Po oblíznutí psíkom vnikla do jej tela nebezpečná baktéria. Žene museli vymeniť kĺb!

13.07.2018

Zábava a hra s domácim maznáčikom môže mať nečakané dôsledky. 66-ročnej žene museli lekári pre drobný škrabanec vymeniť bedrový kĺb!

Zvieratá majú na nás skvelý liečivý vplyv. Občas sa to ale môže vymknúť kontrole.

Zvieratá majú na nás skvelý liečivý vplyv. Občas sa to ale môže vymknúť kontrole.Autor: Shutterstock.com

Keď sa Britka posťažovala svojmu lekárovi na bolesti bedrového kĺba, netušil, čo by ich mohlo spôsobiť. Žena bola celkovo zdravá, no pred 15 rokmi jej voperovali umelý bedrový kĺb. Dovtedy s ním ale žiadne problémy nemala. 

Aby vás domáci miláčik nenakazil. Čím? 7 rád ako sa chrániť

Nález nečakanej baktérie

Po štyroch mesiacoch bolestí sa Britka vydala k svojmu ortopédovi. Ten jej spravil röntgen aj krvné testy a získal podozrenie, že v umelom kĺbe je infekcia. Biopsiou jej teda odobral z kĺbu sedem vzoriek tekutiny a poslal ich na rozbor. V laboratóriu vykultivovali len v jedinej vzorke mikroorganizmy, čo nie je zvyčajné. Navyše ich nedokázali identifikovať. Poslali preto vzorku do ďalšieho, viac špecializovaného laboratória, kde rozoznali baktériu Capnocytophaga canimorsus. 

Čo žerie vášho miláčika? Spôsob, ako ich ochrániť pred parazitmi

Opakovaná biopsia baktériu potvrdila

Od prvej návštevy ortopéda už uplynulo 14 mesiacov a lekári neboli oveľa ďalej. Ubolená žena musela absolvovať ďalšiu biopsiu a ďalšie kolo vyšetrení. Tentokrát sa baktéria Capnocytophaga canimorsus našla v jednej z troch odobratých vzoriek. Ide o druh, ktorý sa bežne vyskytuje v ústach psov a mačiek. Lekári síce s prekvapením, ale dospeli k názoru, že práve tento patogén jej spôsobil zápal kosti a uvoľnenie protetického kĺbu. 

Príbeh: Teliesko proti počatiu dostalo Lauru na invalidný vozík!

Baktérie vnikli cez škrabanec

Podľa lekárov sa mohla infikovať cez ranku na ruke, keď ju pri maznaní psík láskyplne olizoval. Vtedy sa asi baktéria dostala do ženinho tela. Britka si totiž spomenula, že približne 9 mesiacov predtým, než ju kĺb začal bolieť, sa poškrabala na ruke. Nezvyčajný bol aj pomalý postup infekcie. Podľa lekárov sa táto baktéria zvykne prejaviť oveľa rýchlejšie. No a extrémne zriedkavé je aj vyvolanie zápalu v umelom kĺbe práve touto baktériou, uvádza sa v lekárskej správe. 

Boľavé kĺby trápia už mladých, hoci nemusia: 4 veci, ktorými to zmeníte

V skutočnosti to bol len tretí takýto prípad, ktorý bol zaznamenaný v lekárskej literatúre. Infekcie spôsobené baktériou Capnocytophaga sa pravdepodobnejšie vyskytujú v ústach, v hrdle alebo v očiach. Ale faktom je, že baktérie môžu vstúpiť do krvného obehu a postihnúť aj ostatné časti tela. 

Kmeňové bunky môžu zachrániť vaše kĺby

Kĺb jej museli vymeniť

Žena potrebovala dve operácie - jednu na odstránenie starého protetického kĺbu a inštaláciu dočasnej náhrady a druhú na vloženie nového umelého bedrového kĺbu. Na liečbu infekcie musela užívať antibiotiká. Rok po výmene kĺbu je Britka v poriadku, bez známok infekcie. Podľa lekárov je nakazenie sa ľudí touto baktériou od svojich psov a mačiek vcelku bežné. O prípade informoval portál Live Science. 

Chcete žiť dlhšie? 5 hlavných dôvodov, prečo sú psíčkari zdravší

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

VIDEO: Slnečné lúče pleť vysušujú. Namiešajte si doma hydratačnú masku

VIDEO: Slnečné lúče pleť vysušujú. Namiešajte si doma hydratačnú masku

dnes
Nezabúdajte, že smädná pleť pôsobí vždy staršie. Ak máte po pobyte na slnku pocit, že je pokožka napnutá, je čas na masku Čítať viac
 
VIDEO: Ročne zabije až 200 žien! Môže aj vám hroziť rakovina krčka?

VIDEO: Ročne zabije až 200 žien! Môže aj vám hroziť rakovina krčka?

dnes
Naozaj môže preventívna prehliadka u gynekológa zachrániť život? Opýtali sme sa skúseného odborníka, Igora Slezáka. Čítať viac
 
Váš príbeh: V prechode ako 23-ročná. Lekár jej navrhol drastickú terapiu

Váš príbeh: V prechode ako 23-ročná. Lekár jej navrhol drastickú terapiu

včera
Nemá ani tridsať, ale vie, čo prežívajú päťdesiatničky. Lekári vyvolali Silvii umelý prechod. Na príčine bola endometrióza, ktorá... Čítať viac
 
Herečka Zuzana Kanócz: Nemocnica mi vyriešila žiarlivosť

Herečka Zuzana Kanócz: Nemocnica mi vyriešila žiarlivosť

18.07.2018
Éterická herečka Zuzana Kanócz (38) by sa nechala rada poriadne potetovať a ako vraví, obdobie keď pracovala v časovom a priestorovom... Čítať viac
 
Kazí vám milovanie sucho vo vagíne? Vráťte vášeň do spálne!

Kazí vám milovanie sucho vo vagíne? Vráťte vášeň do spálne!

17.07.2018
Pocit sucha vo vagíne je veľmi častý a nie je nič trápne či neobvyklé, keď sa to snažíte vyriešiť. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Po oblíznutí psíkom vnikla do jej tela nebezpečná baktéria. Žene museli vymeniť kĺb!
Martina Palovčíková