predplatne
 

Čudné príznaky ju varovali. Rástol jej nos, ruky a nohy sa zväčšili o 3 čísla!

03.07.2018

Kvôli vážnej chorobe sa rastové hormóny 26-ročnej žene doslova zbláznili. Zväčšovanie končatín zastavila až operácia.

Chloe si všímala príznaky, ale keď sa jej začali zväčšovať tvár a nos, ostala zdesená.

Chloe si všímala príznaky, ale keď sa jej začali zväčšovať tvár a nos, ostala zdesená.Autor: Facebook/Chloe Powell

Nevedela, že je chorá. Až jedného dňa 26-ročná Chloe Powell z anglického Bristolu sa rozhodla ísť na nákupy. Bolo leto 2015 a mladá Britka si chcela kúpiť nové topánky, no nevedela nájsť dostatočne veľké. Uvedomila si, že nie je normálne, že sa jej nohy za pár týždňov zväčšili z čísla 6 na takmer číslo 9. Vystrašila sa a rozhodla sa zistiť dôvod zvláštneho zväčšovania rúk a nôh.

Čítajte aj: Začalo sa to závratom. Silvia ušla hrobárovi z lopaty!

Začínajúce trápenie

Čudné príznaky na sebe pozorovala už týždne predtým. Začalo to tým, že si všimla, ako jej neprimerane rastú a hrubnú prsty. „Išla som so sestrou do klenotníctva, aby som si vybrala nejaký prsteň. Na prst som však nedokázala navliecť ani ten s najväčšou veľkosťou,” povedala Chloe. „Sestra si ma doberala, že mám schudnúť, lenže ani jedna sme nevedeli prísť na to, prečo boli moje prsty také veľké,” opisuje svoje začínajúce trápenie.  

Rakovina mu vzala manželku. V čom ho lekári sklamali?

Bez logiky

Chloe sa neprirodzene zväčšovali aj nohy a vôbec jej to nedávalo zmysel. Z pôvodnej veľkosti 6 sa jej zmenili na 7 a neprestávali ďalej rástli. O niekoľko týždňov sa chystala na dovolenku na Malorku. Ešte predtým si však chcela kúpiť nové topánky, nohu v predajni napokon ledva vtesnala do topánok veľkosti 8! „Bolo to úplne zvláštne, pretože som bola príliš stará na to, aby mi rástli nohy. Moje príznaky boli zároveň príliš komické na to, aby som išla k lekárovi,” vysvetľuje.


Rástli jej nielen nohy, ktoré sa zmenili o tri čísla, ale zväčšovali sa jej aj ruky. Zdroj: Facebook/Chloe Powell

Ako Pinocchio

Lenže z na pohľad banálnej nepríjemnosti sa stával čoraz vážnejší problém. Chloe sa začala obávať. Nielen že jej ďalej rástli končatiny, cítila sa veľmi nafúknutá. „Koža na tvári sa mi neuveriteľne napínala a nos mi puchol a rástol, ako Pinocchiovi. Myslela som si, že som blázon.” Práve v tom období začala Chloe pracovať na plný úväzok ako pôrodná asistentka, preto príznaky pripisovala únave z dlhých služieb.      

Oddych nepomohol

Po pár mesiacoch odišla z práce a rozhodla sa cestovať. Myslela si, že si oddýchne a čudné príznaky pominú. Únavy sa napriek tomu nezbavila, naopak, začala trpieť silnými bolesťami hlavy. „Verila som, že som dehydrovaná, preto som veľa pila. Keď nič nepomáhalo a naďalej som sa cítila mizerne, rozhodla som sa ísť k lekárovi,” vysvetľuje mladá Britka. Lekár jej nakoniec urobil krvné testy a skontroloval hladinu hormónov. Predpokladal, že má problémy so štítnou žľazou. Poslal ju však aj na magnetickú rezonanciu, ktorá konečne odhalila pravý dôvod jej problémov.

VIDEO: Medicínsky zázrak! Lekár oživil na smrť zmrznutého mladíka

Tlačil na mozog

„Magnetická rezonancia odhalila na mozgu 3,9 cm nezhubný nádor. Ten bol na podmozgovej žľaze - hypoofýze a tlačil na tepny, ktoré zabezpečujú krv do očí a krku.” Nasledujúce dni, keď čakala na ďalšie vyšetrenie, sa jej zdravotný stav zhoršil natoľko, že ju museli hospitalizovať. „V nemocnici mi vysvetlil, že trpím akromegáliou. Je to stav, keď telo produkuje príliš veľa rastového hormónu. Nádor tlačil na hypofýzu a tým nekontrolovateľne uvoľňoval hladinu rastových hormónov.”

