Ženské zápaly ako začarovaný kruh. Čo robiť, ak sa stále opakujú?

10.04.2018

Mnohé ženy trápia opakované bakteriálne infekcie, proti ktorým už nezaberajú antibiotiká. O ďalších možnostiach liečby hovorí urológ Igor Bartl.

Na brusnice a extrakty z nich sa nespoliehajte, radí urológ.

Na brusnice a extrakty z nich sa nespoliehajte, radí urológ. Autor: Shutterstock.com

Dievčatá a mladé ženy trpia najčastejšie chronickou cystitídou. Prečo?

Zväčša ide o infekciu spôsobenú črevnými baktériami E. coli. Ak sa opakuje nákaza tým istým kmeňom, hovoríme o relapse. Ak ju spôsobia iné kmene, ide o reinfekciu. Keď relaps alebo reinfekcia pretrvávajú dlhodobo, je jasné, že štandardná liečba antibiotikami nezabrala, lebo baktérie sú už proti nim rezistentné. Žiaľ, počet odolných kmeňov narastá. V takom prípade sa infekcia stáva chronickou. Tkanivo močových ciest a obličiek sa postupne zjazvuje a je oveľa náchylnejšie na novú infekciu. Takže vzniká začarovaný kruh. V mnohých prípadoch nevieme, prečo sa stále vracia. Uvažujeme, že príčinou je znížená imunita. Medicína v tejto oblasti má ešte stále čo skúmať.

Čítajte: Pravý vinník zápalu močových ciest: Chlad to nie je! 

Čo sa teda dá robiť, keď sa zápaly stále opakujú?

Lekár musí starostlivo zvážiť podávanie antibiotík a doplniť antimikrobiálnu terapiu inými druhmi liečby. V súčasnosti je v popredí imunomodulačná liečba. Nemýľte si však rôzne potravinové doplnky, ktoré majú v názve slovo „imunomodulačné“, s liekom, ktorý je na predpis a podľa odborných štúdií je skutočne účinný. Ide o bakteriálny lyzát, vytvorený z osemnástich podtypov črevnej baktérie E. coli.  Stimuluje vrodenú aj získanú imunitu a navyše pôsobí protizápalovo. Má rôzne schémy podávania, treba ho však užívať dlhodobo. Pri opakovaných infekciách by ste ho mali brať aj preventívne. Z vlastnej praxe viem, že u mnohých žien sa zníži počet opakovaných infekcií, niektoré sa ich dokonca zbavia úplne. Nemusia brať toľko antibiotík, zlepší sa ich sex aj celková kvalita ich života.

Existujú aj ďalšie možnosti?

Liečbu môžeme doplniť napríklad intrakavitárnou terapiou, iným slovom instiláciou, pri ktorej aplikujeme priamo do močového mechúra kyselinu hyalurónovú. Sexuálne aktívnym ženám vieme predpísať pre- a postkoitálnu liečbu. Pred sexom alebo po ňom preventívne užijú antibiotikum. U žien po menopauze používame vaginálne estrogény. Samozrejme, pri liečbe akútnych aj chronických zápalov je dôležitá aj doplnková fytoterapia vo forme byliniek, urologických čajov, preparátov. Rozhodne by som sa však nespoliehal na brusnice a extrakty z nich. Pripisujú sa im protizápalové a dezinfekčné účinky, ale ich účinnosť odborné štúdie nepotvrdili.

Viac ► Urologické problémy zaženú bylinky a suché teplo 

Mamy už dievčatkám zdôrazňujú, že nesmú sedieť na chladnej zemi či lavičke a majú nosiť tielka, aby nenachladli „odspodu“. Platia tieto rady?

Štúdie ukazujú, že režimové opatrenia preceňujeme. Donedávna sme si mysleli, že najdôležitejším faktorom je prevencia. Ukázalo sa však, že aj ženy, ktoré dôsledne, ba až nadštandardne, dodržiavajú odporúčané opatrenia, majú opakované problémy s močovými cestami. To však neznamená, že pitný režim, nosenie vhodného oblečenia, intímnu hygienu či opatrenia pri sexe hodíte za hlavu.

Cystitída

  • rýchly nástup
  • pálenie a rezanie pri začiatku močenia, na konci sa bolesť ešte zvýrazní,
  • časté nutkanie na močenie, v menších dávkach,
  • bolesti v podbruší, často vyžarujúce do chrbta.

Viac: Jarné slnko láka do prírody. Nevráťte sa domov so zápalom močového mechúra 

Uretritída

  • pomalší nástup a miernejší priebeh,
  • nepríjemné pocity v oblasti močového mechúra,
  • častejšie močenie a zakalený moč.
Močový mechúr a cesty

Autor: Adriana Fábryová, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Ženy, toto je pre zdravie každej z vás! VIDEOodkaz Adriany Kmotríkovej

Ženy, toto je pre zdravie každej z vás! VIDEOodkaz Adriany Kmotríkovej

včera
Prečo je prevencia rakoviny krčka maternice taká podstatná? Možno ešte podstatnejšia ako pri iných rakovinách? Čítať viac
 
Diéta 2v1: 6 tipov ako schudnete a zlepšíte si SEX

Diéta 2v1: 6 tipov ako schudnete a zlepšíte si SEX

včera
Vyprchala vášeň? Intímny život nakopne sexuálna diéta. Poznáte chrumkavé zásady? Čítať viac
 
Boli ste na pedikúre? Stačí jeden trik a päty zostanú hladké

Boli ste na pedikúre? Stačí jeden trik a päty zostanú hladké

15.07.2018
Pohodlné letné šľapky niekedy o vás prezradia viac, ako by ste chceli. Aj zhrubnuté päty sa dajú vyhladiť, len treba so suchou kožou... Čítať viac
 
Nálady ako na horskej dráhe? Skroťte ich, kým vás začnú ničiť

Nálady ako na horskej dráhe? Skroťte ich, kým vás začnú ničiť

14.07.2018
Možno je načase, aby ste svoje správanie prestali ospravedlňovať tým, že ste vystresované alebo vás niečo bolí. A platí to aj pre mužov.... Čítať viac
 
Po oblíznutí psíkom vnikla do jej tela nebezpečná baktéria. Žene museli vymeniť kĺb!

Po oblíznutí psíkom vnikla do jej tela nebezpečná baktéria. Žene museli vymeniť kĺb!

13.07.2018
Zábava a hra s domácim maznáčikom môže mať nečakané dôsledky. 66-ročnej žene museli lekári pre drobný škrabanec vymeniť bedrový kĺb!... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Ženské zápaly ako začarovaný kruh. Čo robiť, ak sa stále opakujú?
Adriana Fábryová
bd