predplatne
 

Po pôrode už nebudete nikdy ako predtým. TOTO spravia s vami hormóny

27.09.2018

Počas tehotenstva sa s vami dejú bizarné veci, ktoré dočasne alebo niektoré natrvalo zmenia váš život.

Hormóny robia s tehotnou ženu čudné veci. Niektorých sa nezbavíte.

Hormóny robia s tehotnou ženu čudné veci. Niektorých sa nezbavíte.Autor: Profimedia.sk

Žijete v očakávaní dieťaťa, ktoré sa čoskoro vypýta na svet. Tehotenstvo však okrem rastúceho brucha prináša so sebou aj celý zoznam bizarných zmien, ktoré sa s vašim telom dejú - rastú vám vlasy na čudných miestach, zväčšuje sa vám noha, máte zlý dych, grgáte a púšťate plyny bez varovania. Hormóny sa asi zbláznili, čo sa to s vami deje?

Čítajte: Uletené!? Najpodivnejšie tehotenské trendy 21. storočia

Na hormonálnej vlne

„Regulácia imunitného systému je v tehotenstve iná," vysvetľuje pre americký portál CNN gynekologička Suzanne Gilberg-Lenz z Los Angeles. „Hladina hormónov je v porovnaní s bežným stavom úplne odlišná. Dokonca aj spotreba kyslíka je iná.Všetky tieto veci spôsobujú v tele ženy veľa zvláštnych vecí," vysvetľuje odborníčka príčiny bizarností, ktoré sa v tele tehotnej dejú. 

Opuchy v tehotenstve: Kedy sú O.K. a kedy vám obom ide o život?

Bujnenie ochlpenia

Vaše vlasy môžu vyzerať počas tehotenstva krásne a zdravo ako nikdy predtým. A to vďaka nadmernej produkcii hormónov. Tieto hormóny však môžu za ešte jednú kurióznu bizarnosť - spôsobujú bujnenie ochlpenia na miestach, kde to až také príjemné nie je. „Príkladom je ochlpenie ohanbia, ktoré môže byť dlhšie a hustejšie, čo niektoré ženy vydesí," vysvetľuje zo skúseností Gilberg-Lenz.

„Zároveň môže vznikať alebo hustnúť ochlpenie na miestach, kde predtým nebolo, napríklad jemné ochlpenie nad hornou perou, na brade, lícach alebo aj na rukách, nohách, chrbte či bruchu," dodáva. Tieto zmeny väčšinou prirodzene odznejú po pôrode, či po ukončení dojčenia, akonáhle sa hormóny dostanú späť do normálu. Niektoré ženy tvrdia, že sa ich vlasy po pôrode zmenili natrvalo, napríklad z kučeravých sa stali rovné alebo naopak. Veda však tieto vplyvy hormónov zatiaľ nepotvrdila.

Poznáte zázračnú KYSELINU? Prečo bábu v brušku nesmie chýbať?

Škvrny, fľaky a akné

Najmä u žien, ktoré majú tmavšiu pleť, sa objaví počas tehotenstva uprostred brucha pomerne tmavá pigmentová čiara, odborne nazvaná linea negra. Podľa odborníčky Gilberg-Lenz ide vlastne o akýsi „embryologický odtlačok”. Nastáva v situáciách, keď tehotenský hormón beta hCG špecificky reaguje s melatonínovým pigmentom v koži. Najvýraznejšie viditeľná je čiara v druhom trimestri.

Pigmentové zmeny však môžu nastať napríklad aj na tvári, kde sa objavia tmavšie škvrny napríklad nad hornou perou, na čele či lícach. Podľa odborníkov však nie je v danej chvíli dôvod na paniku. Kvôli nadmernej stimulácii hormónov sa môže v tehotenstve vrátiť aj akné. Alebo stmavnú dvorce okolo bradaviek. Po pôrode by sa však mali pleť aj pigment dostať do normálu. 

Cukor pôsobí v tehotenstve ako jed. Túto chorobu spúšťa u detí

Čudná vyrážka

Najmä v treťom trimestri sa môže objaviť aj veľmi nepríjemná kožná vyrážka, ktorá sa nazýva žihľavka alebo odborne polymorfné erupcie v tehotenstve. Začína najprv malými svrbivými pupienkami na trupe alebo prsiach, ktoré sa môžu postupne spájať do väčšej vyrážky. Občas sa objavia aj na stehná či ramenách. Hoci nie je vyrážka nebezpečná, dokáže kvôli svrbeniu ženy potrápiť. „Pokiaľ sa u vás objaví, až do pôrodu sa jej pravdepodobne väčšinou nezbavíte. Niekedy sa po pôrode ešte rozšíri, no po šestonedelí zväčša postupne zmizne," vysvetľuje odborníčka Gilberg-Lenz.

