predplatne
 

Oslávili ste 30-tku? TÝMTO zmenám na vašom tele sa pravdepodobne nevyhnete

10.07.2019

Je úplne prirodzené, že ženy po 30-tke môžu badať na svojom tele určité zmeny. Najviac sa prejavia na vzhľade pokožky či telesnej hmotnosti.

Podľa prieskumov sú ženy vo veku 33 rokov najspokojnejšie.

Podľa prieskumov sú ženy vo veku 33 rokov najspokojnejšie. Autor: Shutterstock

Hovorí sa, že ženy po 30-tke sú v tom najlepšom veku, pretože už vedia, čo od života chcú. Tento vek so sebou prináša aj rôzne zmeny, či už v kariére, osobnom živote a zdraví. Tieto 4 zmeny sú po 30-tke najpravdepodobnejšie: 

1. Hmotnosť kosti sa postupne znižuje

Starnutie vedie k prirodzenému poklesu kostnej hmoty, ktorá vrcholí počas 20. roku života. Strata kostnej hmotnosti môže spôsobuje vyššie riziko osteoporózy, čiže stav, keď sa kosti stanú krehkejšími. Kvôli hormonálnym faktorom a menším kostiam sú ženy na to vo všeobecnosti náchylnejšie ako muži. To je dôvod, prečo je dôležité pridať do vášho jedálnička viac vápnika. Okrem toho sú veľmi prospešné aj posilňovacie cviky, ako je vzpieranie, cyklistike, Tai Chi... Štúdie tiež pripomínajú, že v dnešnej dobe oveľa menej kráčame, chodíme na prechádzky, čo oslabuje zdravie našich kostí a svalov. 

Dámy! 7 spôsobov, ako posilniť kosti. Niekedy stačí 10 minút

2. Nárast hmotnosti 

Schudnúť už nebude také jednoduché ako v dvadsiatke. Vyššie uvedený pokles svalovej hmoty môže viesť k vyššiemu podielu telesného tuku. Samozrejme, odvíja sa to od vášho životného štýlu, ktorý takisto zohráva úlohu pri zvyšovaní telesnej hmotnosti. Rizikovým faktorom je sedavé správanie v dôsledku dlhodobého sedenia v práci alebo častejšieho jedenia. Kým vám váš metabolizmus môže naznačiť jemné známky zmien už v 20-tke, ešte jasnejšie zmeny pocítite v 30-tke. 

Čítajte tiež: FOTOtréning: Máte problém s trávením? Skúste si ho rozcvičiť!

3. Zmena menštruačného cyklu 

Prvé zmeny v menštruačnom cykle môžete očakávať  pár rokov po tridsiatke, kedy dôjde k poklesu hladiny estrogénu a progesterónu. Väčšina žien ale nepociťuje žiadne závažné zmeny až do 40-tky. Na druhej strane, po príchode dieťaťa môžete zistiť, že vaša menštruácia sa stala menej bolestivá. Niektoré zmeny sú prirodzené, ale ak máte pocit, že by mohlo ísť o niečo vážnejšie určite navštívte gynekológa. 

Používať tampóny v lete? Áno, ale radšej len do vody!

4. Suchšia pokožka

Obnovenie kožných buniek sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje a trvá dlhšie, kým sa vrchná vrstva pokožky odlupuje. V dôsledku čoho sa udržanie hydratácie vašej pleti môže stať skutočnou výzvou. Ak ste doteraz vašu pleť zanedbávali, po tridsiatke sa ukážu prvé známky vašej ľahostajnosti. Pleť je v tomto veku oveľa viac citlivejšia. Pokiaľ ste doteraz nemali problémy s jej spálením, odteraz by ste mali začať používať silnejšie opaľovacie krémy.

Mohlo by vás zaujímať: 

Autor: Anna Lukčová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Pitie čistej vody, detox alebo vyhladzujúci krém? Mýty a fakty o celulitíde

Pitie čistej vody, detox alebo vyhladzujúci krém? Mýty a fakty o celulitíde

včera
Trápi ženy aj mužov. Na prvý pohľad iba estetický problém, no môže prerásť až do tých psychických. Aké sú najčastejšie mýty o celulitíde?... Čítať viac
 
Kúpeľňová dilema: O túto kozmetiku sa radšej s nikým nedeľte

Kúpeľňová dilema: O túto kozmetiku sa radšej s nikým nedeľte

26.01.2020
Spolubývajúcej došiel sprchový gél a váš partner si zabudol šampón vo fitku. Máte dilemu, či im ich požičať? Zistite, kedy je to bezpečné.... Čítať viac
 
Vlasy veľa prezradia o vašich chorobách. Toto si na nich všímajte

Vlasy veľa prezradia o vašich chorobách. Toto si na nich všímajte

22.01.2020
Lámu sa, rýchlejšie sa mastia, sú bez lesku. Aj napriek tomu, že sa o ne príkladne staráte. Tieto príznaky môžu veľa vypovedať o vašom... Čítať viac
 
Dámy okolo 40: Menopauzu nevedomky privolávate skôr, zabudnete večer na toto?

Dámy okolo 40: Menopauzu nevedomky privolávate skôr, zabudnete večer na toto?

21.01.2020
Návaly a búšenie srdca sa môžu ohlásiť aj o desať rokov skôr, ak vám v živote niečo chýba. Čítať viac
 
Oplatí sa skúšať nové krémy alebo radšej zostať pri jednom?

Oplatí sa skúšať nové krémy alebo radšej zostať pri jednom?

19.01.2020
Dermatologička vám poradí aj to, aký krém je najvhodnejší ako darček a skutočne ním nič nepokazíte. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Oslávili ste 30-tku? TÝMTO zmenám na vašom tele sa pravdepodobne nevyhnete
Anna Lukčová