predplatne
 

Prieskum: Na pandémiu nie sme pripravení psychicky. Najmä ženy teraz potrebujú povzbudiť

10.04.2020

So strachom o zdravie sa spájajú ďalšie existenčné obavy. Netreba zúfať, raz to prejde. Možno vám pomôžu výsledky prieskumu vo vedomí, že sme v tom všetci spolu.

Ak toho mali ženy veľa dosiaľ, niektoré odteraz dvojnásobne.

Ak toho mali ženy veľa dosiaľ, niektoré odteraz dvojnásobne. Autor: Shutterstock

Viac ako polovica Slovákov sa bojí nového koronavírusu rovnako ako aj ekonomických dosahov súvisiacich s pandémiou. Ženy sa rizík spojených s pandémiou obávajú viac v súvislosti so zdravím niekoho blízkeho. Vyplýva to z prieskumu agentúry Actly, ktorá ho realizovala na vzorke 1000 respondentov prostredníctvom online rozhovoru od 27. do 31. marca a od 4. do 6. apríla.

Kvetka Horváthová si s rodičmi teraz len telefonuje. Čo všetko ešte musela obmedziť?

Bojíme sa nielen o zdravie

Pocit osobného ohrozenia prežíva podľa prieskumu viac ako polovica ľudí na Slovensku (56 percent respondentov). V druhom týždni merania sa však mierne znížil podiel tých, ktorí sa cítia ohrození veľmi, a to z 25 na 22 percent. „Každý tretí si obavy skôr nepripúšťa a každý desiaty si ich nepripúšťa vôbec," uvádza prieskum.

Vnútri trávime 21 hodín denne. Odráža sa to na imunite, najhorší vzduch dýchajú deti

V otázke pocitu ohrozenia v rôznych krajoch cítia ohrozenie najviac ľudia z Banskobystrického kraja, kde sa obáva 63 percent respondentov. V Banskobystrickom kraji je pritom najmenej nakazených. Občania Bratislavského kraja, kde je infikovaných najviac, sa zase boja pandémie najmenej (42 percent). Viac ako 60 percent ľudí vo veku nad 60 rokov odpovedalo, že sa nákazy bojí. Na opačnom spektre stáli ľudia vo veku od 18 do 29 rokov, u ktorých sa bálo nákazy 41 percent opýtaných.

Dolieha nielen na starších

Ďalším balíkom otázok boli tie o obavách z vedľajších rizík spojených s pandémiou. Medzi ne patrili dlhodobý ekonomický prepad, nedisciplinovanosť ľudí pri dodržiavaní opatrení, ochorenie niekoho blízkeho na nový koronavírus, ako aj nemožnosť poskytnúť pomoc ľuďom s inými vážnymi diagnózami. Tieto štyri obavy zároveň dominovali s tým, že ekonomického prepadu sa obávalo v prvej vlne realizácie prieskumu viac ako 90 percent opýtaných. V druhej vlne sa toto percento znížilo na 89 percent respondentov. Polovica opýtaných sa obáva, že stratí prácu, avšak intenzita všetkých obáv sa v druhej várke realizovania prieskumu znížila.

Problémy spod rúška: Ako sa im vyhnúť a čo robiť, keď ich už máte?

Horšia sa vzťahy

To však neplatí o obave zo zhoršenia vzťahov v rodine, ktorého sa obáva tretina opýtaných, ako aj obave z nedostatku tovaru bežnej spotreby. „Zhoršenie vzťahov v rodine viac stresuje tridsiatnikov. Zrejme je to neraz ruka v ruke s tým, že práve táto veková skupinu najviac uvádza zníženie príjmov domácnosti (82 percent)," uvádza prieskum. So zvýšenou obavou u tridsiatnikov sa registruje aj strach z platobnej neschopnosti pri 62 percent opýtaných. Vzhľadom na to sa musia aj častejšie vyrovnať so zmenou životných plánov.

Láska zlepšuje imunitu a mení vaše chute. Ozdravuje zamilovanosť aj vás?

Prieskum sa pýtal respondentov aj na opatrenia vlády a ako ich hodnotia. Vo všetkých typoch opatrení zavedených do 3. apríla prevláda pozitívne hodnotenie. „Najväčšia časť vníma priaznivo opatrenia na prevenciu šírenia nákazy a na ochranu seniorov. Viac než polovica hodnotí pozitívne tiež opatrenia na fungovanie zdravotníctva, opatrenia pre rodiny s deťmi a kroky v oblasti vzdelávania," uvádza prieskum. Najmenej pozitívne vnímajú ľudia riešenia ekonomických otázok.

UV lúče dezinfikujú. Pomôže vystavenie sa slnku zničiť vírusy na šatách či vo vlasoch?

Kedy očakávame koniec? 

Prieskum sa pýtal Slovákov aj na ich tipy o tom toho, kedy sa skončia prísne opatrenia. „Za jediný týždeň sa perspektíva slovenskej verejnosti výrazne zmenila. Ohlásenie domáceho vyučovania až do prázdnin či diskusia o troj-až štvortýždňovom vypnutí krajiny patria nepochybne k dôležitým momentom, ktoré sa pod túto zmenu podpísali," uvádza prieskum. Momentálne si myslí každý tretí, že koniec striktného režimu nastane v júli alebo ešte neskôr.

Čítajte aj: Pre citlivých doslova pohroma! Dlhé nosenie rúška môže viesť aj k týmto problémom

Autor: TASR, dab
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Pigmentové škvrny strašia najmä štyridsiatničky. Ako ich vznik spomaliť?

Pigmentové škvrny strašia najmä štyridsiatničky. Ako ich vznik spomaliť?

včera
Vznik hnedých pigmentových fľakov niekedy podporíte aj nevedomky. Vytiahnuť ich dokážu aj niektoré bylinky či kozmetika. Pomôžu... Čítať viac
 
Dámy, robíte pri hygiene pravidelne toto? Vedci odhalili zaujímavý dopad na sexuálny život

Dámy, robíte pri hygiene pravidelne toto? Vedci odhalili zaujímavý dopad na sexuálny život

26.05.2020
Najnovšie zistenia vedcom úplne odporujú tomu, čomu sa verilo doteraz. Oplatí sa vám skoncovať s dlhodobým návykom? Čítať viac
 
Viete si správne čistiť mastnú pleť? Ktoré prípravky vám nesmú chýbať?

Viete si správne čistiť mastnú pleť? Ktoré prípravky vám nesmú chýbať?

25.05.2020
Počas dosievania potrápi až osemdesiat percent mladých. Hoci sa môže zdať mastná pleť odolnejšia, potrebuje pozornosť. Čítať viac
 
Kŕče, bolesť hlavy, nízky tlak? TOP bylinky na ženské záležitosti

Kŕče, bolesť hlavy, nízky tlak? TOP bylinky na ženské záležitosti

24.05.2020
Správne bylinky by mala mať vo svojej prírodnej lekárničke každá žena. Chutným čajom môžete zmierniť citlivosť prsníkov, depresívne... Čítať viac
 
Prieskum: Šokujúci prostriedok, ktorý vyše polovici žien účinne zaberie proti stresu

Prieskum: Šokujúci prostriedok, ktorý vyše polovici žien účinne zaberie proti stresu

23.05.2020
Lepšie mentálne zdravie a upokojenie stresu prináša žene podľa nového výskumu intenzívna činnosť, kedy sa venuje sebe samej. O čo... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Prieskum: Na pandémiu nie sme pripravení psychicky. Najmä ženy teraz potrebujú povzbudiť
TASR
dab