predplatne
 

Znepokojivé výsledky cytológie? Biopsii sa dá vyhnúť vyšetrením 3 v 1

16.01.2018

Rakovina krčka maternice je u nás druhým najčastejším onkologickým ochorením žien medzi 15 až 44 rokov. 200 žien ročne na ňu zomrie.

Pri včasnej diagnostike je rakovina krčka maternice liečiteľná. Odhaliť už jej počiatočné štádiá dokáže každoročná preventívna prehliadka u gynekológa.

Pri včasnej diagnostike je rakovina krčka maternice liečiteľná. Odhaliť už jej počiatočné štádiá dokáže každoročná preventívna prehliadka u gynekológa.Autor: Shutterstock.com

Telefonát gynekologičke Líviu nepotešil. Cytológia na preventívnej prehliadke jej nedopadla dobre a to isté počula aj po pol roku, po kontrolnom vyšetrení. Až biopsia ukázala, že rakovinu nemá a nemusí sa už znervózňovať. Stres z niekoľkomesačného čakania a opakovaných vyšetrení si však mohla ušetriť. Ak by hneď na začiatku podstúpila liquid- -based cytológiu – LBC.

Jade zomrela na rakovinu, hoci nemusela: Na preventívny test bola primladá!

Zbytočný stres

„Ak sa pri cytologickej analýze objavia pod mikroskopom bunky nejasného fenotypu alebo niečo, čo poukazuje na možné prednádorové zmeny, napríklad bunky majú veľké jadro, je ich veľa vo veľkých zhlukoch a podobne, pôvodný ster na LBC je možné hneď otestovať aj na prítomnosť, respektíve aktívne prebiehejúcu infekciu HPV. Ak sa jej prítomnosť testom nezistí, riziko, že atypický nález môže viesť k vzniku nádoru, je minimálne. Aj preto v niektorých vyspelých krajinách postupne zaraďujú práve analýzu vysokorizikových HPV na prvé miesto v rámci skríningu rakoviny krčka maternice,“ vysvetľuje genetik Gabriel Minárik.

Aby vás nedostala! 5 typov rakoviny, 10 zlovestných znamení u žien 

Hraničné nálezy

„Ak musí ísť pacientka na opakovanú cytológiu, vždy jej aspoň na druhú odporúčam LBC,“ súhlasí gynekologička Eugénia Pankuchová z Prešova. „Táto diagnostika je oveľa citlivejšia a detailnejšia. Diagnostikuje, o aký stupeň zmien na krčku maternice ide, ako aj prítomnosť vysokorizikových vírusov HPV.“

Výsledok môže byť negatívny, čiže pacientka je v poriadku. Ak sa pri cytostere diagnostikuje karcinóm, treba ho hneď riešiť. Ale sú aj prípady hraničných zmien na krčku maternice, keď je potrebné určiť, či ich už treba riešiť alebo stačí len sledovanie pacientky a kontrola o štyri až šesť mesiacov. V niektorých prípadoch je nutné spraviť biopsiu, čiže odobratie vzorky z krčka maternice na histologický rozbor. Ten potvrdí alebo vyvráti podozrenie na predrakovinové zmeny.

Viac: Preventívna cytológia nemusí vírus HPV odhaliť včas: Aké máte možnosti? 


Ilustračné foto: Shutterstock.com

„Pri týchto hraničných nálezoch môže lekárovi pri rozhodovaní, či pacientka má podstúpiť bioptizáciu, pomôcť genetický test. Ten sa dá urobiť z pôvodného steru na LBC. Najmä, ak ide o mladú pacientku, ktorá ešte nerodila, alebo o pacientku, ktorá je tehotná, je to určite šetrnejšia diagnostika, než biopsia,“ vraví lekárka. Genetický test v cene dvesto eur si však musí pacientka hradiť v plnej výške sama.

Imunita si poradí

Biopsia je síce malý, ale predsa invazívny zákrok. „Snažíme sa uchovať krček v maximálnej možnej miere. No každý zákrok na krčku maternice ovplyvňuje jeho funkčnosť, ktorá je podstatná pri prípadnej gravidite na donosenie plodu. A tá sa môže oslabiť,“ pripúšťa gynekologička prípadné dôsledky biopsie. Samozrejme, nie vždy sa jej dá vyhnúť. „Z pôvodnej vzorky odobratej na LBC je za predpokladu, že vzorka bola pozitívna na HPV, ďalším genetickým testom možné zistiť, či v DNA buniek krčka maternice nastali prednádorové zmeny, ktoré by mohli viesť k rakovine krčka maternice.

