predplatne
 

Oslávili ste 30-tku? TÝMTO zmenám na vašom tele sa pravdepodobne nevyhnete

10.07.2019

Je úplne prirodzené, že ženy po 30-tke môžu badať na svojom tele určité zmeny. Najviac sa prejavia na vzhľade pokožky či telesnej hmotnosti.

Podľa prieskumov sú ženy vo veku 33 rokov najspokojnejšie.

Podľa prieskumov sú ženy vo veku 33 rokov najspokojnejšie. Autor: Shutterstock

Hovorí sa, že ženy po 30-tke sú v tom najlepšom veku, pretože už vedia, čo od života chcú. Tento vek so sebou prináša aj rôzne zmeny, či už v kariére, osobnom živote a zdraví. Tieto 4 zmeny sú po 30-tke najpravdepodobnejšie: 

1. Hmotnosť kosti sa postupne znižuje

Starnutie vedie k prirodzenému poklesu kostnej hmoty, ktorá vrcholí počas 20. roku života. Strata kostnej hmotnosti môže spôsobuje vyššie riziko osteoporózy, čiže stav, keď sa kosti stanú krehkejšími. Kvôli hormonálnym faktorom a menším kostiam sú ženy na to vo všeobecnosti náchylnejšie ako muži. To je dôvod, prečo je dôležité pridať do vášho jedálnička viac vápnika. Okrem toho sú veľmi prospešné aj posilňovacie cviky, ako je vzpieranie, cyklistike, Tai Chi... Štúdie tiež pripomínajú, že v dnešnej dobe oveľa menej kráčame, chodíme na prechádzky, čo oslabuje zdravie našich kostí a svalov. 

Dámy! 7 spôsobov, ako posilniť kosti. Niekedy stačí 10 minút

2. Nárast hmotnosti 

Schudnúť už nebude také jednoduché ako v dvadsiatke. Vyššie uvedený pokles svalovej hmoty môže viesť k vyššiemu podielu telesného tuku. Samozrejme, odvíja sa to od vášho životného štýlu, ktorý takisto zohráva úlohu pri zvyšovaní telesnej hmotnosti. Rizikovým faktorom je sedavé správanie v dôsledku dlhodobého sedenia v práci alebo častejšieho jedenia. Kým vám váš metabolizmus môže naznačiť jemné známky zmien už v 20-tke, ešte jasnejšie zmeny pocítite v 30-tke. 

Čítajte tiež: FOTOtréning: Máte problém s trávením? Skúste si ho rozcvičiť!

3. Zmena menštruačného cyklu 

Prvé zmeny v menštruačnom cykle môžete očakávať  pár rokov po tridsiatke, kedy dôjde k poklesu hladiny estrogénu a progesterónu. Väčšina žien ale nepociťuje žiadne závažné zmeny až do 40-tky. Na druhej strane, po príchode dieťaťa môžete zistiť, že vaša menštruácia sa stala menej bolestivá. Niektoré zmeny sú prirodzené, ale ak máte pocit, že by mohlo ísť o niečo vážnejšie určite navštívte gynekológa. 

Používať tampóny v lete? Áno, ale radšej len do vody!

4. Suchšia pokožka

Obnovenie kožných buniek sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje a trvá dlhšie, kým sa vrchná vrstva pokožky odlupuje. V dôsledku čoho sa udržanie hydratácie vašej pleti môže stať skutočnou výzvou. Ak ste doteraz vašu pleť zanedbávali, po tridsiatke sa ukážu prvé známky vašej ľahostajnosti. Pleť je v tomto veku oveľa viac citlivejšia. Pokiaľ ste doteraz nemali problémy s jej spálením, odteraz by ste mali začať používať silnejšie opaľovacie krémy.

Mohlo by vás zaujímať: 

Autor: Anna Lukčová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Intímne problémy vedia ženy poriadne potrápiť. Nepodceňujte ich!

Intímne problémy vedia ženy poriadne potrápiť. Nepodceňujte ich!

dnes
Už to zažila snáď každá. Nepríjemné výtoky, svrbenie či pálenie v intímnych partiách. Viete ako takýmto nepríjemnostiam predchádzať?  ... Čítať viac
 
4 príznaky predčasnej menopauzy. Pomôžu vám včas sa na ňu pripraviť

4 príznaky predčasnej menopauzy. Pomôžu vám včas sa na ňu pripraviť

včera
Máte 42 a do prechodu ešte ďaleko. Aspoň si to myslíte. Možno však patríte k ženám, ktoré menopauza zaskočí oveľa skôr, ako by mala. Ako... Čítať viac
 
Nedarí sa vám otehotnieť? Môže byť za tým vysoká hladina prolaktínu

Nedarí sa vám otehotnieť? Môže byť za tým vysoká hladina prolaktínu

21.07.2019
Mnohé hormóny dokážu v našom tele narobiť neporiadok, ak ich je málo. Pri prolaktíne je to ale naopak. Čítať viac
 
Chyba nie je vo vás. 5 príznakov, že žijete so sociopatom

Chyba nie je vo vás. 5 príznakov, že žijete so sociopatom

19.07.2019
Svojimi manipulačnými technikami vie vyvolať dojem, že to vy ste nemožný a naničhodný. Pritom sám trpí poruchou osobnosti. Čítať viac
 
Odborníčka: Proti rakovine prsníka bojujete najúčinnejšie prevenciou

Odborníčka: Proti rakovine prsníka bojujete najúčinnejšie prevenciou

18.07.2019
Mamografia je röntgenové vyšetrenie prsníkov, ktoré sa vykonáva po 40. roku života a je plne hradené zdravotnou poisťovňou každé... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Oslávili ste 30-tku? TÝMTO zmenám na vašom tele sa pravdepodobne nevyhnete
Anna Lukčová