predplatne
 

Skutočný príbeh: 18-ročné dievča takmer zabili e-cigarety!

11.06.2018

Mladej Američanke zlyhali pľúca a bojovala o život. Lekári však dlho nevedeli prečo. Až neskôr zistili, že príčine sú elektronické cigarety.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock.com

O záhadnej diagnóze prednedávnom písal doktor Casey Sommerfeld z Detskej nemocnice v Pittsburghu v odbornom časopise Pediatrics. Osemnásťročnej Američanke sa už dva dni ťažko dýchalo. Kašľala a bolelo ju v hrudi. Nebola prechladnutá, nemala horúčku, vírusové ani bakteriálne ochorenie. Liečila sa síce na astmu, ale inhalátor, aký sa používa pri akútnych záchvatoch, nemusela často používať. Okrem toho v anamnéze uviedla, že prednedávnom sa vyhádzala na tvári a opuchli jej pery po konzumácii paraorechov. Keďže dovtedy s nimi nemala problém, lekári túto stopu ďalej nesledovali.

Ako detektívi

Pátrali iným smerom. Dievčina pracovala v reštaurácii ako čašníčka a žila vo vidieckom prostredí. S potenciálne chorými vtákmi alebo domácimi zvieratami však neprišla do styku. V krvi mala nezvyčajne vysoký počet bielych krviniek, čo signalizovalo zápal. Ostatné hodnoty krvného séra boli v poriadku. Nebrala žiadne drogy, ale priznala sa, že pred tromi týždňami začala fajčiť elektronické cigarety.

►►► Vymenili ste cigarety za zdravšie? Toto ste o elektronických netušili! 

Až röntgenové snímky pľúc naznačili, že kde bude problém. Na oboch stranách orgánu lekári videli zhluky, ktoré v nich vyvolali podozrenie na pľúcnu embóliu. Pri nej sa v cievach tvoria krvné zrazeniny, takže pľúca nie sú dostatočne zásobované kyslíkom. Počítačová tomografia síce embóliu nepotvrdila, odhalila však, že v priestore medzi pľúcami a hrudnou kosťou sa nebezpečne hromadí tekutina.

To vážne??? Najrozšírenejšie fámy v životnom štýle

Tekutina v pľúcach

Pacientku previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti. Dostala širokospektrálne antibiotikum, ktoré účinkuje proti rôznym baktériám. Jej stav sa však napriek tomu rýchlo zhoršoval. Zlyhávali pľúca aj krvný obeh. Pri živote ju udržiavala umelá ventilácia a injekcie noradrenalínu, stresového hormónu, ktorý dvíha tlak a zrýchľuje srdcový tep. Aby tekutina mohla odtekať, lekári zaviedli do oboch pľúc drenáž.

Vyšetrenia zo vzorky tekutiny nepotvrdili prítomnosť vírusov ani baktérií, ako je legionela. Objavili v nej však - podobne ako v krvi - veľa bielych krviniek, najmä eozinofilov, typických pre alergiu. Imunitný systém mladej pacientky teda nebojoval proti vírusom či baktériám, ale proti niečomu, čo vyvolalo extrémnu precitlivenosť.


Foto: Shutterstock.com

Prehnaná reakcia organizmu

Hypersenzitívna penumonitída je zápalové ochorenie pľúc, ktoré zvyčajne spustí vdýchnutie nebezpečných spór plesní. Mávajú ho roľníci, ktorí pracujú so senom a s hydinou. Túto možnosť však lekári považovali za nepravdepodobnú. Akútnu prehnanú reakciu organizmu vyvolali s najväčšou pravdepodobnosťou chemikálie z elektronických cigariet, presnejšie z pary podobnej dymu, ktorá sa tvorí pri ich fajčení.

Keďže lekári konečne odhalili diagnózu, mohli pacientku liečiť. Dva razy denne jej podávali liek, ktorý sa vo vysokých dávkach používa aj po transplantáciách. Znižuje riziko, že telo odvrhne transplantovaný orgán. Stav dievčiny sa postupne zlepšoval. Lekári jej odstránili dýchaciu hadicu a mohla ísť domov. Elektronické cigarety už nikdy nesmie fajčiť.

Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Varovania pre Meghan Markle pobúrili ženy v jej veku. Čo jej naozaj hrozí?

Varovania pre Meghan Markle pobúrili ženy v jej veku. Čo jej naozaj hrozí?

18.10.2018
Princ Harry a Megan Markle oznámili radostnú novinu. Na jar privedie čerstvá vojvodkyňa na svet jej prvé dieťa. Vraj to nebude mať jednoduché.... Čítať viac
 
Žijete s emocionálnym psychopatom? 5 dôkazov, že vás ovláda a neviete o tom

Žijete s emocionálnym psychopatom? 5 dôkazov, že vás ovláda a neviete o tom

17.10.2018
Je to v medziach normy, alebo dávno prekračuje hranicu? Občas je to ťažké odlíšiť, ale verte intuícii. Pár maličkostí ho usvedčí. Čítať viac
 
Nela Pocisková otvorene: Prežívam najťažšie obdobie! Asi som skončila...

Nela Pocisková otvorene: Prežívam najťažšie obdobie! Asi som skončila...

16.10.2018
Z Nely Pociskovej (28) je momentálne tepláková kráľovná. Že je materstvo až taký záber, nečakala. Občas sa doma aspoň nalíči a začala... Čítať viac
 
Čo môžu znamenať biele fliačiky na nechtoch?

Čo môžu znamenať biele fliačiky na nechtoch?

15.10.2018
Zdravé nechty sú ružové so svetlejším polmesiačikom v dolnej časti, odkiaľ necht vyrastá. No azda každý už našiel niekedy na niektorom... Čítať viac
 
Histamínová intolerancia vinou psychiky: Katku vytrápili paradajky aj jedlo zo včerajška

Histamínová intolerancia vinou psychiky: Katku vytrápili paradajky aj jedlo zo včerajška

14.10.2018
Stres u nej spustil chorobu, ktorá jej poriadne skomplikovala život. Možno aj vy márne pátrate, prečo vás nafukuje a stále bolí brucho.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Skutočný príbeh: 18-ročné dievča takmer zabili e-cigarety!
Adriana Fábryová