Kŕčové žily či hemoroidy

Vo výpočte nepríjemností sa dá pokračovať ďalej. Veľmi bizarné môže byť napríklad tmavšie, až modrasté sfarbenie v oblasti vagíny. „Objavuje sa najčastejšie medzi šiestym a ôsmym týždňom tehotenstva. Za tento stav môže zvýšený prietok krvi v danej oblasti,” vysvetľuje gynekologička Katherine Babaliaros z Atlanty. Tehotné potrápia aj kŕčové žily vo vaginálnej oblasti, rovnako tak i hemoroidy. Dôvodom je, že dieťa tlačí na cievy a tým sa zhoršuje prietok krvi. Cievy sa zväčšujú a stávajú sa viditeľnými. 

Mŕtvica v tehotenstve? Lekárka radí, všímajte si lýtka!

Rastie noha

Zadržiava sa vám v tele priveľa tekutín a máte vyššiu váhu? Potom vám pravdepodobne opúchajú nohy a dokonca sa môžu predlžovať. Mnohé ženy sú šokované, že počas tehotenstva a aj po ňom si musia kupovať väčšie číslo topánok. „Vplyvom hormónov dochádza v tele k akémusi uvoľneniu kĺbov, čím sa predovšetkým oblasť panvy pripravuje a prispôsobuje na pôrod. Zároveň to ale zapríčiňuje aj pokles nožnej klenby, čo môže vo výsledku znamenať predĺženie nohy o 2 až 10 milimetrov," vysvetľuje gynekologička Babaliaros. Tento stav sa žiaľ po pôrode už nezmení.

Citlivé zuby a zlý dych

Tehotenstvo vám ovplyvní aj stav ústnej dutiny. Mnohé ženy sa počas tehotenstva stretávajú so zvýšenou citlivosťou zubov, prípadne aj s krvácaním či zápalom ďasien, čo môže následne spôsobiť zlý dych. Aj preto je v tehotenstve veľmi dôležitá pravidelná ústna hygiena.

Trpíte opuchmi nôh v tehotenstve? Pomôžu malé triky

Plynatosť

Zvýšená plynatosť je ďalším z tehotenských nepríjemností. Vinníkom sú v tomto prípade hormóny progesterón a relaxín. Na jednej strane pomáhajú zabraňovať predčasným sťahom maternice a kontrakciám, na druhej strane však môžu uvoľňovať svaly zvierača, preto sa únik plynov v tehotenstve horšie ovláda. Tieto hormóny tiež uvoľňujú zvierač v žalúdku, čo spôsobuje pálenie záhy, ktoré je u tehotných častým javom. Pridajte k tomu tlak rastúceho dieťaťa a máte vysvetlenie pichania a nadúvania. V poslednom rade je to aj zvýšenie vaginálneho výtoku. Aj to je normálne kvôli zvýšenému vaginálnemu prietoku krvi.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Cievy ...viac Tehotenstvo ...viac
Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Verona podstúpila 11 operácií a o skúsenostiach s Crohnovou chorobou napísala knihu

Verona podstúpila 11 operácií a o skúsenostiach s Crohnovou chorobou napísala knihu

včera
Že má Crohnovu chorobu, sa Verone opakovane snívalo skôr, ako jej ju lekári diagnostikovali. Aj tak tomu nechcela uveriť. So smrťou... Čítať viac
 
Ženské ruky sú citlivé. 5 TIPOV ako ich udržať hebké a čo ich omladí?

Ženské ruky sú citlivé. 5 TIPOV ako ich udržať hebké a čo ich omladí?

17.01.2020
Dermatologička vám prezradí ako bojovať proti suchým rukám a čo ich omladí. Odborník si poradí aj s pigmentovými škvrnami na rukách.... Čítať viac
 
Do bufetu už nechodí. Lenka Vavrinčíková prehovorila, prečo zmenila stravovanie

Do bufetu už nechodí. Lenka Vavrinčíková prehovorila, prečo zmenila stravovanie

16.01.2020
Známa moderátorka Lenka Vavrinčíková (33) sa snaží vytlačiť stres zo svojho života skorším vstávaním a zdravé jedlo nosí so sebou... Čítať viac
 
Ženské mýty: Škodia tampóny a vložky vášmu zdraviu?

Ženské mýty: Škodia tampóny a vložky vášmu zdraviu?

14.01.2020
Menštruačných hygienických pomôcok existuje dnes na trhu už celá rada. O dvoch z nich, tampónoch a vložkách koluje aj niekoľko mýtov.... Čítať viac
 
Pustili ste do novoročného detoxu? Pred čím varuje odborníčka?

Pustili ste do novoročného detoxu? Pred čím varuje odborníčka?

13.01.2020
Patríte k tým, ktorí odštartovali rok očistou? Prekopali ste jedálny lístok a zo dňa na deň ste sa vrhli do detoxu? Opäť platí, všetko... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Po pôrode už nebudete nikdy ako predtým. TOTO spravia s vami hormóny
nh