predplatne
 

Všetko vás svrbí? Dermatologička radí ako premastiť pokožku olejom

06.01.2019

Či už si pridáte olej do kúpeľa, alebo si ním ošetríte pokožku, určite ju v chladnom počasí potešíte. Prečo sa oplatí s nanášaním oleja poponáhľať?

Oleje pomôžu vyživiť pokožku tela.

Oleje pomôžu vyživiť pokožku tela.Autor: Shutterstock

Vrstvy oblečenia sú čoraz hrubšie, čo si odnesie koža. Svrbenie a pocit suchosti nie sú na jeseň a v zime nič výnimočné. A práve vtedy siahnete po oleji. Je vhodný na každú pokožku? Treba sa ním natierať alebo stačí pridať pár kvapiek do kúpeľa? Navyše nie je olej ako olej.

Mastné kyseliny

Popularita olejov v telovej, pleťovej, ale i vo vlasovej kozmetike ustavične rastie. V čom spočíva ich sila? „Základnou účinnou látkou v rastlinných olejoch sú mastné kyseliny. To, čo robí každý olej jedinečným, je kombinácia a ich percentuálny podiel,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Existuje veľa druhov mastných kyselín, ale najdôležitejšie sú dve, kyselina olejová a kyselina linolová.“

Podľahli ste reklamám? Antibakteriáne mydlá sú zbytočné, robte niečo efektívnejšie

V ponuke rozličných prípravkov sa môžete stretnúť aj s takzvanými suchými olejmi. Sú ľahké, lebo obsahujú vysoký pomer kyseliny linolovej a nízky kyseliny olejovej. Pokožku vyživujú bez toho, aby ju zaťažovali, prípadne upchávali póry. Práve preto sú vhodné pre mastnejšie typy pokožky. Po použití takzvaných suchých olejov vám nezostane výrazný mastný film.

Ktoré sú suché?

Ľahké oleje s vysokým obsahom kyseliny linolovej:

 • bodliakový olej 74 – 78 %
 • pupalkový olej 73 – 74 %
 • hroznový olej 70 – 73 %
 • slnečnicový olej 59 – 71 %
 • orechový olej 51 – 61 %
 • konopný olej 56 – 60 %
 • olej zo pšeničných klíčkov 53 – 55 %
 • šípkový olej 44 – 46 %

Hutné, výživné oleje s vysokým obsahom kyseliny olejovej

 • olivový olej približne 78 %
 • olej z lieskových orieškov 77 %
 • mandľový alebo moringový olej 71 %
 • avokádový olej 57 – 70 %
 • bambucké maslo 40 – 60 %
 • makadamiový olej 57 %

Olivy i pšenica

Vo všeobecnosti jednotlivé oleje pokožku vyživujú, hydratujú a regenerujú. Mnohé prírodné prípravky majú i upokojujúce účinky. Klasikou v kozmetike je olivový olej. Patrí k najbohatším olejom, ktoré sa v kozmetike cenia najmä pre vysoký obsah vitamínu E. Tradične sa využíva v kozmetike na suchú pleť či v prípravkoch proti starnutiu. Čoraz častejšie sa využíva i konopný olej. Získava sa z drobných semien a má dobré protizápalové a antibakteriálne účinky.

Sú naozaj lepšie panenské oleje? Oplatí sa rozlišovať

Konopný olej podporuje funkciu prirodzeného ochranného plášťa pokožky. Populárnymi sa popri exotických olejoch stávajú klasické, ku ktorým patrí i olej zo pšeničných klíčkov. Bielkoviny, ktoré sú obsiahnuté v obilných zrnách, majú výborný liftingový účinok. Citlivú pokožku poteší i ovsený olej. Každý si musí nájsť olej, ktorý mu najviac vyhovuje. Do úvahy berte nielen typ svojej pokožky, ale i prípadné potravinové alergie.

Do troch minút

Ak máte počas chladných mesiacov suchú pokožku, musíte ju najprv šetrne a jemne umývať. „Vhodný je krátkotrvajúci vlažný kúpeľ alebo sprcha s olejovou prísadou. Potom máte tri minúty na to, aby ste pokožku intenzívne a dôkladne premastili,“ upozorňuje dermatologička Michaela Blaško. „Po kúpeli i sprche je ideálne pripravená, aby absorbovala všetky účinné látky či už z telového mlieka, alebo oleja. Keďže oleje majú okluzívny charakter, teda po nanesení na kožu v nej uzavrú to, čo v nej aktuálne je, nanášajte ich na vlhkú kožu. Tak v nej uzatvoria vlhkosť. Ak oleje nanesiete na suchú kožu, ešte viac ju vysušia.“ Ideálny čas na olejovú starostlivosť je pred spaním. Pokožka má tak dostatok času, aby v pokoji spracovala všetky výživné látky. Oleje navyše upokoja i vaše zmysly.

Čítajte aj:

 

Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Menštruácia robí s telom divy. Za toto všetko ju môžete viniť!

Menštruácia robí s telom divy. Za toto všetko ju môžete viniť!

dnes
Nervozita, zmena chutí, ale aj naštartované libido... Je toho omnoho viac, čo s vami menštruačný cyklus robí. Čítať viac
 
Strašia vás vrásky? Ako im predchádzať bez zbytočnej chémie?

Strašia vás vrásky? Ako im predchádzať bez zbytočnej chémie?

včera
Hoci sú vrásky prirodzenou súčasťou starnutia, ženy z nich majú obavy. Prečo sa vám objavili a čo na ne platí, ak nechcete ísť na botox?... Čítať viac
 
BB vás už neprekvapí, zvykli ste si aj na CC. Čo však v sebe skrýva EE krém?

BB vás už neprekvapí, zvykli ste si aj na CC. Čo však v sebe skrýva EE krém?

20.01.2019
Aj pleťová kozmetika sa prispôsobila rýchlej dobe. V jednej tube sa skrýva mejkap, výživa, trochu krému aj UV ochrana. Aj kozmetika... Čítať viac
 
VIDEO: Operácia viečok dokáže zázraky. Sú menší risk horné či spodné?

VIDEO: Operácia viečok dokáže zázraky. Sú menší risk horné či spodné?

18.01.2019
Kto by si nechcel ľahnúť a zobudiť sa o desať rokov mladší? Podarí sa to, ak chirurg zvolí správny postup. Čítať viac
 
Kuchynský detox aj morské riasy. Triky, ako rozžiariť unavenú pleť

Kuchynský detox aj morské riasy. Triky, ako rozžiariť unavenú pleť

17.01.2019
Stačí pár minút a stopy po párty, či ponocovaní dokážete viditeľne zmierniť. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Všetko vás svrbí? Dermatologička radí ako premastiť pokožku olejom
Katarína Posluchová