predplatne
 

Únik moču stresuje aj mladšie ženy, no dá sa nad nim vyhrať

18.02.2020

Vzniká nenápadne a pri neliečení má tendenciu postupne sa zhoršovať. Inkontinencia trápi mnoho žien, ale len málo z nich o tomto probléme hovorí.

Samovoľný únik moču sa vyskytuje v každom veku. V priemerne u každej 4. ženy a u každého 10. muža.

Samovoľný únik moču sa vyskytuje v každom veku. V priemerne u každej 4. ženy a u každého 10. muža. Autor: Shutterstock

Objaviť sa môže už u dospievajúcich dievčat ako následok zápalu dolných močových ciest po začatí sexuálneho života. U žien v produktívnom veku vzniká inkontinencia kvôli ochabnutiu svalstva a tkanív okolo močovej trubice, zvyčajne pri tehotenstve, po ťažkom prirodzenom pôrode alebo po gynekologických operáciach. Pre väčšinu žien prestavuje tento stav niečo neriešiteľné a obťažujúce, pritom moderná medicína dnes pozná pomerne jednoduché riešenia.

„Inkontinencia moču je závažný problém, ktorý pacienta zaťažuje nielen z hygienického hľadiska, ale aj zo zdravotného a má priamy dopad na kvalitu života,“ hovorí MUDr. Danuta Chládeková. „Medzi najväčšie rizikové faktory radíme oslabenie svalov panvového dna spôsobené pôrodmi, vyšším vekom, poklesom hladiny estrogénov u žien v menopauze, obezitou, namáhavou prácou a rôzne stavy po operáciách a úrazoch v oblasti zvierača močovej trubice,“ dopĺňa výpočet možností vzniku inkontinencie.

Neprehliadnite: 10 pravidiel, ktoré vám pomôžu v boji so samovoľným únikom moču

Dlhodobé neriešenie tejto situácie vedie ženy často k zníženiu spoločenských, pracovných ako aj osobných aktivít a môže mať vplyv aj na duševný stav. To sa prejavuje nespavosťou, depresiami a pocitom izolácie od spoločnosti. Problém nechceného samovoľného úniku moču trápi pritom ženy vo všetkých vekových kategóriách, nielen ženy po menopauze, ale aj športovkyne či matky po pôrode. Závažnosť sa pritom pohybuje od občasného úniku moču, keď žena zakašle alebo kýchne, až po nutkanie na močenie, ktoré je tak náhle a silné, že nestihne prísť včas na toaletu.

Rozpoznajte jej 5 typov

  • Stresová - tlak na močový mechúr je vyvíjný kašľaním, kýchaním, smiechom, cvičením alebo zdvíhaním niečoho ťažkého.
  • Urgentná - náhle, intenzívne nutkanie na močenie, po ktorom nasleduje nedobrovoľná strata moču.
  • Inkontinencia pri pretekaní vzniká v dôsledku nie úplne vyprázdneného močového mechúra.
  • Funkčná - kedy fyzická alebo duševná porucha, ktorá zabráni pacientovi vykonať malú potrebu, napríklad v prípade ťažkej artritídy nemusí byť pacient schopný rýchlo rozopnúť nohavice.
  • Zmiešaná - pacient pociťuje viac ako jeden typ inkontinencie moču.

Čítajte: Únik moču ako nočná mora. 5 krokov a prespíte v pohode celú noc

Ako ju riešiť?

Za inkontinenciou moču môžu neraz faktory, ktoré nevieme ovplyvniť. Podľa odborníkov je je istá forma prevencie aj posilňovanie svalov panvového dna. Snažte sa strážiť si svoju váhu, obezita je jedným z rizikových faktorov. Jedzte veľa vlákniny, tým sa vyhnete zápche, ktorá je ďalším z rizikových faktorov. Skoncujte s fajčením a ak máte kašeľ, čím skôr ho preliečte.

