predplatne
 

Petra Polnišová sa priznala k tajomstvu z detstva. Čo na to psychológ?

04.06.2019

Dokázali by ste rešpektovať, to čo rešpektuje herečka a humoristka u svojich detí?

Známa humoristka nebola obyčajné dieťa.

Známa humoristka nebola obyčajné dieťa. Autor: Matej Kalina

Slovenská herečka Petra Polnišová mala podľa vlastných slov ako dieťa veľmi vyvinutú fantáziu. „Neviem, čo by na to povedal psychológ, ale ja som mala ako dieťa veľmi bujarú fantáziu, mala som napríklad takú malú vymyslenú kamošku, o ktorú som sa starala. Mala len niekoľko centimetrov a chodila všade so mnou a ja som si tak predstavovala, že sa kamarátime,“ prezradila v rozhovore pre agentúru SITA.

Výchova s rešpektom a láskou: Týchto 10 viet dieťaťu nikdy nehovorte!

„Pritom som nebola osamelé dieťa, vyrastala som vo viacpočetnej rodine, no vymýšľať a predstavovať si takéto veci bolo pre mňa absolútne prirodzené. Myslím, že to tak má každé dieťa a beriem to aj u mojich synov. Podľa mňa je to cenný vklad do života, takže sa to v nich snažím podporovať. Fantázia je podľa mňa tá najvzácnejšia vec. Je úžasné, keď môžete vo svojej mysli naozaj čokoľvek a kdekoľvek,“ poznamenala sympatická tmavovláska, ktorá sa dodnes rada vracia k rozprávkam a vymysleným príbehom.

Ako autisti?

Podľa odhadov má vymysleného kamaráta polovica až dve tretiny detí. Najčastejšie sa objavia medzi druhým a piatym rokom, no podľa psychologičky Marjorie Taylorovej a jej tímu z Univerzity v Oregone sa s ním stále hrá až 37 percent sedemročných školákov. Môže mať podobu človeka, zvieratka, príšery, môže byť jeden no i skupina. Kým chlapci si vymyslia skôr chlapčenskú postavu, dievčatká sa zabavia s bytosťou oboch pohlaví. Prečo prichádza? Ako tvrdí odborníčka, je to úplne normálny výplod bohatej detskej fantázie. Medzi predstavami a realitou dieťa nemá hrubú deliacu čiaru, jedno mu splýva s druhým.

Psychológovia vysvetľujú, že vymyslený kamarát, ktorý je vždy po ruke, nikdy neodvráva a vždy na seba vezme vinu za neplechu, tak pomáha dieťaťu zvládať bežné frustrácie, nudu alebo odchod člena z domácnosti. „Niekedy si rodičia najmä starších detí myslia, že ak majú vymyslených kamarátov, znamená to, že s nimi nie je niečo v poriadku, sú príliš plaché a nemajú ozajstných kamarátov. No v skutočnosti mať imaginárneho priateľa je normálne," ubezpečuje psychologička Taylorová z Americkej psychologickej asociácie. Podľa jej výskumu si až tri štvrtiny detí pritom uvedomujú, že kamarát neexistuje. 

Psychologička o výchove, ktorou z detí rastú silné osobnosti. Aj tie dobré robia krik

Petra je mamou dvoch synov. Bujnú fantáziu u nich podporuje. Foto: Emil Vaško

Viac foto vo FOTOGALÉRII

Strácame kontakt

Podľa jednej štúdie denníčkov dospievajúcich aj sociálne zdatní a kreatívni študenti, ktorí nadväzovali úplne normálne vzťahy so svojimi rovesníkmi, mali vymyslených priateľov. Napokon, aj mnoho fiktívnych charakterov spisovateľov vychádza práve z týchto predstáv. „Ako dieťa som vyrastala na Nekonečnom príbehu a E.T.-im a s mojimi deťmi tiež pozerám rozprávky a čítame si rôzne fantazijné knižky. Dospelí kontakt s týmto strácajú. Aby bol človek pripravený do života, musí byť praktický. Ja mám naopak túto fantasy sféru stále strašne rada a rozprávať sa s deťmi o takýchto veciach pre mňa je, akokoľvek pateticky to znie, veľmi obohacujúce," myslí si Petra a pokračuje: 

Pre dieťa je ten vymyslený svet úplne prirodzený, predstavujú si, čo všetko sa môže diať na nejakej planéte, veria v nadprirodzené bytosti... Ja sa živím prácou, ktorá si vyžaduje nejakú invenciu, ale čo dávajú moje deti, na to sa ani zďaleka nechytám, to sú večné úvahy,“ zasmiala sa herečka, ktorá so svojimi synmi často rozoberá aj otázky existencie a života.

