predplatne
 

Milovanie s vírusom. S HPV sa stretne až 8 z 10 ľudí. Hrozí vám?

04.09.2017

Vírusom HPV sa môžete nakaziť, aj keď máte stáleho partnera alebo používate prezervatív. Genitálne bradavice či rakovina krčka maternice vás prekvapia aj po rokoch.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock.com

Infekcia, ktorú spôsobuje ľudský papilomavírus, je najčastejším sexuálne prenosným ochorením. Je jedno, či máte vaginálny, orálny alebo análny sex, či ste žena, alebo muž, hetero- alebo homosexuál. Váš partner či partnerka pritom nemusí mať žiadne príznaky, no infekciu poľahky prenesie na vás. 

Novinka v prevencii smrteľného vírusu: Česko má vakcínu proti HPV

Týkajú sa žien aj mužov

Ľudský papilomavírus je bežný. Pravdepodobne takisto patríte medzi 80% sexuálne aktívnych ľudí, ktorí sa s ním stretli aspoň raz v živote. Vo väčšine prípadov sa s ním organizmus vyrovná, ale približne 20% infikovaných má zdravotné problémy. Príznaky sa nemusia objaviť hneď, dlho sa vyvíjajú nenápadne, niekedy prekvapia dokonca po rokoch. Potom sa dá už len ťažko vypátrať, kto nakazil vás a koho vy.

Obavy z prenosu infekcie HPV, opakovanie ochorení či nutnosť zmeniť sexuálne správanie, prípadne abstinovať prinášajú do partnerských vzťahov problémy – citové, telesné aj finančné,“ upozorňuje MUDr. Vladimír Dvořák, PhD., z centra ambulantnej gynekológie v Brne. Odborníci zatiaľ nevedia, prečo sa u niekoho nákaza v nejakej podobe rozvinie a u iného nie. Známymi rizikovými faktormi sú nedostatočná imunita, fajčenie a promiskuita, ale zrejme existujú aj ďalšie, ktoré sú zatiaľ neznáme. 

Preventívna cytológia nemusí vírus HPV odhaliť včas: Aké máte možnosti?

Existuje až 40 typov vírusov HPV, ktoré sa prenášajú z človeka na človeka. Nebezpečná je len časť z nich. Majú na svedomí genitálne bradavice, bradavice v ústach, hrtane či na hlasivkách, ale aj rakovinu ženských a mužských pohlavných orgánov. Krčka maternice, konečníka, vonkajších rodidiel, pošvy aj penisu. Papilomavírusy však zodpovedajú aj za veľkú časť zhubných nádorov v oblasti hlavy a hrdla, ktorých pribúda. „Na Slovensku zomrie ročne približne 400 ľudí na onkologické ochorenia súvisiace s infekciou HPV, z toho 213 žien na rakovinu krčka maternice,“ konštatuje MUDr. Oliver Sádovský, CSc., z oddelenia gynekologickej onkológie Národného onkologického ústavu v Bratislave. 

Rakovinu krčka maternice nespôsobí len HPV! Tiež máte v tele túto nenápadnú baktériu?

Odhalí ju skríning

Ženu najviac ohrozuje rakovina krčka maternice. Na jej vzniku sa podieľajú najmä vysokorizikové onkovírusy typu 16 a 18. Od počiatku nákazy po rozvoj ochorenia môže prejsť niekoľko mesiacov či rokov, aj desať až pätnásť. Je to veľmi individuálne. Vírus prenikne do sliznice krčka maternice a preniká čoraz hlbšie. Ak nádorové bunky prerastú bazálnu membránu, už ide o invazívny karcinóm.

V neskorých štádiách už býva liečba náročná a nie vždy úspešná. Pritom vo väčšine prípadov je možné tejto rakovine úspešne predchádzať. Krček maternice sa dá pomerne ľahko priamo vyšetriť a nie je problém odhaliť už predrakovinové štádiá.

Na Slovensku máme efektívny skríning, ktorý slúži ako prevencia rakoviny krčka maternice. Jednoduchý odber umožní lekárovi zistiť predrakovinové zmeny. Liečba spočíva v odstránení malého úseku krčka maternice,“ vysvetľuje onkogynekológ. Cytologické vyšetrenie vykonáva gynekológ prvého kontaktu ženám vo veku od 23 do 64 rokov. Prvé dva odbery v ročnom intervale, a ak sú negatívne, ďalšie každé tri roky. Slovenky však nechodia na preventívne gynekologické prehliadky... 

Túto rakovinu nedostanú len dámy v rokoch. Tu je dôkaz, že sa týka aj maturantiek

Rodičia nemajú záujem

Prevenciou pred ochorením je aj očkovanie, ktoré je treba podstúpiť najlepšie ešte pred začatím pohlavného života. No dá sa aj neskôr. Podľa pediatrov je však o očkovanie proti infekcii HPV minimálny záujem.

Len veľmi málo rodičov využíva túto možnosť. Nie sú ochotní platiť drahé vakcíny. Iní zase pochybujú o účinnosti očkovania, argumentujú, že sa robí príliš krátko. Ďalším sa nepozdáva, že poskytujú ochranu len proti niektorým typom vírusov HPV. A, samozrejme, je tu silná skupina rodičov, ktorí odmietajú akékoľvek očkovanie,“ prezrádza detská lekárka, ktorá nechce byť menovaná. 

HPV nepatrí do úst: Neľudský vírus prenášate najmä medzi svojimi blízkymi

Autor: Adriana Fábryová, mp
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Chúlostivé! TOP 5 chorôb, o ktorých sa hanbíme hovoriť

Chúlostivé! TOP 5 chorôb, o ktorých sa hanbíme hovoriť

17.09.2019
Zatiaľ čo o obličkových kameňoch, žlčníku alebo migréne si s kamarátkami rozprávame skoro vždy, sú aj iné ochorenia, o ktorých nepovieme... Čítať viac
 
Ľahko si ich zameníte. 8 príznakov cyst na vaječníkoch vás môže zmiasť

Ľahko si ich zameníte. 8 príznakov cyst na vaječníkoch vás môže zmiasť

13.09.2019
Sú bežné, často zmiznú skôr, než si ich všimnete. No môžu tiež spôsobiť problémy, liečbu preto neodkladajte. Čítať viac
 
Dermatologička radí ako si správne čistiť tvár. Kedy treba začať používať pleťovú vodu?

Dermatologička radí ako si správne čistiť tvár. Kedy treba začať používať pleťovú vodu?

12.09.2019
Obyčajná voda pokožke na čistenie nestačí. Ako sa však vo veľkom množstve odličovacích prípravkov vyznať? Pomôžeme vám! Čítať viac
 
Koľko šancí sa oplatí dať partnerovi? A kedy je aj jedna príliš?

Koľko šancí sa oplatí dať partnerovi? A kedy je aj jedna príliš?

11.09.2019
Kedy sa ešte oplatí dať partnerovi druhú šancu a kedy nastal čas sa s ním rozísť? Niekedy sa oplatí na probléme zapracovať. Kedy je ale... Čítať viac
 
Lesklý nos treba zbaviť mazu. Nerobíte pri odmasťovaní chybu, ktorá to len zhorší?

Lesklý nos treba zbaviť mazu. Nerobíte pri odmasťovaní chybu, ktorá to len zhorší?

11.09.2019
Niekedy robíme s dobrým úmyslom presný opak toho, čo by sme mali. Napríklad si intenzívne odmasťujeme nos a T-zónu. Čo teda robiť, aby... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Milovanie s vírusom. S HPV sa stretne až 8 z 10 ľudí. Hrozí vám?
Adriana Fábryová
mp