predplatne
 

Zamerané na ženy. Tieto bylinky by mala mať každá, od prvej menštruácie až po menopauzu

22.11.2019

Viete, ktoré vás zbavia bolesti, ktoré pomôžu pleti alebo plodnosti? Pomoc pri ženských problémoch hľadajte v prírode.

Vyložte si nohy a uvarte bylinkový čaj, dokáže zázraky!

Vyložte si nohy a uvarte bylinkový čaj, dokáže zázraky!Autor: Shutterstock

Asi nie je žiadnym tajomstvom, že príroda nadelila viac bolesti žene než mužovi. Od prvej menštruácie, väčšej náchylnosti na migrény, akné, trápení počas tehotenstva aj pôrodu. Ženských ťažkostí je nespočetné množstvo a nekončia ani po prechode. Namiesto toho, aby ste pomoc hľadali v lekárni, vyskúšajte radšej silné lieky prírody.

Čítajte aj: Poznáte kráľovnú byliniek? V šálke by ju mala mať každá žena

Viete, ktoré bylinky vám nesmú v domácnosti chýbať a na aký typ problému ich využiť? Zorientujte sa v najlepších rastlinách a využite užitočnú skúsenosť našich predkov. Tí po celé generácie vedeli, že sila byliniek je nenahraditeľná.

Alchemilka

Poznáte kráľovnú byliniek? Bylinkári hovoria, že od prvej menštruácie by ju mala mať v šálke každá žena. „Alchemilka pomáha pri zápaloch maternice, vaječníkov či vajíčkovodov. Na celý ženský organizmus pôsobí vyrovnávajúco a regulujúco, pretože obsahuje množstvo účinných látok, ktoré sa navzájom výborne dopĺňajú,“ vysvetľuje lekár a bylinkár Michal Slivka. Táto bylinka je veľkým darom pre ženy v každom veku. Upraví nepravidelný menštruačný cyklus, zmierni kŕče aj silné krvácanie alebo pomáha pri ťažkostiach súvisiacich s menopauzou. Liečiť tieto problémy dokáže vďaka sťahujúcim a protizápalovým účinkom.

Najsilnejšie prírodné antibiotikum? Pripravte si ho doma z 2 surovín

Rakytník

Na bolesť aj omladenie pokožky by vám nemal v domácnosti chýbať rakytník. Oranžové plody tejto mimoriadne užitočnej rastliny prospievajú ženskému telu zvonka i zvnútra. Sú významným zdrojom vitamínu C. V jedinej bobuľke je desaťnásobne viac tohto vitamínu ako v pomaranči. Ale to nie je všetko, okrem vitamínov má množstvo ďalších látok, ktoré bojujú proti striam, bránia starnutiu buniek, ale aj zmierňujú akné. Rakytník vám tiež pomôže pri menštruačných kŕčoch a silnom krvácaní. 

Listy maliny

Odvar z malinových listov pomáha zmierniť menštruačné kŕče. Obsahuje totiž alkaloidy a triesloviny, ktoré uvoľňujú maternicu a pomáhajú zoslabiť silné krvácanie počas menštruácie. Ak trpíte týmito problémami, doprajte si každý deň počas cyklu jednu šálku malinového čaju. Veľkým pomocníkom je malina v tehotenstve. Odvar z jeho listov sa odporúča piť v období od 35. týždňa tehotenstva, pretože pôsobí priaznivo na hladké svalstvo a môže urýchli i uľahčiť pôrod.

Ploštičník strapcovitý

Už ste o ňom počuli? Ploštičník strapcovitý je mimoriadne užitočná bylinka odporúčaná najmä pre ženy v období menopauzy. Pomáha bojovať so všetkými príznakmi, ktoré prechod sprevádzajú, a navyše, má pozitívny účinok tiež na psychiku, takže odstraňuje podráždenosť a náladovosť. Z ploštičníka si môžete urobiť čaj, ale konzumuje sa aj vo forme tinktúry či kapsulách.

Nenápadná liečivka v kvetináči: 3 šálky denne a je po nádche

Ľubovník bodkovaný

Táto dobre známa bylinka je využívaná najmä pri liečbe rán, zápalov a poraneniach kože. Užitočne však pôsobí i vnútorne. Už menej sa vie, že je prírodné antidepresívum. Odporúča sa ženám, ktoré nemôžu otehotnieť, a pri ktorých lekári nenašli žiadne zdravotné prekážky. Ľubovník zmierňuje nepokoj a stres, navyše je silne protizápalový, takže pôsobí aj na skryté zápaly v tele.

Môže vás zaujímať:

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Narodení v pandémii: Kvôli koronavírusu sa menia aj pôrody

Narodení v pandémii: Kvôli koronavírusu sa menia aj pôrody

dnes
Zdravotníci musia dodržiavať prísny hygienicko-epidemiologický režim a v nemocniciach sú zakázané návštevy. Čítať viac
 
Vankúš i paplón by ste mali pravidelne prať. Viete prečo a ako?

Vankúš i paplón by ste mali pravidelne prať. Viete prečo a ako?

03.04.2020
Chystáte sa doma upratovať? Nezabudnite na vankúše či paplóny. Budú nielen belšie, ale aj bez roztočov. Čítať viac
 
Kvetka Horváthová si s rodičmi teraz len telefonuje. Čo všetko ešte musela obmedziť?

Kvetka Horváthová si s rodičmi teraz len telefonuje. Čo všetko ešte musela obmedziť?

02.04.2020
Aj moderátorka Kvetka Horváthová (43) zmenila kvôli šíriacej sa pandémii svoj denný režim. Ako sa zachránila pred operáciou a prečo... Čítať viac
 
Bolí vás chrbát? Pozrite sa, čo nosíte v taške a cez ktoré plece ju máte prehodenú

Bolí vás chrbát? Pozrite sa, čo nosíte v taške a cez ktoré plece ju máte prehodenú

30.03.2020
V pondelok si prehodíte tašku cez plece a vybehnete z domu. V piatok vás trápia bolesti hlavy a stuhnutá šija. Akú hmotnosť by nemala... Čítať viac
 
O chvíľu rodíte? 5 tipov ako na prirodzený pôrod v tomto neľahkom období

O chvíľu rodíte? 5 tipov ako na prirodzený pôrod v tomto neľahkom období

25.03.2020
Ako prekonať prirodzený strach z pôrodu? Ako sa naň pripraviť? O praktických tipoch a skúsenostiach hovorí pôrodná asistentka Elena... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Zamerané na ženy. Tieto bylinky by mala mať každá, od prvej menštruácie až po menopauzu
nh