Sestra Laura si Chloe najskôr doberala. Z čudných príznakov sa však nakoniec vyvinul vážny problém. Zdroj: Facebook/Chloe Powell

Ostala neplodná

Chloe čakala štvorhodinová operácia, ktorej sa veľmi bála, no nemala na výber. Jej nohy už dosiahli veľkosť 9. „Operácia dopadla úspešne, nádor mi odstránili. Žiaľ, zákrok mi trvalo poškodil hypofýzu. Ostala som neplodná a jediným riešením, ako môžem mať do budúcnosti deti, je podstúpiť umelé oplodnenie, čo je irónia pri mojom povolaní,” priznáva mladá žena.

Zázrak po 16 rokoch. Ivana sa dočkala dcérky po 6 potratoch!

Nesmie sa stresovať

Po operácii sa jej problémy úplne neskončili. Diagnostikovali jej Addisonovu chorobu. Ide o zriedkavú poruchu nadobličiek, ktoré sa nachádzajú v blízkosti obličiek a kontrolujú tvorbu stresového hormónu kortizolu a aldosterónu, ktorý reguluje krvný tlak.


Zdroj: Facebook/Chloe Powell

Chloe síce nádor na mozgu už nemá, ale nesmie sa stresovať, inak zomrie. „Ak začnem vracať, ochoriem na chrípku alebo zažijem akýkoľvek šok, ktorý spôsobí zvýšenie adrenalínu, musím užiť steroidy a okamžite ísť do nemocnice. Inak môžem zomrieť,” a dodáva, že za dva roky sa jej to párkrát stalo a bolo to desivé.

Váš príbeh: Osudná jazda a potom ŠOK! David prežil smrteľný úraz

Chce študovať

„Práca pôrodnej asistentky so sebou prináša aj stresujúce situácie, stres však musím udržať na minime, inak ma môže ohroziť.” Napriek problémom sa Chloe snaží žiť normálne, no nie je to ľahké. Jej veľkosť nôh aj rúk sa dostala do pôvodnej veľkosti. Opäť sa venuje svojej záľube cestovaniu a plánuje ďalej študovať. „V septembri chcem pokračovať v magisterskom štúdiu, aby som sa mohla stať asistentkou lekára a bola tak bližšie pri liečbe pacientov.”

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Rakovina mozgu ...viac
Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Rozmýšľate nad operáciou viečok? Čo o tomto zákroku musíte vedieť

Rozmýšľate nad operáciou viečok? Čo o tomto zákroku musíte vedieť

dnes
Katarína Lindnerová (60) z Bratislavy o operácii viečok uvažovala asi päť rokov. Zákrok si venovala k narodeninám. Boli sme pri tom.... Čítať viac
 
5 zásad pre úspešný prijímací pohovor. Trojka je najúčinnejšia a pritom najjednoduchšia

5 zásad pre úspešný prijímací pohovor. Trojka je najúčinnejšia a pritom najjednoduchšia

včera
Chystáte sa na pracovný pohovor? Dôležité je nielen to, čo budete hovoriť, ale aj to, ako sa budete správať. Tým môže uhrať ďalšie body... Čítať viac
 
Menopauza neznamená koniec. Zaujímavosti o prechode, ktoré ste nevedeli. Týka sa aj mužov!

Menopauza neznamená koniec. Zaujímavosti o prechode, ktoré ste nevedeli. Týka sa aj mužov!

včera
Akákoľvek hormonálna zmena dokáže značne ovplyvniť celkové zdravie aj psychickú pohodu. No o menopauze neviete toho oveľa viac.... Čítať viac
 
Detská sestrička z Kramárov Janka: Veľakrát si poplačem, ľudia riešia malichernosti

Detská sestrička z Kramárov Janka: Veľakrát si poplačem, ľudia riešia malichernosti

20.10.2019
Často si k deťom vytvoríme taký blízky vzťah, že si poplačeme s rodičmi, hovorí Jana Paulovičová, vedúca sestra oddelenia anestéziológie... Čítať viac
 
6 trikov na oživenie vášho partnerského života. Piaty je naozaj dôležitý!

6 trikov na oživenie vášho partnerského života. Piaty je naozaj dôležitý!

18.10.2019
Upadnúť do rutiny a kolotoča povinností je to, čo dokáže zvalcovať aj tú najzamilovanejšiu dvojicu. Nedopustite to! Čítať viac
 
 

wanda.sk

Čudné príznaky ju varovali. Rástol jej nos, ruky a nohy sa zväčšili o 3 čísla!
nh