Žiadne darčeky, sladkosti a tvrdá drezúra. Toto je 10 najprísnejších rodičov šoubiznisu

Vymyslený kamarát pomáha dieťaťu rozvíjať fantáziu, kreatívne zabíjať nudu, ujasniť si vzťahy s blízkymi, odbúravať stres či vyrovnávať sa so sklamaním.  Existuje pre oprávnenú potrebu dieťatka. Môže vám pomôcť pochopiť to, čo vám dieťa samo od seba nepovie. Započúvajte sa niekedy do ich tajných rozhovorov a uvidíte, čo všetko sa dozviete.

Už keď mal môj mladší syn štyri alebo päť rokov, riešil, či sa ešte narodíme, ako to, že vlastne žijeme a prečo žijeme... Deti tieto témy spracúvajú úplne inak ako my. My sme zároveň iná generácia, sme takí exaktnejší. Dnešné deti sú v týchto otázkach otvorenejšie. Asi je to aj tým, že majú internet a Google a chodia už do školy a do škôlky s iným informačným základom, aký sme mali my, čo sa odzrkadľuje aj v otázkach viery," myslí si obľúbená herečka. Keď som bola malá ja, ľudia často hovorili, že ‘Takto to je a inak to byť nemôže, lebo tak to mala moja babka a moja mama a tak to mám aj ja...‘ Naše deti sú, naopak, otvorené už všetkému, aspoň zo svojej skúsenosti mám taký pocit. Myslím, že to je veľký poklad a treba im to nechať a tú otvorenosť v nich podporovať,“ dodáva. 

Čítajte aj: Ťahák na úspešné deti: Stačia prekvapivé DROBNOSTI, väčšinu stíhate

Výchova

Autor: SITA, dab
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

6 trikov na oživenie vášho partnerského života. Piaty je naozaj dôležitý!

6 trikov na oživenie vášho partnerského života. Piaty je naozaj dôležitý!

včera
Upadnúť do rutiny a kolotoča povinností je to, čo dokáže zvalcovať aj tú najzamilovanejšiu dvojicu. Nedopustite to! Čítať viac
 
5 vecí, ktoré signalizujú rakovinu prsníka a hrčka medzi nimi nie je

5 vecí, ktoré signalizujú rakovinu prsníka a hrčka medzi nimi nie je

včera
Rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie nádorové ochorenia žien. Jej odhalenie v včasnom štádiu je pre úspešnosť liečby to najdôležitejšie.... Čítať viac
 
Nasťa Kuzminová po šokujúcom ukončení kariéry: Odkryla tajomstvo úspechov, fotka napovie

Nasťa Kuzminová po šokujúcom ukončení kariéry: Odkryla tajomstvo úspechov, fotka napovie

15.10.2019
Kľúčový trik víťazstiev jednej z našich najúspešnejších šampiónov spočíva v drobnosti, ktorú možno robíte aj vy. Čítať viac
 
Máte doma tyrana? Viete, kam sa obrátiť pri domácom násilí?

Máte doma tyrana? Viete, kam sa obrátiť pri domácom násilí?

15.10.2019
Má váš partner sklony k žiarlivosti, narcizmu, má nízke sebavedomie, dá si alkohol či sa v jeho rodine vyskytlo násilie? Je to dosť varovných... Čítať viac
 
Nie ste padavky! Tipy, ako si pomôcť pri menštruačných kŕčoch

Nie ste padavky! Tipy, ako si pomôcť pri menštruačných kŕčoch

12.10.2019
Menštruačné bolesti vyradia každý mesiac z normálneho fungovania tisícky prevažne mladých žien. Pozor, ak sa začnú objavovať po... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Petra Polnišová sa priznala k tajomstvu z detstva. Čo na to psychológ?
SITA
dab