Pred päťdesiatimi rokmi bol pôrod hračka. Postupne sa však predĺžila o dve až tri hodiny doba prvých pôrodných bolestí, ktorá predchádza fáze tlačenia. Odborníci vedia, prečo. Súčasné matky sú totiž iné, ako tie v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.
„Žena rodí svoje prvé dieťa oveľa neskôr ako tomu bolo pred päťdesiatimi rokmi. Súvisí to so spôsobom života, s procesom zrovnoprávňovania, s túžbou po vzdelaní a sebarealizácii,“ vymenúva možné príčiny gynekológ MUDr. Michal Kliment, Csc. Podľa neho ide o prirodzený proces, ktorému venujú pozornosť nielen lekári, ale aj sociológovia a ekonómovia. „Ženy túžia po deťoch rovnako, ako túžili ich matky a staré matky. Akurát nie v dvadsiatke, ale pokojne aj v štyridsiatke,“ dôvodí vznik celosvetového fenoménu, ktorý dostal názov „odložený pôrod“. Škoda len, že vo vyššom veku pribúdajú možné riziká počas tehotenstva. A sa vôbec podarí, keďže problémy môže robiť už aj samotné počatie. Prekonané zápaly a rôzne ochorenia prirodzene znižujú plodnosť a plnia čakárne v centrách pre asistovanú reprodukciu.
Žena nenájde odvahu rodiť sama. Ovplyvnia ju iní, tvrdí lekárka
Práve preto sa tehotným venuje, na rozdiel od minulosti, zvýšená a presne definovaná starostlivosť. Výsledkom je zníženie úmrtnosti matiek aj novorodencov. „Koncom šesťdesiatych rokov bola perinatálna, čiže popôrodná úmrtnosť dlhodobo na úrovni vyše dvadsať promile a predtým dokonca až šesťdesiat promile. Takže zavedenie monitorovania a preventívnych opatrení vrátane medikamentózneho pôrodu malo svoj obrovský význam,“ nepochybuje gynekológ.
Hypnopôrod skúsila aj vojvodkyňa Kate: V čom je unikátny?
To si nemyslí viac ako polovica Američaniek, ktoré sa v súčasnosti rozhodnú pre epidurálnu anestéziu. Pred päťdesiatimi rokmi ich boli iba asi štyri percentá. Zavádzanie „epidurálu“ sa podľa zverejnenej štúdie významne podieľa na predĺžení pôrodných bolestí o asi 40 až 90 minút. Gynekológ Kliment situáciu nevníma až tak dramaticky. „Pôrodná bolesť patrí medzi najsilnejšie, a dá sa jej predísť. Hoci niektoré ženy majú pocit, že iba odtrpený pôrod ich spojí s dieťaťom, nemožno rovnaký prístup očakávať od všetkých.“
Prečo rastie počet cisárskych rezov? Dôvody nie sú medicínske
Z vlastných skúseností potvrdzuje, že tlmenie pôrodných bolestí je v súčasnosti veľmi dobre prepracované. Pri splnení presne definovaných podmienok má epidurálna anestézia výraznejšie výhody ako riziká. „Prípadné spomalenie priebehu pôrodu nijako neohrozí plod. Pri akýchkoľvek komplikáciách je možné okamžite zmeniť spontánny pôrodu na operačný“, poukazuje lekár na pozitíva moderných vymožeností.
Lepšie podmienky pre rodičky?! Až po zverejnení slovenského dokumentu
Najčastejšou príčinou úmrtí žien pri pôrode v minulosti bolo vykrvácanie. Dnes je to asi najhlavnejší argument, ktorým lekári obhajujú podávanie medikamentov podporujúcich kontrakcie. Najpoužívanejší oxytocín pred päťdesiatimi rokmi indikovali iba 12 % rodičiek a dnes je to už takmer tretina. „Účinný spôsob prevencie pred krvácaním je medikamentózne vedenie pôrodu. Podporuje pôrodnú činnosť a taktiež podanie na konci druhej pôrodnej doby uľahčí samotný pôrod, pretože spôsobí kontrakciu maternice,“ vysvetľuje gynekológ. Ľahšie sa tiež uvoľní placenta po pôrode plodu. „A čo je najdôležitejšie, redukuje sa aj riziko hypotómie maternice, ktorú často sprevádza dramatické krvácanie.“
Samozrejme, klasické lekárske prístupy majú aj svojich odporcov. Tí apelujú na návrat k prirodzenosti bez liekov, anestéz a cisárskych rezov. Lekári zase poukazujú na najdôležitejší aspekt, a tým je zdravie tak matky, ako dieťaťa.