predplatne
 

Vyschli a sú neposlušné? Je najvyšší čas vlasy ozdraviť

28.10.2018

Mmáte vlasy bez lesku, rozlietané a neviete si ich učesať?

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

O chvíľu ich totiž čaká ďalšia zaťažkávacia skúška – vietor, mráz a vykurovacia sezóna. Navyše počas jesene vlasy prirodzene padajú. Kedy je nutné vlasy strihať a aká výživa by im po lete najviac chutila?

Začali lietať

Povrch každého vlasu tvoria drobné šupiny. Ak je vlas zdravý, priliehajú k povrchu, odráža sa od neho svetlo a prirodzene sa leskne. Počas leta trávite viac času v bazénoch či mori. Soľ a chlór sa však dostanú pod šupiny, ktoré sa nadvihnú. Vlas je tak vystavený väčšiemu nebezpečenstvu. Zvyšok práce odvedú slnečné lúče i horúce počasie, pretože sa ustavične potíte. „Neexistuje všeobecný signál, že vlasy nie sú v poriadku. Každý však tie svoje pozná a vie, keď sa správajú inak. Najčastejšie sú vlasy rozlietané,“ vysvetľuje kaderníčka Sabina Körösyová.

„Môžete mať aj pocit, že sa vlasy skrátili. Najmä, ak ste si ich dlhší čas nedali podstrihnúť, sú oslabené, chýba im výživa. V najslabšej časti sa pri bežnej manipulácii môže jednoducho zlomiť.“ Náchylnejšie na vysušovanie sú vlasy odfarbované a kučeravé.

Treba nožnice?

Koľko je nutné vlas podstrihnúť? Hovorí sa, že strihať treba odtiaľ, kde sa vám pri rozčesávaní zasekne hrebeň. Nie vždy však kaderník strihá na tomto zlomovom bode. „Vlas si prejdem, chytím ho medzi dva prsty a vidím, kde sa začína väčší priesvit vlasov. Strihám tak, aby boli konce plné a účes nepôsobil riedko,“ uvádza na správnu mieru strihanie kaderníčka.

Foto: Shutterstock 

„Vlasy treba jednoznačne ostrihať, keď na nich vidíte biele bodky. V tom mieste sa určite zlomia.“ Žiaden šampón ani kondicionér nezachránia ani rozdvojené končeky. Možno ich niektoré prípravky na chvíľu zacelia, ale keď sa vymyjú, budete na tom rovnako ako predtým. Neriešené končeky sa potom môžu štiepiť vyššie a vyššie.

Pomôže aj farba

Nepomôže ani to, ak plánujete rozštiepené končeky zamaskovať farbou. Dokonca môžu zostať v neželaných odtieňoch. Blond vlasy ľahko skĺznu do zeleného odtieňa. Ak sa však poškodené končeky odstránia, vlasom nová farba pomôže. „Dnes bez problémov nájdete v salónoch ošetrenia, ktoré zahŕňajú kúru i farbenie v jednom. V prospech farby možno využiť aj počasie,“ konštatuje Sabina Körösyová.

„Na jeseň majú ľudia pocit, že ich farba je po lete vypraná, nevýrazná, a tak odtieň stmavím. Účes získa silu a lesk. Zosvetľovanie plánujem na neskorú jar, keď nám pomôžu i slnečné lúče. Nemusím ho potom opakovať toľkokrát.“ Farbenie po dovolenke môže účes ozdraviť. Mnohé odtiene majú po pôsobení slnečných lúčov neprirodzenú vizáž. Napríklad blond farby často chytia zvláštne žlté odlesky.

Olej poruke

Vlasy však ocenia hydratáciu aj z domácich masiek. Ak si vlasy pred lúčmi špeciálne nechránite, stratia v lete za pár dní až tridsať percent vlhkosti. Podľa odborníčky majú aj babské recepty svoje opodstatnenie. Rokmi sú určite overené oleje, vajíčko, banán, ale i ocot na lesk. Vybrať si môžete nielen olivový, ale i jojobový, mandľový, levanduľový či arganový olej.

Stačí, keď si ich nanesiete do dlaní a nimi si jemne prejdete po dĺžkach. Vlasom vrátia nielen lesk, ale zároveň vytvoria prirodzený ochranný plášť. Masku si môžete namiešať aj z troch lyžíc oleja a vajíčka. Hmotu si naneste na vlasy a nechajte pôsobiť asi pol hodiny. Potom ju zmyte vlažnou vodou a šampónom. Vlasovú pokožku vyživia extrakty zo žihľavy, obilných klíčkov, brezy, Aloe vera, prípadne vitamín E.

Autor: Katarína Posluchová, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Roztržitosť za volantom je príčinou až štvrtiny dopravných nehôd

Roztržitosť za volantom je príčinou až štvrtiny dopravných nehôd

včera
Tri štvrtiny vodičov sa tesne pred nehodou venuje veciam, ktoré znižujú ich koncentráciu, a nemôžu sa tak plne sústrediť na dianie... Čítať viac
 
5 prírodných trikov pre rýchlejší rast vlasov. Vyskúšajte rozmarínovú masáž

5 prírodných trikov pre rýchlejší rast vlasov. Vyskúšajte rozmarínovú masáž

včera
Túžite po dlhých vlasoch, ale nedarí sa vám tento sen naplniť? Vyskúšajte silu prírody a triky na rýchlejší rast vlasov. Čítať viac
 
„Tabletka po” pomôže, aj keď ste ešte hormonálnu antikoncepciu nebrali

„Tabletka po” pomôže, aj keď ste ešte hormonálnu antikoncepciu nebrali

včera
V dnešnej dobe už do svadby čaká málokto a sex je bežnou súčasťou vzťahov. V každom prípade sa však treba chrániť - či už pri samotnom milovaní... Čítať viac
 
TEST: Ako sa držíte za ruky? Čo prezradí spojenie dlaní o vašom vzťahu?

TEST: Ako sa držíte za ruky? Čo prezradí spojenie dlaní o vašom vzťahu?

22.08.2019
Ak vás polovička chytí v správny moment za ruku stojí to za to. Obyčajné gesto vás vie upokojiť, ale i dodať silu. Kedy a ako ste sa držali... Čítať viac
 
Veľký antistresový HOROSKOP: Čo vaše znamenie dostane rýchlo späť do pohody?

Veľký antistresový HOROSKOP: Čo vaše znamenie dostane rýchlo späť do pohody?

21.08.2019
Pripúšťate si veci, ktoré by ste až tak nemuseli, no neviete s tým nič urobiť. Alebo vás z ničoho nič prepadnú negatívne myšlienky?... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Vyschli a sú neposlušné? Je najvyšší čas vlasy ozdraviť
Katarína Posluchová
bd