predplatne
 

Tajomná choroba zasiahne len ženy. Od maternice sa môže šíriť kamkoľvek do tela

16.04.2019

Riadia ju ženské hormóny a súvisí s menštruáciou. Pôvod endometriózy je zatiaľ stále neznámy, no tehotenstvo a dojčenie môže ženu pred jej vznikom ochrániť.

Mnohé ženy, ale aj lekári, si príznaky choroby s endometriózou nespájajú. Odhalí ju až operácia alebo vyšetrenia pri pátraní po príčine neplodnosti.

Mnohé ženy, ale aj lekári, si príznaky choroby s endometriózou nespájajú. Odhalí ju až operácia alebo vyšetrenia pri pátraní po príčine neplodnosti. Autor: Shutterstock

Mesiac čo mesiac intenzívna menštruácia a silné bolesti nielen v podbrušku, ale aj v panvovej oblasti. Pociťovanie nevoľností a bolestivý pohlavný styk, pridať sa môžu i problémy s otehotnením. Hoci sa o endometrióze veľa nevie, ide o najčastejšie gynekologické ochorenie žien v reprodukčnom veku. Podľa štatistík trpí endometriózou asi 10% žien, pričom väčšina je vo veku 20. až 30. rokov. Väčšiu šancu na vznik ochorenia majú ženy, ktoré ešte nerodili, no vyskytujú sa tiež prípady, kedy sa choroba spustila až po narodení dieťaťa.  

Čítajte váš príbeh: Záhadu vykašliavania krvi Alexandre odhalila až náhoda

Nevedia ju odhaliť

Ženy trpiace endometriózou sa o svojej chorobe zväčša dozvedia vďaka náhodnému nálezu počas operácie alebo hľadaní príčin neplodnosti. Počas rutinného vyšetrenia u gynekológa sa zisťuje veľmi ťažko, pretože ultrazvuk atypické tkanivá mimo dutiny maternice zväčša neodhalí. Ultrazvuk môže objaviť najmä endometrium na vaječníkoch, ktoré má typický guľovitý tvar. Najlepšie sa však podozrenie na endometriózu potvrdzuje laparoskopii. Všímajte si však varovné príznaky, ktoré môžu chorobu odhaliť:

  • bolestivá a silná menštruácia,
  • bolesť pri pohlavnom styku,
  • neplodnosť,
  • chronická panvová bolesť,
  • ťažkosti pri močení a stolici,
  • náladovosť a únava,
  • návaly horúčavy,
  • migrény.

Kuriózne miesta

Endometrióza vznikne, keď čiastočky sliznice maternice začnú rásť mimo tela maternice a môžu sa vyskytnúť na rôznych miestach. Drobné ložiská sa najčastejšie objavujú na pobrušnici, vajcovodoch, vaječníkoch, močovom mechúre alebo črevách. Prejaviť sa môže aj vo forme medziorgánových zrastov v oblasti malej panvy alebo v podobe uzlov v tkanive medzi pošvou a konečníkom. V kurióznych prípadoch sa nachádzajú i na miestach, ako je napríklad stehenná kosť, oko, či pľúca.  

Silná menštruácia môže signalizovať vážne ochorenie. Na toto pozor!

Prečo vzniká

Súčasná medicína nemá presnú odpoveď na to, prečo endometrióza vzniká. Niektoré zdroje uvádzajú, že je spôsobená premenou buniek v niektorej časti tela na bunky výstelky maternice pri opakovaných panvových zápaloch alebo pri vysokej hladine estrogénu v krvi ženy. Iná teória hovorí, že ju môže spúšťať samotná hypofýza, ktorá je hormonálnym riadiacim centrom v mozgu. Alebo ak sa pri sekcii čiastočky endometria dostanú krvnou cestou do niektorej časti tela. Pri každej forme endometriózy však platí, že súvisí so ženským cyklom a mesiac čo mesiac sa prejavuje krvácaním týchto tkanív.