Ak vás dlhodobo trápi tento problém, určite by ste nemali mať obavy z rozhovoru s lekárom. Odborníci vedia pomerne rýchlo určiť, či je spôsobená každodennými návykmi, základnými zdravotnými stavmi alebo fyzickými problémami. „Najčastejšie prichádzajú ženy so stresovým únikom moču, čo sa prejavuje hlavne pri kašli, kýchaní ako aj pri športe,“ objasňuje doktorka. Nie vždy je nevyhnutné operatívne riešenie, anestéza a ani rekonvalescencia. Inkontinenciu pomôže vyriešiť aj laserové ošetrenie.

Chúlostivé! TOP 5 chorôb, o ktorých sa hanbíme hovoriť

Neinvazívny zákrok laserom je založený na neablatívnej fototermálnej stimulácii kolagénu. Tým sa spevní tkanivo vo vaginálnej sliznici a vzniká väčšia opora močového mechúra. Takýto zákrok si nevyžaduje anestézu, rez a ani rekonvalescenciu. Výsledky klinických štúdií pritom potvrdzujú, že takéto ošetrenie je efektívne, bezpečné a komfortné. Pri a po ošetrení dochádza k remodelácii kolagénu a tvorbe nových kolagénových vlákien v oblasti prednej steny pošvy, ale tiež pošvového vchodu a ústia močovej trubice. Táto obnova vedie k väčšej podpore močového mechúra a návratu mechanizmu kontinencie do normálu.

Zlepšenie stavu tkaniva v oblasti pošvy a pošvového vchodu môže priniesť aj zmeny v oblasti sexuálneho života. Bonusom je v tomto prípade zvýšenie citlivosti a sexuálneho uspokojenia.

Mohlo by vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Inkontinencia ...viac
Autor: TS, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Vankúš i paplón by ste mali pravidelne prať. Viete prečo a ako?

Vankúš i paplón by ste mali pravidelne prať. Viete prečo a ako?

dnes
Chystáte sa doma upratovať? Nezabudnite na vankúše či paplóny. Budú nielen belšie, ale aj bez roztočov. Čítať viac
 
Bolí vás chrbát? Pozrite sa, čo nosíte v taške a cez ktoré plece ju máte prehodenú

Bolí vás chrbát? Pozrite sa, čo nosíte v taške a cez ktoré plece ju máte prehodenú

30.03.2020
V pondelok si prehodíte tašku cez plece a vybehnete z domu. V piatok vás trápia bolesti hlavy a stuhnutá šija. Akú hmotnosť by nemala... Čítať viac
 
O chvíľu rodíte? 5 tipov ako na prirodzený pôrod v tomto neľahkom období

O chvíľu rodíte? 5 tipov ako na prirodzený pôrod v tomto neľahkom období

25.03.2020
Ako prekonať prirodzený strach z pôrodu? Ako sa naň pripraviť? O praktických tipoch a skúsenostiach hovorí pôrodná asistentka Elena... Čítať viac
 
VIDEO: Dojemný odkaz svetovej lyžiarky všetkým, ktorí bojujú s koronavírusom

VIDEO: Dojemný odkaz svetovej lyžiarky všetkým, ktorí bojujú s koronavírusom

23.03.2020
Svetová hviezda Mikaela Shiffrinová (25) zložila pieseň, ktorou chce poďakovať všetkým ľuďom bojujúcim proti pandémii nového kornavírusu.... Čítať viac
 
Pre citlivých doslova pohroma! Dlhé nosenie rúška môže viesť aj k týmto problémom

Pre citlivých doslova pohroma! Dlhé nosenie rúška môže viesť aj k týmto problémom

19.03.2020
Na jednej strane nás chránia, no nezabúdajte, že dlhé nosenie rúška môže viesť u ľudí s citlivejším typom pleti aj k nepríjemným kožným... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Únik moču stresuje aj mladšie ženy, no dá sa nad nim vyhrať
TS
lua