ a „po“ by mala byť automatickou záležitosťou. Nielenže sa pred aktom a následne po fyzickej námahe budete cítiť lepšie, ale najmä zabránite nástupu zbytočného zápalu, ktorý vám môže v lepšom prípade znepríjemniť život na niekoľko dní. V tom horšom prípade sa postará o zdravotné ťažkosti aj na pár týždňov.

Základom je dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny. „Súvisí aj s používaním bavlnenej spodnej bielizne a obmedzením nosenia tango nohavičiek, najmä u rizikových skupín žien. Rozum na pravom mieste treba mať pri výbere a množstve sexuálnych partnerov – ich neuvážené a časté striedanie je mimoriadne závažný faktor pri tomto ochorení,“ upozorňuje urológ MUDr. Igor Bartl. Spúšťačom cystitídy môže byť okrem sexu aj celý rad ďalších činiteľov ako močové kamene, cukrovka, oslabená imunita či rôzne chronické ochorenia. Každá jedna infekcia dokáže podnietiť vznik opakovaných zápalov močových ciest.

Chúlite sa?

Tí skúsenejší si vedia zápal močových ciest diagnostikovať sami podľa ľahko rozpoznateľných príznakov. Najčastejšie ide o sťažené močenie, nutkanie na močenie, pálenie pri močení či vystreľujúcu bolesť až do brucha a chrbta. Zápal sa dá poznať aj podľa takzvaných neverbálnych prejavov bolesti, ako je schúlenie sa, prekrížené nohy, zažmúrené oči či zohnutý chrbát. Tieto príznaky často sprevádza aj horúčka.

Pite a liečte sa

Ak ide o nekomplikovanú cystitídu, prvým a najúčinnejším opatrením je zvýšiť príjem telesných tekutín. Najvhodnejšia je čistá voda, prípadne nesladený bylinný alebo ovocný čaj, či jemne až stredne mineralizovaná voda. Naopak, vyhýbať sa treba káve, silným čajom, alkoholu a sladeným minerálnym vodám. Dôležité je šetriť svoje telo a zbytočne sa nepreťažovať. Racionálna strava by mala byť samozrejmosť. Vyhýbajte sa tzv. „junk food“, ku ktorým patrí najmä čokoláda, zmrzlina, alkohol, a „fast food“, kde zaraďujeme hamburger či pizzu. Základ liečby však tvoria antibiotiká. Príznaky po nich odznejú po dvoch-troch dňoch, ale samotná liečba by mala trvať jeden až dva týždne.

Čítajte aj:

Zápal močových ciest

V tomto článku sa zaoberáme Zápal močových ciest ...viac
Autor: TS, dab
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Vlasy veľa prezradia o vašich chorobách. Toto si na nich všímajte

Vlasy veľa prezradia o vašich chorobách. Toto si na nich všímajte

22.01.2020
Lámu sa, rýchlejšie sa mastia, sú bez lesku. Aj napriek tomu, že sa o ne príkladne staráte. Tieto príznaky môžu veľa vypovedať o vašom... Čítať viac
 
Dámy okolo 40: Menopauzu nevedomky privolávate skôr, zabudnete večer na toto?

Dámy okolo 40: Menopauzu nevedomky privolávate skôr, zabudnete večer na toto?

21.01.2020
Návaly a búšenie srdca sa môžu ohlásiť aj o desať rokov skôr, ak vám v živote niečo chýba. Čítať viac
 
Oplatí sa skúšať nové krémy alebo radšej zostať pri jednom?

Oplatí sa skúšať nové krémy alebo radšej zostať pri jednom?

19.01.2020
Dermatologička vám poradí aj to, aký krém je najvhodnejší ako darček a skutočne ním nič nepokazíte. Čítať viac
 
Ženské ruky sú citlivé. 5 TIPOV ako ich udržať hebké a čo ich omladí?

Ženské ruky sú citlivé. 5 TIPOV ako ich udržať hebké a čo ich omladí?

17.01.2020
Dermatologička vám prezradí ako bojovať proti suchým rukám a čo ich omladí. Odborník si poradí aj s pigmentovými škvrnami na rukách.... Čítať viac
 
Do bufetu už nechodí. Lenka Vavrinčíková prehovorila, prečo zmenila stravovanie

Do bufetu už nechodí. Lenka Vavrinčíková prehovorila, prečo zmenila stravovanie

16.01.2020
Známa moderátorka Lenka Vavrinčíková (33) sa snaží vytlačiť stres zo svojho života skorším vstávaním a zdravé jedlo nosí so sebou... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Následok medových týždňov. Z veľa sexu vám hrozí bolestivá choroba
TS
dab