Hormóny zaberú

Liečba tejto choroby je beh na dlhú trať a určuje sa podľa toho, kde sa endometrium nachádza a aké konkrétne problémy žene spôsobuje. Väčšinou sa kombinuje hormonálna liečba s chirurgickými zásahmi. U žien, ktoré by chceli otehotnieť, sa môžu operatívne odstrániť zrasty a ložiská endometria. Účinná je tiež hormonálna liečba, ktorá má za cieľ obmedziť alebo úplne zastaviť menštruáciu a zabrániť tak aj rastu ďalších ložísk. Po vysadení liečby sa však choroba môže opäť vrátiť. V prípade, že žena nereaguje na žiadnu liečbu, jediným riešením je odstránenie maternice, vaječníkov i vajcovodov.

 Endometrióza komplikuje počatie. Aké máte možnosti?

Tehotenstvo to vyrieši

Hoci endometrióza spôsobuje v mnohých prípadoch neplodnosť, ak sa žene s touto diagnózou podarí otehotnieť, môže sa vyliečiť, alebo aspoň na čas chorobu utlmiť. Tehotenstvo je totiž prirodzená liečba. Počas gravidity, a aj prvé mesiace dojčenia, žena nemá menštruáciu, preto sa endometrióza neobjavuje. Ložiská tak počas tehotenstva a po pôrode ustupujú a choroba sa dostáva do takzvanej pokojovej fázy, z ktorej sa môže a nemusí prebudiť.

Príčina neplodnosti

Často sa uvádza priamy vzťah medzi neplodnosťou ženy a endometriózou. Až polovica neplodných žien môže mať endometriózu a platí to tiež naopak, že až polovica žien s endometriózou je neplodných. Príčinou neplodnosti sú rozsiahle zrasty, ktoré bránia v uvoľnení vajíčka alebo môžu vajcovod úplne uzavrieť. Endometrióza môže byť tiež príčinou mimomaternicového tehotenstva.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Endometrióza ...viac Maternica ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Dámy, aj vy? 4 dôvody, prečo riskujete sedením s prekríženými nohami. Netrpia len tie!

Dámy, aj vy? 4 dôvody, prečo riskujete sedením s prekríženými nohami. Netrpia len tie!

dnes
Pozícia s nohou preloženou cez druhú je pohodlná a typicky ženská. Škodí však vášmu zdraviu. Je zaujímavé, že muža by takto nikdy nenapadlo... Čítať viac
 
NAJkrajšia žena je úplne obyčajná. Aké sú tajomstvá Jennifer Garner?

NAJkrajšia žena je úplne obyčajná. Aké sú tajomstvá Jennifer Garner?

včera
Nielen divákov si herečka získa svojim milým, podmanivým úsmevom. Trojnásobná mama sa snaží žiť normálny život, hollywoodske maniere... Čítať viac
 
8 problémov v podbruší: Rozoznáte zápal slepého čreva od cysty na vaječníku?

8 problémov v podbruší: Rozoznáte zápal slepého čreva od cysty na vaječníku?

20.05.2019
Už ste si zvykli, že raz za mesiac sa skrúcate v kŕčoch? Ale čo, keď sa bolesť objaví nečakane? Viete, čo sa za ňou môže skrývať?  Čítať viac
 
Záhadná endometrióza. Krutá bolesť nemá vysvetlenie, vyliečite sa?

Záhadná endometrióza. Krutá bolesť nemá vysvetlenie, vyliečite sa?

19.05.2019
Súčasná medicína nemá presnú odpoveď na to, prečo endometrióza vzniká. Čítať viac
 
Svrbenie, pálenie, nepríjemný výtok? Môže to byť vinník, ktorý vám nenapadol

Svrbenie, pálenie, nepríjemný výtok? Môže to byť vinník, ktorý vám nenapadol

17.05.2019
Príčiny kvasinkovej infekcie sú aj v životospráve či v hygienických návykoch. Možno treba zmeniť, čo iným ženám vadiť vôbec nemusí.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Tajomná choroba zasiahne len ženy. Od maternice sa môže šíriť kamkoľvek do tela
Nina Haceková