Až ak je pozitívny aj tento genetický test, odporúča sa biopsia,“ vysvetľuje doktor Minárik. A hlavné je, že ani odoslanie na biopsiu ešte stále neznamená rakovinu! Až histopatologické vyšetrenie zistí, v akom štádiu sú prednádorové či nádorové zmeny, a podľa rozsahu zmien buniek analyzovaného tkaniva krčka maternice sa zvolí typ liečby.

„Podľa najnovších štúdií je v asi tridsiatich percentách aj relatívne závažný stav identifikovaný prostredníctvom vyšetrenia schopný ‚samovyliečenia‘, teda že imunitný systém dokáže problém vyriešiť sám. Samozrejme, liečba je v rukách ošetrujúceho lekára,“ vraví genetik.

Liečiteľná rakovina

Ľudský papilomavírus, Human papillomavirus – HPV, je bežný vysokonákazlivý vírus, ktorý sa šíri pohlavným stykom. Môže spôsobiť rakovinu. „Predpokladá sa, že až osemdesiat percent sexuálne aktívnej populácie sa aspoň raz za život týmto vírusom nakazí,“ konštatuje gynekológ MUDr. Miroslav Kotek. HPV má viac ako sto typov, ale nie všetky sú nebezpečné. Platí však, že rakovinu krčka maternice zapríčiňujú vo vyše deväťdesiatich deviatich percentách rizikové onkogénne typy tohto vírusu. Ľudský imunitný systém si v drvivej väčšine dokáže s HPV aj s jeho rizikovými typmi poradiť sám.

„Spontánne odstránenie HPV imunitným systémom trvá asi šesť mesiacov,“ potvrdzuje gynekológ. Pri vysokorizikových typoch vírusu je to asi rok. Telo si však nevytvára imunitu, takže ak ste sexuálne aktívna, môžete sa priebežne opäť infikovať. Preto je každoročné absolvovanie cytológie dôležité.

Rakovina krčka maternice

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Ľahko si ich zameníte. 8 príznakov cyst na vaječníkoch vás môže zmiasť

Ľahko si ich zameníte. 8 príznakov cyst na vaječníkoch vás môže zmiasť

13.09.2019
Sú bežné, často zmiznú skôr, než si ich všimnete. No môžu tiež spôsobiť problémy, liečbu preto neodkladajte. Čítať viac
 
Dermatologička radí ako si správne čistiť tvár. Kedy treba začať používať pleťovú vodu?

Dermatologička radí ako si správne čistiť tvár. Kedy treba začať používať pleťovú vodu?

12.09.2019
Obyčajná voda pokožke na čistenie nestačí. Ako sa však vo veľkom množstve odličovacích prípravkov vyznať? Pomôžeme vám! Čítať viac
 
Koľko šancí sa oplatí dať partnerovi? A kedy je aj jedna príliš?

Koľko šancí sa oplatí dať partnerovi? A kedy je aj jedna príliš?

11.09.2019
Kedy sa ešte oplatí dať partnerovi druhú šancu a kedy nastal čas sa s ním rozísť? Niekedy sa oplatí na probléme zapracovať. Kedy je ale... Čítať viac
 
Lesklý nos treba zbaviť mazu. Nerobíte pri odmasťovaní chybu, ktorá to len zhorší?

Lesklý nos treba zbaviť mazu. Nerobíte pri odmasťovaní chybu, ktorá to len zhorší?

11.09.2019
Niekedy robíme s dobrým úmyslom presný opak toho, čo by sme mali. Napríklad si intenzívne odmasťujeme nos a T-zónu. Čo teda robiť, aby... Čítať viac
 
Je tu jeseň, čas venovať sa pokožke. S 5 krokmi dosiahnete dokonalú regeneráciu a omladenie

Je tu jeseň, čas venovať sa pokožke. S 5 krokmi dosiahnete dokonalú regeneráciu a omladenie

10.09.2019
Po lete potrebuje pleť regeneráciu a dôkladné ošetrenie. Obdobie pred príchodom zimy je na to ideálne. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Znepokojivé výsledky cytológie? Biopsii sa dá vyhnúť vyšetrením 3 v 1
Martina Palovčíková